עיצומי משרד החוץ מאיימים לעכב מיצוי פרשת פרנקל

אנשי משרד החוץ, שפעילותם חיונית להבהרת הפרשה, החליטו לציית להוראת הוועד שלא להפר את השביתה. ההחלטה תשבש מהלכי קישור עם הונג קונג

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

הליך מינויו של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל, המוטל בספק זה שבוע וחצי, עשוי להתעכב עוד ימים רבים, אם היועץ המשפטי יהודה וינשטיין יחליט שהפרשה אינה מצדיקה את שבירת השביתה החלקית במשרד החוץ. אנשי משרד החוץ, שפעילותם חיונית להבהרת העובדות בפרשת הסתבכותו של פרנקל בחנות למוצרים פטורים ממס בנמל התעופה של הונג קונג ב-2006, החליטו לציית להוראת ועד העובדים לחדול מטיפול בפרשה. ההחלטה תשבש מהלכים לקישור עם שלטונות הונג קונג ותעכב את שיתוף הפעולה של עובדי משרד החוץ עם ועדת טירקל ועם וינשטיין.

אם השופט בדימוס טירקל והיועץ וינשטיין יבקשו מעובדי משרד החוץ לחזור בהם מהחלת העיצומים על פרשה זו, יהיה עליהם לפנות לוועדת החריגים של מטה המאבק. לפי שעה, העובדים אינם רואים בהחזקת המועמד לנגיד הבנק כבן ערובה מקרה של פיקוח נפש המצדיק חריג. פרנקל אמור בלאו הכי להיכנס לתפקידו, אם יאושר המינוי, רק ב-1 באוקטובר.

בשבוע שעבר פנתה ועדת טירקל למשרד החוץ וזכתה לשיתוף פעולה של המנכ״ל, היועץ המשפטי והעובדים המשרתים בהונג קונג ובחדר המצב או שהיו מעורבים בתקרית. לאחר פרסום הפרשה ושמותיהם של עובדי המשרד, החליטו יו״ר הוועד יאיר פרומר, סגנו יעקב לבנה וחבריהם כי העיצומים חלים גם על הטיפול בפרשת פרנקל.

נתניהו עם פרנקל. המינוי בסימן שאלהצילום: קובי גדעון / לע"מ

שני השיבושים העיקריים הצפויים בפעילות ועדת טירקל ובדיקת וינשטיין הם מגעי הקונסול הכללי בהונג קונג, עמיקם לוי, עם משרד המשפטים המקומי ותשאול מפורט של הקונסול בבנגקוק אלי גיל (גליקו). גיל, שהוזעק לנמל־התעופה כדי לחלץ את פרנקל מהסתבכותו, מסר לפני שבוע גירסה טלפונית ליועץ המישפטי של משרד החוץ, אהוד קינן, אך אפשר שיידרשו השלמה ואף עימות עם פרנקל, אם יימצאו סתירות בין גירסותיהם. גיל הוא שדיווח למטה המשרד על תקרית פרנקל, על האשה שנלוותה אליו למסעו ולחנות (ושגם עדותה יכולה להיות חיונית לחקר האמת) ועל קישורו של פרנקל לעורכת הדין שרון סר, שטיפלה בהשגת אישור יציאתו מהונג קונג לאחר 24 שעות עיכוב.

במברק ששלח אמש ועד העובדים לקונסוליה בבנגקוק (מקום שירותו הנוכחי של גיל), ללוי ולקצין המנהלה בהונג קונג, לשגרירות בבוקרשט (שם מכהן עתה דן בן אליעזר, שהיה הקונכ״ל והממונה על גיל בעת תקרית הונג קונג), ליועץ המשפטי קינן ולאגף הקונסולרי, מודגש כי ״פרנקל טופל ככל אזרח ישראלי בחו״ל, ולכן אין כל הצדקה להפר את העיצומים בגין מקרה זה, כפי שאין אנו מטפלים בתקופת העיצומים במקרים הקשורים לישראלים בחו״ל, למעט מקרים חריגים של פיקוח נפש וחיי אדם״.

הודעת ועד עובדי משרד החוץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ