קצינים במשטרה על סבב המינויים: "סוגרים חשבון עם אנשי השטח"

המינויים שמושכים את רוב האש, וחלקם אף הועברו לבדיקת מבקר המדינה, הם דווקא המינויים בלהב 433 - היחידה היוקרתית ביותר במשטרת ישראל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בתחילת השבוע הודיעו השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו על סבב מינויים של 32 קצינים בכירים, ש-16 מתוכם יועלו לדרגת תת־ניצב. זהו הסבב הגדול ביותר שידעה משטרת ישראל, שיקבע את עתיד המשטרה בשנים הבאות, אך בצמרת הארגון נשמעת בימים האחרונים ביקורת רבה. המינויים שמושכים את רוב האש, וחלקם אף הועברו לבדיקת מבקר המדינה, הם דווקא המינויים ב”להב 433” - היחידה היוקרתית ביותר במשטרת ישראל.

תת ניצב אפרים ברכה היה בתפקידו האחרון ראש חטיבת החקירות במשטרה, ובסבב האחרון מונה למפקד יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) - שתפקידה להילחם בשחיתות הציבורית, והיא כפופה ל“להב 433”. לאחר שהוחלט על המינוי פנו כמה עורכי דין למבקר המדינה, וטענו כי בפרשה בה היה מעורב ברכה לפני מספר שנים, עלו ספקות בנוגע לאמינותו. במשטרה התרעמו על כך ששוטרת זוטרה מבאר שבע, שנמצא כי שיקרה (הכוונה היא למקרה בו נרצח גדי ויכמן י”ק), תסולק - בעוד שקצין בכיר עם ספקות לגבי אמינותו יקודם. לכל הפחות, אמרו אותם גורמים, היה נכון להמתין עד שמבקר המדינה יסיים את הליך הבדיקה.

מינוי נוסף שגרם להרמת גבות הוא הצבתו של ניצב משנה גיא ניר לתפקיד ראש חטיבת המודיעין במשטרה. נצ”מ ניר החל את דרכו ביחידה המרכזית (ימ”ר) של תל אביב, שם היה ראש מפלג הסמים.

לאחר שהסתכסך עם מפקד אחר ביחידה הוחלט לשלוח אותו להיות נציג המשטרה בדרום אמריקה, ובהמשך הוא מונה לפקד על יחידת “אתגר”, הנלחמת בגניבות הרכב. על אף שבמשטרה מעידים כי ניר הוא קצין רציני ומסור, נטען כי הקידום מיחידת “אתגר” לתפקיד ראש חטיבת המודיעין - אינו סביר.

גם קידומו של ניצב משנה אורי מכלוף לתפקיד ראש חטיבת החקירות, אחד התפקידים הרגישים ביותר במשטרה, עורר תמיהה. בעבר עלה שמו של מכלוף כמי שהיה מעורב בקשרים פסולים עם מקורבים לעבריינים, ובמקרה אחר, בפשיטה של ימ"ר תל אביב, הוא נמצא עם פקודיו במועדון שסיפק שירותי זנות.

נצ"מ אורי מכלוףצילום: אליהו הרשקוביץ

גורמים במשטרה העבירו ביקורת לא רק על המינויים - אלא גם על העובדה שהמפכ”ל בחר לפסוח על מפקדי הימ”רים, שלא זכו לקידום. במשטרה חשים כי אנשי השטח נזנחו, בעוד קצינים ראויים - אך חסרי ניסיון בכל הקשור לחקירות ומודיעין ברמה הארצית - קודמו. "קשה להגיד שכל האנשים האלה לא היו אמורים להתקדם", טען אחד הקצינים, "כמעט לא מתקבל על הדעת שקצינים שלא חיים עם המשפחות שלהם שנים, ואחראיים לחצי מהאסירים בבתי הסוהר, לא מתקדמים, ובמקומם ממנים אנשים שלא חקרו ראש ארגון פשע ולא פענחו רצח בחיים שלהם".

לא רק באגף החקירות והמודיעין יש טענות לגבי המינויים. במחוזות השונים נשמעו טענות כי המינויים נעשו שלא על דעת המפקדים, שרבים מהם הופתעו לשמוע בתקשורת מי יהיו סגניהם. כמה ממפקדי המחוזות ביקשו לקבל קצינים מסוימים, או לפחות את האפשרות לבחור סגן מתוך רשימה, אולם כעת נוצר מצב של סגנים שלא בהכרח רצויים בלשכת המפקד.

בגזרת מפקדי המחוזות, מינוי שהפתיע רבים היה קידומו של תת ניצב יהודה עטר לעמוד בראש מרחב השפלה. גורמים במשטרה טענו עטר “לא עבר את המסלול הדרוש. הוא לא מכיר את המשטרה הקלאסית, ובטח לא בתפקידי מפתח”.

גיא נירצילום: ניר קידר

עטר החל את דרכו במג”ב, עבר למשטרה הכחולה, וכשהגיע לדרגת סגן־ניצב ניסה לחזור - אולם לדברי גורמים במשמר הגבול מפקד מג”ב דאז מנע זאת. מאז פיקד עטר על יחידת “אתגר”, וכיהן כסגן מפקד מרחב. גורמים שמכירים את טער טענו כי בתפקיד זה “לא שכנע את השוטרים במרחב שמדובר בקצין שיביא בשורה חדשה”.

במשטרה יש כעת תחושה של “חיסול חשבונות” עם חלק מאנשי השטח. מפקדי מרחבים וקציני שטח ותיקים מרגישים שנקלעו לתוך מלחמת גנרלים, ונפגעו. “הארץ” ביקש בשבועות האחרונים לקבל את ספר התפקידים כדי לבדוק האם המינויים היו על פי הדרישות לתפקיד, היות ובחלק מהמקרים טענו בכירים במערכת כי קצינים שמונו לא עברו כלל קורס פיקוד ומטה - כפי שמחייבים הנהלים.

בנוסף, לצורך הכתבה התבקשה המשטרה להציג את המתמודדים האחרונים על כל תפקיד, אבל במשטרה סירבו לספק את המידע.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “בכל סבב מינויים מתמודדים קצינים ותיקים, מנוסים ועתירי זכויות. מטבע הדברים, בכל תפקיד זוכה מתמודד אחד בלבד שנמצא המתאים ביותר. אנו מחזקים את עמדת העיתון לפיה התברכה משטרת ישראל בקצינים נוספים שהיו ראויים להתמנות, וכי הדבר מעיד על איכות המפקדים בארגון. ראוי לציין כי מדובר בסבב מינויים רחב ואיכותי שהניח את היסודות לשכבת הפיקוד הבכירה”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ