השופטת לצדדים במשפט ליברמן: האם אפשר להסכים שעדות אילון לא רלוונטית?

סנגורי שר החוץ לשעבר טענו כי ראה בפרטים שמסר לו השגריר "שטויות". הפרקליטות טענה כי כתב האישום הוגש לפני שניתנה עדותו של סגנו אילון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

משפטו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן בפרשת השגריר הגיע היום (חמישי) לשלב האחרון לפני הכרעת הדין - סיכומי ההגנה בתיק. סנגוריו של ליברמן. כפי שהוצג בפרשת ההגנה, סנגוריו של ליברמן חזרו על דבריו במשטרה, לפיהם לא שוחח עם סגנו דאז במשרד החוץ, דני אילון, על מינויו של זאב בן אריה לשגריר לטביה, וכי ראה בפרטים שמסר לו בן אריה על החקירה נגדו באותה פגישה במלון במינסק "שטויות". הפרקליטות הדגישה בסיכומיה כי היועץ המשפטי לממשלה הגיש כתב אישום נגד ליברמן גם לפני שעמדה בפניו עדותו של אילון, שהחמירה את תיאור האישום נגדו.

לאור עמדת שני הצדדים באשר לעדותו של אילון, רמזה להם ראש ההרכב, השופטת חגית מאק קלמנוביץ, להגיע להסכמה בנוגע לחשיבות עדות זו. "מאחר שכל הזמן עולה הטענה שהדברים האלה לא רלוונטיים (דברי אילון, ר"ח), האם אפשר להסכים שהם לא רלוונטיים ולחסוך למדינת ישראל את ההכרעה? בסוף יהיו כאן הכרעות עובדתיות שאנשים שהיו עובדי מדינה עלולים לצאת מהם... יש קשיים בין העדים לבין עצמם...".

הרכב השופטים יצטרך להכריע בראש ובראשונה בשאלה הנורמטיבית ולעסוק פחות בעובדות, שעל מרביתן אין מחלוקת. אך נשאלת השאלה אם אי דיווח על העבירה הפלילית שביצע בן אריה והבאת מינויו וקידומו של בן אריה לשגריר לטביה בפני ועדת השרים וישיבת ממשלה - נופלים תחת עבירת מרמה והפרת אמונים.

ליברמן בבית המשפט, הבוקרצילום: אמיל סלמן


ליברמן מואשם שפעל לקידומו של השגריר בן אריה הן לתפקיד יועצו של שר החוץ במטה המדיני והן לתפקיד השגריר בלטביה, זאת על אף שידע כי השגריר ביצע לכאורה עבירה פלילית כאשר גילה לליברמן על חיקור דין סודי שהועבר לרשויות בבלרוס והגיע לידיו במסגרת תפקידו כשגריר ופעל בניגוד עניינים. ליברמן אינו מואשם שלא גילה על כך לרשויות החוק בישראל, אלא בכך שעל אף כל מה שידע על השגריר הוא פעל לקידומו. כך שאם בן אריה לא היה ממונה בסופו של דבר לתפקידים, ליברמן לא היה מואשם בדבר.

ליברמן אף מכחיש שהתקיימה בינו לבין השגריר שיחה בעל פה על הבקשה לחיקור דין וטוען כי לאחר שקיבל את הפתק השליך אותו לאסלה, מבלי שהתלוותה לאירוע שיחה בין השניים. בן אריה חזר בו מעדותו במשטרה שלפיה התקיימה ביניהם שיחה וכן מדברים נוספים, והפרקליטות ביקשה להכריז עליו עד עוין. הפרקליטות טוענת בהקשר זה כי כפי שבן אריה אמר במשטרה, ליברמן הבין ממנו כי מדובר בבקשה לחיקור דין שהועברה דרך השגרירות, ותבקש בסיכומים להעדיף את עדותו של בן אריה במשטרה על פני עדותו בבית המשפט. בין היתר לנוכח דבריו כי הוא מעריץ את ליברמן ומאמין שמנסים להפליל אותו, וזו הסיבה שהביאה אותו לגלות לו על חיקור הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ