בהוראת היועמ"ש: שוחרר ממעצר השחקן הסודני שנחשד בגניבת אופניים

וינשטיין מתח ביקורת על התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה. יחד עם השחקן הסודני, שוחרר מהגר נוסף שנותר עצור למרות שזוכה בבית משפט מחמת הספק

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה הערב (רביעי) לשחרר ממעצר שני אזרחי סודאן, שנכלאו על פי "נוהל המסתננים המעורבים בהליך פלילי", אף שלא היו די ראיות נגדם. הנוהל, שאושר בידי וינשטיין, מאפשר להחזיק במעצר ללא הגבלת זמן מהגרים מאפריקה, גם אם אין די ראיות להעמידם לדין פלילי. עם זאת, הנוהל קובע כי ניתן להחזיקם במעצר ממושך רק בהסתמך על ראיות מינהליות ברורות, חד משמעיות ומשכנעות. לשכת היועץ המשפטי לממשלה מתחה ביקורת על התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה ובייחוד על החזקתו במעצר של אחד המהגרים, שלא שוחרר אף שזוכה בבית משפט מחמת הספק.

אחד העצורים המשוחררים הוא באבקר (באבי) עומר אברהים, שחקן סודאני שנעצר בסוף השבוע שעבר בחשד לגניבת אופניים. אברהים, שיוצג בידי עו"ד אסף וייצן ממוקד סיוע לעובדים זרים, הכחיש את החשדות נגדו וטען כי האופניים אינם שייכים לו. למרות זאת, המשטרה ורשות האוכלוסין וההגירה סברו כי יש די ראיות מינהליות להחזקתו במעצר. בימים האחרונים גברה המחאה נגד מעצרו ובהפגנה שהתקיימה במוצאי שבת מול ביתו של וינשטיין, התחייב היועמ”ש לבדוק את העניין באופן אישי. בתום דיון בלשכתו, הורה וינשטיין על שחרורו של אברהים.

אברהים הוא אחד מכוכבי הצגה העוסקת בחייהם של המהגרים בישראל. "אני רוצה להודות לכל מי שתמך במאבק ובקמפיין של חברי מספריית גן לוינסקי, השבוע הקשה שעברתי לא יגרום לי להפסיק לפעול לקרוב בין ישראלים ופליטים", אמר אברהים לאחר שחרורו. "אני לא מאחל לאף אדם להרגיש את ההשפלה, הפחד וחוסר הצדק שחשתי בשבוע האחרון".

"המעצר של באבי מדגים את האבסורד בנוהל הפלילי", אמרה בתגובה דפנה ליכטמן, מנהלת ספריית גן לוינסקי שהפיקה את ההצגה. "באבי נעצר רק בשל חשד לגניבת אופניים שכפי שהתברר כלל לא היו קשורות אליו. ללא המאבק שהתעורר, ייתכן והיה נכלא למינימום של שלוש שנים תחת החוק למניעת הסתננות. המאבק למען באבי הצליח, אך מחר כל שחקן אחר בהצגה יכול להיעצר למינימום של שלוש שנים ללא משפט וכמותם מאות מבקשי מקלט נוספים".

העצור השני שהיועץ המשפטי לממשלה הורה לשחרר הוא אמלוסום טלאימונט, שיוצג על ידי עו"ד אמיר ברק מהסנגוריה הציבורית. אזרחית סודאן שהתגוררה עמו האשימה אותו באונס, תקיפה ואיומים. ביום ראשון שעבר זיכה אותו בית המשפט המחוזי בבאר שבע מחמת הספק מכל העבירות. מהכרעת הדין עולה כי בית המשפט התרשם שהמתלוננת העלילה עלילת שווא כדי לחמוק מתשלום חוב כספי כלפיו. למרות הזיכוי, הוא לא שוחרר ממעצר והועבר לכלא סהרונים.

בעקבות זאת, פנה הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר למשנה ליועץ המשפטי הממשלה, רז נזרי, וביקש ממנו להורות על שחרורו המידי. "חזקת החפות שעמדה למר טלאימונט עד למתן הכרעת הדין, הפכה כעת מחזקה לקביעה שיפוטית מוסמכת", כתב ספיר. "בנסיבות אלה, המשך כליאתו של מר טלאימונט חותר תחת סמכותם של בתי המשפט ועושה את ההליך הפלילי לפלסטר. נראה כי לגישתה של רשות ההגירה, אחת היא מה יקבע בית המשפט – ממילא רשות ההגירה היא שתחליט לבסוף כי האדם אשם (וזאת כמובן ללא ששמעה בעצמה ראיות)".

נזרי ציין בתשובתו כי ייתכנו מקרים בהם למרות הזיכוי ייוותר בעינו רף הראיות הנדרש בנוהל, אך הדגיש כי "לאחר בחינת הכרעת הדין בעניינו של מר טלאימונט סברתי כי לאור קביעתו של בית המשפט המטילה ספק במהימנות גרסתה של המתלוננת ומעלה חשש בדבר אי קיומם של האירועים הנטענים בכתב האישום, הרי שקשה לחלוק על כך שבמקרה דנן לא מתקיים הרף הראייתי הנדרש על פי הנוהל, וממילא אין מקום להמשיך ולהחזיקו במשמורת". בהמלצתו, הורה וינשטיין על שחרורו המיידי של טלאימונט.

"בכוונתנו לנקוט צעדים נוספים שיבטיחו אכיפה זהירה וקפדנית של הנוהל", הוסיף נזרי. "במסגרת זו, התבקשה המשטרה, בין היתר, להביא בפנינו מראש כל מקרה בו היא מתעתדת לבקש מרשות ההגירה לפעול בהתאם לנוהל בעניינו של אדם שנשפט וזוכה בדין, וזאת טרם העברת עניינו לידי רשות האוכלוסין וההגירה".

בראשית החודש אישר וינשטיין שינוי של הנוהל לבקשת משרד הפנים והמשטרה. עד לתיקון, קבע הנוהל של רשות האוכלוסין וההגירה כי ניתן להעביר למתקן כליאה מהגר החשוד בעבירות המסכנות את ביטחון המדינה או את שלום הציבור. הנוהל המתוקן הורחב וחל גם על מהגר החשוד בעבירה ש”יש בה משום פגיעה ממשית בסדר הציבורי". עבירות אלה כוללות עבירות רכוש במדרג נמוך דוגמת גניבת מכשירי טלפון ניידים ואופניים, כמו גם עבירות זיוף, איומים ותקיפה.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, קראה ליועץ המשפטי לממשלה לבטל את הנוהל הפלילי. "המקרה הזה מוכיח עד כמה הנוהל הזה הוא בלתי אפשרי ובלתי מידתי", אמרה. "למרות שיחות רבות שערכתי עם כל הגורמים הנוגעים למקרה שטענו שמדובר בעבריין, הוכח שאין שום תחליף למערכת משפט הוגנת. במדינה דמוקרטית אין מקום להכניס לכלא אנשים חפים מפשע ללא משפט. אני מתכוונת להמשיך במאבק בנוהל הלא אנושי ולא דמוקרטי הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ