5 חודשים אחרי הוראת השר, מאבטחים לא יורשו לשאת נשק מחוץ למקום העבודה

לפי הנוהל החדש, יחויבו מאבטחים בבתיה"ס ובמלונות ולהניח את הנשק בכספת במוסד בתום יום העבודה. חלק מעמיתיהם יישארו עם נשקם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה חודשים אחרי שהורה השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', על יישום הסדר להפקדת נשקם של מאבטחים במקום עבודתם - יחל ב–27 באוגוסט, מועד פתיחת שנת הלימודים הקרובה, יישומו של הנוהל. עם זאת, המשטרה לא סיימה לגבש את תפיסת "האבטחה החמושה", שתאפשר לקבוע באילו מקומות ניתן לא להציב 
שומר חמוש.

במסגרת הנוהל החדש, יחויבו מאבטחים בבתי הספר להניח את הנשק בכספת שתותקן במוסד בתום יום העבודה. כך גם מאבטחים במוסדות פיננסיים, בבתי קולנוע, בבתי מלון ובמפעלים גדולים. האחריות על ביצוע ההנחיות החדשות תוטל על המעסיק.

עם זאת, חלק מהמאבטחים יורשו להמשיך ולשאת עליהם את כלי הנשק גם לאחר שעות העבודה - בעיקר אלה שמשרתם מחייבת לעתים הקפצה פתאומית לעבודה. אולם במשרד לביטחון פנים מבהירים כי מאבטחים שיבקשו את היתר הנשיאה המיוחד יידרשו לעבור מבחני התאמה קפדניים ויחויבו להתקין כספת בביתם - בדומה לנהלים הקיימים לגבי מחזיקי נשק פרטי ברישיון.

מאבטח בנמל יפו, ארכיוןצילום: אייל טואג

אותם מאבטחים גם יחויבו לחתום על הצהרה מיוחדת, המבקשת מהם להתחייב “לאחסן בכספת הזו את כלי היריה המסוים שפרטיו מצוינים לעיל, לנעול אותו בתוך הכספת עם בואי לביתי, מיד בתום המשמרת שבה נדרשת נשיאתו של כלי הירייה, ולהשאירו נעול בתוך הכספת עד למשמרת הבאה”, לשון ההצהרה. עוד יידרש המאבטח להתחייב כי במקרה של יציאה לחופשה - בישראל או בחו”ל - יעביר את כלי הנשק שלו לבעל הרישיון המיוחד במקום עבודתו (אדם שהוסמך כאחראי על ניהול כלי הירייה והרישיונות).

אירועי ירי שבוצעו מכלי נשק שהחזיקו ברישיון מאבטחים ואנשי כוחות הביטחון גבו ב-2013 את חייהם של שבעה בני אדם. בעקבות זאת זורזה עבודת המטה של המשרד לביטחון פנים בסוגיה, והוחלט על הקשחת הנהלים הקיימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ