רופאים לזכויות אדם לווינשטיין: הזנה בכפייה מנוגדת לאמנות בינלאומיות

בארגון אומרים כי הצעת החוק המתגבשת שתאפשר האכלה בכפייה במקרים מסויים מנוגדת לאמנות בינלאומיות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ארגון רופאים לזכויות אדם פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והביע את התנגדותו להצעת החוק המתגבשת במשרד המשפטים, המאפשרת הזנה בכפייה של אסירים ביטחוניים השובתים רעב, בכפוף לאישור בית המשפט. על פי המתווה המתגבש, הפנייה לבית משפט תהיה אחרי חוות דעת רפואית שתקבע כי אם ימשיך האסיר בשביתת הרעב, קיים חשש לחייו. הוא יהיה מיוצג על ידי עורך דין בהליך המשפטי ותינתן לו הזכות להשמיע את עמדתו.

בארגון אומרים כי הסדרת סוגיית ההאכלה בכפייה בחקיקה מנוגדת לאמנות בינלאומיות שנחתמו. על פי הצהרת מלטה, העוסקת בטיפול בשובתי רעב, האכלה בכפייה לעולם אינה מעשה אתי, גם אם היא מיועדת להיטיב עם החולה. עוד מציין הארגון את הצהרת טוקיו משנת 1975, שלפיה האכלה בכפייה של שובת רעב היא עינוי, ולרופאים אסור להשתתף בה.

גם ההסתדרות הרפואית בישראל הביעה את התנגדותה להאכלה בכוח של שובתי רעב, עצורים ואסירים. בנייר עמדה מ-2005 ציינה הסתדרות הרפואית כי "רופא לא ישתתף בהאכלה בכוח של שובת רעב". באותו נייר צוין כי "היה ואיבד שובת הרעב את הכרתו ואינו יכול עוד להביע את רצונו, חופשי הרופא להחליט על פי מיטב הכרתו ומצפונו כיצד להמשיך ולטפל בשובת מתוך שמירה מרבית של עמדותיו ורצונו של השובת כפי שהביע אותן בפניו במהלך השביתה".

צילום: רויטרס

בארגון רופאים לזכויות אדם מצטטים גם דברים שנאמרו בקורס אינטרנטי שפיתחה ההסתדרות הרפואית הנורבגית בשיתוף עם ההסתדרות הרפואית העולמית, לפיהם "השתתפות רפואית בהאכלה בכפייה חוזרת ונשנית של שובתי רעב, שמסרבים במפורש לכל סוג של הזנה כצורת מחאה, אם זה כהתנגדות לתנאי החיים שלהם או כנגד היחס שהם מקבלים הוא הפרה של ההנחיה שנקבעה במלטה. זה יכול להיות מפורש כשותפות לפשע רפואי".

בשנה האחרונה היו מספר מקרים בהם אסירים ביטחוניים פתחו בשביתות רעב ממושכות. המקרה המפורסם היה של סאמר עיסאווי ששבת רעב במשך שמונה חודשים, מה שהביא את הפרקליטות הצבאית להסכים בעל-כורחה לשחרורו המוקדם. נוכח ההתלבטות לגבי הטיפול באסירים שובתי רעב - שמותם עלול להביא להתלקחות בגדה המערבית - משרד ראש הממשלה, המועצה לביטחון לאומי, משרד הביטחון והמשרד לביטחון פנים פנו למשרד המשפטים כדי שזה יבחן חקיקה שתאפשר האכלה בניגוד לרצון האסיר.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים, עו"ד רז נזרי, ערך בארבעת החודשים האחרונים סדרה של דיונים עם נציגי השב"כ, השב"ס, משרד הבריאות, הפרקליטות הצבאית הראשית, המשרד לביטחון הפנים, פצ"ר, המועצה לביטחון לאומי ומחלקות נוספות במשרד המשפטים. בדיונים הוצגה השוואה למדינות אחרות בעולם ועל פי בדיקה זו, נוהל של הזנה בכפייה קיים בחלק מהמדינות המערביות.

אחת האפשרויות שנפסלו היתה שבעל תפקיד מינהלי בשב"ס יוכל לאשר הזנה בכפייה, במקרה של סכנה לחייו של האסיר. לבסוף הוחלט שבית המשפט הוא שיכריע אם להזין את האסיר בכפייה, וזאת רק במקרה שבו חוות דעת רפואית קובעת כי המשך שביתת הרעב יסכן את בריאותו.

חוק זכויות החולה קובע כי ועדת האתיקה מוסמכת לאשר הזנה בכפיה של אדם שחייו בסכנה. במשרד המשפטים סבורים, עם זאת, כי במקרה של האסירים הביטחוניים יש לפעול מוקדם יותר - לא לחכות למצב של סכנת חיים ולא להסתכן באובדן חיים של אסיר ביטחוני. טיוטת החוק תובא בקרוב לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, הדרג המדיני ושרת המשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ