שוחרר מוכר הבייגלה שנדון לעשר שנות מאסר בגלל קנסות

התביעה העירונית ויתרה על המשך מאסרו של זאכי סבאח, ששהה 17 ימים בכלא. בימים הקרובים הוא מתכוון לשוב ולפתוח את הדוכן שלו בשער יפו בי-ם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

זאכי סבאח, מוכר הבייגלה מירושלים שנידון לעשר שנות מאסר בשל חובות שצבר על קנסות בשל מכירה ללא היתר, שוחרר היום (ראשון) ממאסרו לאחר שהתביעה העירונית בירושלים החליטה לוותר על המשך המאסר.

השופטת תמר נמרודי, שקבעה את פסק הדין המקורי, זימנה את הצדדים לדיון דחוף שביסומו הוחלט על שחרורו של סבאח. בהמלצת השופטת ובהסכמת העירייה, הוחלט לבטל את פקודת המאסר נגדו. כמו כן הוסכם כי לאחר שחרורו יפתחו הצדדים במשא ומתן להסדר תשלום החובות בגין הקנסות שקיבל, לאחר שלטענת גורמים בעירייה התברר כי נפלה טעות בחישוב ימי המאסר שנרשמו בפקודת המאסר שהוצאה לסבאח. בעירייה טענו כי הוא לא מיצה את הליך קבלת רישיוןן העסק ובחר להמשיך לעובד ללא רישיון, בעוד סבאח טוען כי כאשר פנה וביקש לקבל רישיון נדחה הלוך ושוב.

סבאח, שזה שנים מוכר בייגלה בשער יפו ללא רישיון, צבר חובות בסך מאות אלפי שקלים בשל דוחות שנרשמו לו על ידי פקחי עיריית ירושלים. לטענתו, לא כל הדוחות נמסרו לידיו ולעיתים נרשמו לו דוחות גם בימים שבהם כלל לא פתח את הדוכן. סבאח לא שילם את חובותיו וצבר לצד החובות גם ימי מאסר, המשמשים כחלופת קנס. לפני כשלושה שבועות חתמה השופטת נמרודי על רשימת פקודות המאסר של סבאח. 254 תיקים שעמדו נגדו אוחדו והסתכמו בחוב של 731 אלף שקלים או לחילופין 3,554 ימי מאסר, כלומר כמעט 10 שנות מאסר - כל זאת בשל מכירת בייגלה ללא רישיון. זמן קצר לאחר שהשופטת חתמה על גזר הדין נעצר סבאח ברחוב והועבר לכלא רימונים. הוא ישב במאסר במשך 17 ימים עד לשחרורו.

פרסום המקרה ב"הארץ" וב"רדיו ללא הפסקה" עורר גל של תגובות. מספר קבוצות של אזרחים התארגנו כדי לאסוף את הכספים הדרושים לשחרורו של סבאח. עורכי דין התנדבו לייצג אותו, ח"כ זהבה גלאון הכינה פנייה ליועץ המשפטי לממשלה בנושא ובפייסבוק נפתח דף תמיכה בסבאח. המחאה עשתה ככל הנראה את שלה ובעיריית ירושלים נמלכו בדעתם והחליטו לשחררו. גורמים בעירייה אף הוסיפו שאם סבאח יפנה שוב לקבלת רישיון רוכלות עניינו יישקל "ברצינות".

זאכי סבאח לאחר שחרורו מהמאסר. "לא פגעתי באף אחד, זו רק עגלה"צילום: אמיל סלמן

סבאח שוחרר אחר הצהריים ושב לכפרו, עיסאוויה. "אני לא מסוכן, לא פגעתי באנשים, בסך הכל עגלה", הוא אמר אתמול. לדבריו, אפילו שכניו לתא בבית הסוהר לא האמינו לו והוא היה בסכנה בשל כך. "צחקו עלי בבית סוהר, אמרו לי ‘מה אתה עובד עלינו, בגלל בייגלה, אתה בטח סמוי’. הם העמידו אותי בסכנה", סיפר. למרות מה שעבר עליו, הוא מתכוון לשוב בימים הקרובים לשער יפו ולמכור בייגלה. "בסך הכל מה אני רוצה? אני לא גונב ולא כלום, רוצה להתפרנס ולשמור על הילדים שלי, לקנות אוכל, לקנות תרופות", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ