בג"ץ דחה עתירה המבקשת לאסור על הרב אליהו להתמודד למשרת הרב הראשי

הנשיא גרוניס הסביר כי בשל מועד הבחירות הקרוב לא ניתן לקיים דיון מקיף, אך ציין כי אין בהחלטתו מתן גושפנקה למועמדותו של אליהו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בג"ץ דחה אחר הצהריים (שני) את העתירה המבקשת לאסור על הרב שמואל אליהו להתמודד למשרת הרב הראשי הספרדי, אותה הגיש חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ. הנשיא אשר גרוניס, שעמד בראש הרכב השופטים, נימק את החלטתו בעילות פרוצדוראליות על פיהן בשל מועד הבחירות הקרוב, בעוד יומיים, אי אפשר לקיים דיון מקיף בעתירה.

גרוניס ציין כי פריג' לא פנה כלל לוועדת הבחירות של הרבנות הראשית בטרם הגיש את העתירה, אך הדגיש כי אין בהחלטתו מתן גושפנקה למועמדותו של אליהו. אם זה ייבחר לתפקיד הרב הראשי, הבהיר הנשיא, ניתן יהיה לעתור שוב לבית המשפט.

העתירה ביקשה לפסול את אליהו בשל התבטאויות שהשמיע בעבר נגד ערבים. אליהו עצמו לא הגיע לדיון. בדיון אמרה באת כוחו של פריג', גבי לסקי, כי "לא יכולה להיות מחלוקת שמי שמסית לגזענות כמו הרב שמואל אליהו אינו מוצב בתחום המתחם המוגן של חופש הביטוי. מי שאומר דברים שפוגעים בערבים והומוסקסואלים אינו אומר דעה לגטימית בשוק הדעות. במיוחד שמי שאומר את הדברים האלה רואה את עצמו ראוי לכהן כרב ראשי. על חלק מהאמירות הוגש כתב אישום. אמנם הוא נדחה אבל לא היתה הכחשה שהדברים נאמרו. לצערנו אנו עדים לכך שהרב באינספור הזדמנויות חזר ואמר דברי גזענות".

בנוגע לעיתוי העתירה אמרה לסקי כי "קוניקטורה פוליטית יכולה ליצור מצב שהוא יכול להיות הרב הראשי לישראל. לא רק מי שנבחר לרב הראשי לישראל נותן דוגמה, אלא גם מי שנותנים לו אפשרות להתמנות לתפקיד. המסר הוא שניתן להסית לגזענות וניתן להתמנות לכל תפקיד בישראל למרות הפגם המוסרי".

גרוניס שאל את לסקי, "על איזה החלטה מנהלית אנחנו דנים?", ברומזו בכך שספק אם העניין הוא בתחום שיקול הדעת של בית המשפט. לסקי השיבה כי הדיון הוא בהחלטה להציב את אליהו ברשימת המועמדים.

נציג המדינה עו"ד יובל רויטמן אמר כי "אנחנו סבורים שסמכות ועדת הבחירות היא טכנית. הוועדה נדרשת לבדוק עמידה בתנאי כשירות סטטוטורים. היא בדקה את זה ומאחר שהרב אליהו מכהן כרב עיר הוא מקיים את תנאי הכשירות. היא לא בודקת את השאלה המהותית של התאמה. הבדיקה המהותית לגבי דיין ולגבי רב נעשית על ידי מועצת הרבנות ולא על ידי ועדת הבחירות". לעניין הטענות על גזענות, רויטמן אמר כי "היועץ המשפטי סבור שיש קושי משפטי בהגשת המועמדות על רקע התבטאויות חוזרות ונשנות שהתחילו לפני כעשור. למרות משיכת כתב האישום הרב לא פתח דף חדש".

עו"ד ד"ר אביעד הכהן, עורך דינו של אליהו, אמר כי "בדיון נאמרו דברים קשים. העניינים האלו נדונו פה שלוש פעמים בשנים האחרונות והם נדחו. אין פה עילה להתערבות. הזכות להיבחר ולבחור היא זכות יסוד חוקתית. כדי לפסול את זכותו של אדם להיבחר צריך הוראה מפורשת בחוק. החוק לא מקנה סמכות לפסול אדם, גם לא ליועץ המשפטי לממשלה. הרב מכבד כל אדם באשר הוא אדם ומה שנאמר זה פסקי הלכה בהקשרים מסוימים".

השופטים צבי זילברטל ויורם דנציגר שישבו בהרכב לא אמרו מילה במהלך הדיון. גרוניס אמר בתום הדיון, "נשקול את העניין".

קודם לדיון הגישו הצדדים את עמדתם בכתב. המדינה טענה כי עמדתה היא שהרב אליהו לא ראוי לכהן בתפקיד. אך עם זאת, זוהי עתירה מוקדמת ויש לבררה רק אם יבחר הרב לתפקיד המועמד הראשי. בתגובתו לעתירה טען הרב אליהו כי פריג' מתבלבל בין מינוי לבין בחירה, וכי אין סמכות בחוק לפסול מועמדים. אליהו ציין כי ההתבטאויות שלו צריכות להתברר בשוק הדעות, ולפי קו הטיעון של פריג' הוא עצמו היה צריך להיפסל מריצה לכנסת בשל התבטאויות שהשמיע נגד מתנחלים.

הבוקר הגיש עו"ד אפרים דמרי עתירה נגד כוונת היועץ המשפטי לממשלה, למסור את חוות דעתו לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ