הולילנד: נדחתה בקשת דנקנר לבטל את האישום נגדו

סנגוריו טענו כי יש להפסיק את המשפט עקב מות עד המדינה; מסתמן כי בקשת אולמרט מהפרקליטות לבטל את כתב האישום נגדו תידחה גם היא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט בתיק הולילנד המתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, דחה היום (ראשון) את בקשת סנגוריו של דני דנקנר, נאשם מספר 12 בפרשה, להורות על הפסקת המשפט נגדו וקבע שעליו להשיב להאשמה נגדו. דנקנר פנה לבית המשפט לאחר מותו של עד המדינה שמואל דכנר, בטענה כי דכנר לא נחקר חקירה נגדית על גרסתו בכל הנוגע לאישומים נגד דנקנר, וכי אין בראיות הקיימות די בשביל להוכיח את אשמתו.

דנקנר מואשם בספיח של פרשת הולילנד הנוגע לחברת המלח. על פי כתב האישום, דנקנר שילם שוחד בגובה 1.1 מיליון שקל למאיר רבין שהיו מיועדים לדודו של רבין, יעקב אפרתי. אפרתי שימש באותה תקופה כמנהל מינהל מקרקעי ישראל ומטרת העברת השוחד, על פי האישום, היתה קידום ענייניה של חברת המלח והתוכנית להפשרת הקרקעות של החברה בעתלית ואילת לבנייה. אפרתי מואשם בקבלת שוחד בגובה 45 אלף שקל.

השופט רוזן דחה בשלב זה את הטענה לפיה האפשרות הסבירה היחידה שעולה מהחומר במשפט היא שחברת המלח הפעילה “מאכערים” לגיטמיים לצורך קידום ענייניה במינהל, והודיע כי הדיונים יימשכו. רוזן ציין כי ישיבת הדירקטוריון של חברת המלח לאשר את התשלום לרבין נעשתה לאחר שהתשלום הראשון הועבר וכי קיימים שני נוסחים לפרוטוקול. באחד אין אזכור לאישור הוצאות ה"לובינג" ואילו בשני הוספו שתי פסקאות בנוגע לבג"ץ שהוגש נגד עסקת המינהל עם חברת המלח.

דני דנקנר בדיון בפרשת הולילנד בבית המשפט, לפני כשלושה חודשיםצילום: מוטי מילרוד

דכנר העיד בבית המשפט כי רבין, שהיה יד ימינו סיפר לו שהוא מיודד עם דנקנר וכי הוא עוזר לו במינהל באמצעות הדוד שלו, אפרתי. דכנר סיפר עוד כי רבין ביקש ממנו להוציא חשבונית כנגד כספים עליהם סיכם עם דנקנר שיקבל בתמורה לסיוע מול המינהל בהשגת ההסכם. כשנשאל דכנר על הסיבה בגינה דנקנר העביר את הכספים הוא אמר: "מאיר אמר לי שחלק מהכסף מיועד לדוד שלו, עבור כל העזרה שהוא מקדיש לדני דנקנר".

השופט רוזן ציין כי דבריו של דנקנר מתיישבים עם עדותו של דכנר. כך דנקנר העיד במשטרה שאכן פנה לרבין כדי שזה יקדם את ענייני חברת המלח מול מינהל מקרקעי ישראל בזכות קשריו ושילם לו 1.3 מיליון שקל. דנקנר העיד כי נפגש עם אפרתי מחוץ למשרדי המינהל בתיווכו של רבין, ואף העיד כי נפגש לבקשת רבין עם אורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים הנאשם גם בפרשה, לצורך הסדרת חובותיו לבנק הפועלים. יומניו של דנקנר מעידים על שתי פגישות חריגות כאלה. מזכירתו של דכנר, שרון פוחס, העידה במשטרה ובבית המשפט כי החברה של דכנר, ש.א.ד לא סיפקה שירות כלשהו לחברת המלח והחשבוניות שיצאו הינן פיקטיביות.

רוזן הוסיף כי בבית המשפט הוצג סרגל מועדים של האירועים הבאים: פגישה בין רבין לדנקנר במשרדו, הפקת חשבוניות לחברת המלח, שיחות טלפון בין רבין למנהל, שליחת מכתב על ידי אפרתי ליועמ"ש, פגישה בין רבין לדנקנר, אישור תשלום של דנקנר בסך 250 אלף שקל והפקדה לחשבונו של אפרתי בבנק יהב. את הדברים סיכם רוזן כך: "חומר הראיות שהוצג במהלך פרשת התביעה מלמד, לכאורה, על אחריותו של המבקש למיוחס לו על ידי המאשימה. הנני לדחות הבקשה".

גם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הגיש בקשה לבטל את כתב האישום נגדו לאחר מותו של דכנר. סנגוריו של אולמרט, אלי זהר ורועי בלכר, נפגשו עם פרקליטת המחוז ליאת בן ארי בעניין ונמסר להם כי בקשתם תיבחן לאחר עדותו של יוסי אולמרט, העד המרכזי בתיק נגד אולמרט. בעדותו בווידיאו במאי האחרון יוסי אולמרט חזר בו מהדברים שמסר במשטרה לפיהם קיבל מעד המדינה דכנר חצי מיליון שקל והוא הוכרז עד עוין.

שני הצדדים, הפרקליטות והסנגורים של אולמרט, טענו כי גרסתו בבית המשפט איננה אמינה, ולטענת הפרקליטות, מצבם הראייתי אף השתפר לאחר שהועדפה גרסתו של יוסי אולמרט במשטרה. הפרקליטות לא הגיבה באופן רשמי לבקשה לבטל את כתב האישום לאחר עדותו של האח יוסי אולמרט במשטרה, אולם שתיקתם מדברת בעד עצמה ואין להם כל כוונה לעשות לחזור בהם מכתב האישום. אהוד אולמרט צפוי להעיד בתיק הולילנד לאחר החגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ