בפעם החמישית השנה: רצח בנשק אישי של מאבטח

במשטרה מבטיחים תוכנית מניעה שתצמצם את מספר נושאי הנשק הפרטי והארגוני בישראל כחוק, בהם החמושים בכניסה למוסדות החינוך

ניר חסון, רויטל חובל, יניב קובוביץ’ וגילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון, רויטל חובל, יניב קובוביץ’ וגילי כהן

הרצח הכפול אתמול (שלישי) בירושלים הוא האירוע השישי שבו מאבטח חמוש גובה את חייהם של אזרחים מתחילת השנה. פעילות של קואליציית הארגונים “האקדח על שולחן המטבח” מנו ארבעה מקרים שבהם מאבטחים או אנשי כוחות הביטחון השתמשו בנשקם הפרטי לא בתפקיד. מעבר להם ידוע על מקרה נוסף שבו ירה למוות מאבטח חמוש באזרח.

באפריל נרצחה מטפלת בעלת אזרחות זרה על ידי בנה של האישה בה טיפלה, שהיה מאבטח. במארס רצח מאבטח בן 43 מראש העין את אשתו במכוניתם לעיני בתם בת ה-15. עוד באותו החודש ירה למוות המאבטח דב תגר בבת זוגו חתואלה קוזניצוב, בבנה בן ה-17 אלכס ובחברו יוסף דב, והתאבד אף הוא. אולם, לא ברור אם רצח את זוגתו ואת בנה בנשקו. בנוסף לנתוני הקואליציה מואשם האדי קבלאן, מאבטח בכותל המערבי, ברצח דורון בן שלוש בחודש יוני.

מעבר למקרים שבהם מאבטחים השתמשו בנשק חם באירועים פליליים, אפשר להזכיר כי בסוף מאי רצח איתמר אלון ארבעה בני אדם בסניף בנק הפועלים בבאר שבע, ולאחר מכן התאבד בנשק פרטי שהחזיק כדין, ובחודש מאי רצח איש משמר הגבול גולן כהן את אשתו סיוון, והתאבד.

האדי קבלאן צילום: אמיל סלמן

במשרד לביטחון פנים ובמשטרה החלו לגבש תוכנית מקיפה שתצמצם את מספר נושאי הנשק הפרטי והארגוני בישראל כחוק. בין היתר, הוצע לבטל את המאבטחים החמושים בכניסה למוסדות החינוך. על פי המתווה שגובש, כל הגופים המאובטחים כיום על פי הנחיות משטרת ישראל יעברו מיפוי ופילוח, ומידת הצורך שלהם באבטחה חמושה תיבחן מחדש.

בהתאם להנחיית השר לביטחון פנים, יאולצו כל המקומות שבהם מוצבים מאבטחים חמושים לאחסן את כלי הנשק במקומות התעסוקה בתום המשמרות. בדרך הזו ינסו לצמצם באופן משמעותי את מספר המאבטחים הנושאים את אקדחיהם הביתה.

בתגובה למקרה הרצח אתמול קרא פיני שיף, מנכ”ל ארגון חברות האבטחה, להפחית את מספר כלי הנשק הנמצאים בידי הציבור. “מקרה הרצח מוכיח כי יש לצמצם את כמות הנשק ברשות הציבור, וכן בחברות האבטחה”, אמר שיף, “מדינת ישראל היא מדינה חמושה: עשרות אלפי שוטרים, אנשי שירות בתי הסוהר, חיילים בסדיר ובמילואים. 180,000 אזרחים מחזיקים בנשק ברישיון, ונושאים מדי יום נשק לבתיהם”.

גם בלשכת עורכי הדין הגיבו לרצח בירושלים, לאור נסיבות המקרה שבו נורו למוות עורך הדין נתן ז’ורנו ובתו ימית בשל מחלוקת עם לקוח. הלשכה החליטה לקרוא לפרקליטים ברחבי הארץ לשבות היום מעבודתם למשך שעה, מ-10:00 עד 11:00, במחאה על “האלימות הגואה” נגד עורכי הדין.

עו"ד יורם חכם צילום: קמחי מוטי

ב-2008 נרצח בפיצוץ במכוניתו ברחוב יגאל אלון עורך הדין יורם חכם, שייצג עבריינים בכירים בעולם הפשע. המשטרה עדיין לא הצליחה לפענח את הרצח, והשאלה מי עמד מאחורי המעשה עדיין מוגדרת תעלומה. חודש לאחר רצח חכם, ניסו עבריינים לרצוח עורך דין מוכר מטייבה בעת שיצא מרכבו ברחוב הראשי של העיר. גם הירצחה של עורכת הדין ענת פלינר לא פוענח במשך שנתיים, אך לבסוף התברר כי היא נרצחה לא בשל עבודתה כעורכת דין.

בינואר 2011 התגלה מטען צינור שהוטמן במכוניתו של עורך הדין מאיר בר מוחה ברמת גן, ונפל ממנה לפני שהספיק להתפוצץ. שנה לאחר מכן ירו אלמונים על רכבו של עו”ד אבי דרכסלר, אחד מעדי התביעה בפרשת הולילנד. במשטרה סברו אז שמדובר בסכסוך של דרכסלר עם גורמים באור יהודה שאינו קשור לפרשה.

לא רק עורכי דין שעוסקים בפלילים הם מטרה לאלימות, אלא גם פרקליטים המתמחים בדיני משפחה. לקוח של עו”ד חיים מויאל מירושלים תקף אותו ב-2010 בשל מחלוקת הנוגע לתיק משפחה, והוא נזקק לטיפול רפואי. במקרה אחר, שעניינו הליך גירושין בבית הדין הרבני, תקף אדם את עורך דינה של גרושתו, יעקב קצין, שתבע אותו על עצם התקיפה וזכה ב-40,000 שקל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ