ארבעה מתוקפי נתן זאדה הורשעו בניסיון הריגה; השופט: "הנקמה לאלוהים"

השופטים קבעו כי לא ניתן להרשיעם בעבירה של ניסיון לרצח; שני נאשמים נוספים הורשעו בחבלה בכוונה מחמירה ונאשם נוסף זוכה; מאות מפגינים מחוץ לבית המשפט

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

ארבעה משבעת הנאשמים בניסיון לרצח המחבל היהודי, עדן נתן זאדה, זוכו מניסיון לרצח אך הורשעו בעבירת ניסיון הריגה. שני נאשמים נוספים ש"עשו שימוש באבנים" זוכו גם הם מניסיון רצח, אך הורשעו בחבלה בכוונה מחמירה. נאשם נוסף זוכה מההאשמות החמורות. בנוסף, הרשיע בית המשפט המחוזי בחיפה את כל הנאשמים בתקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. נתן זאדה נהרג זמן קצר לאחר שביצע פיגוע באוטובוס בעיר, שבו נהרגו ארבעה בני אדם.

"לכל הפחות התקיימה כאן חזקת הכוונה והם התכוונות לתוצאות של מעשיהם המשותפים. התנהגותם לפני החדירה לאוטובוס מעידה על הכוונה להשיג את מטרתם. הם ניסו להרוג את זאדה", אמרו השופטים. לדבריהם, לא ברור אם זאדה היה כבר חי או מת, ובנוסף "למעשה קדם קינטור רבתי. הקינטור התקיים מבחינה אוביקטיבית וסובייקטיבית", לכן אי אפשר היה להאשימם ברצח, אלא רק בניסיון הריגה. 

"אי אפשר להשלים עם נקמת דם ומעשה לינץ", אמר ראש ההרכב, השופט אילן שיף. "הנקמה לאלוהים והענישה לרשות השופטת. נקמה היא סוג של צדק פראי וחוק צריך לעוקרה מהשורש".

ג'מיל ספורי, שהורשע בניסיון הריגה, אמר בתום הכרעת הדין כי "מההתחלה לא האמנו בבית המשפט ישראלי. כערבים אנחנו צריכים לדעת איך להגן על עצמנו ומבקשים שיתייחסו אלינו כבר כבני אדם". לדבריו, "לא רצחנו ולא הרגנו, הוא זה שבא לרצוח בנו".

ח"כ מוחמד בראכה אמר לאחר הכרעת הדין כי הוא אינו רואה בחיוב את הזיכוי מניסיון רצח, משום שעצם ההרשעה היא דבר מקומם. לדבריו, "יהודי היה מקבל צל"ש, אנו נמשיך במאבק למען זיכויים. משמעותה של הכרזת בית המשפט היא שדמם של הערבים הפקר. בסופו של דבר יש לנו ארבעה אזרחים שקבורים מתחת לאדמה וזו השורה התחתונה". 

כשלוש מאות תושבי שפרעם הגיעו הבוקר (שני) לבית המשפט להפגין תמיכה בנאשמים. עשרות שוטרים מתוגברים בכוחות יס"מ הוצבו מחוץ לאולם בית המשפט. בשפרעם הוכרזה שביתה כללית במחאה על עצם העמדתם של השבעה לדין, ותושבים הזהירו כי אם יורשעו יחסמו כבישים בצפון.

אחד הנאשמים, ארקאן כורבאג’, אמר לפני הכניסה לבית המשפט כי "קשה לדעת מה בית המשפט יכריע משום שזה הוא תיק פוליטי ולא סתם תיק פלילי. התחושה שלי שהמדינה רוצה להרשיע אותנו". 

בין מאות המפגינים הגיעו גם אישי ציבור ערבים שאיימו כי הרשעה תהווה פגיעה חמורה באוכלוסיה הערבית בארץ. "כל דבר שהוא לא סגירת תיקים וזיכויים המוחלט של הנאשמים יהיה מעין אמירה של מערכת המשפט של המדינה שדמו של הערבי הפקר ודמו של היהודי, גם אם הוא טרוריסט - קדוש. זו משוואה שלא נוכל לחיות איתה. כתושב העיר הייתי במקום לאחר שהטרוריסט כבר היה מת. אינני יודע אם הייתי נוהג אחרת מאותם אנשים שפגעו בו", אמר ח"כ מוחמד בראכה (חד"ש), תושב שפרעם.

ח"כ לשעבר טאלב א-סנע הוסיף "היום משלימים את הפשע, הפשע הראשון הוא כאשר הטרוריסט ירה באזרחים בגלל מחדל של כוחות הביטחון. לא היה דבר כזה בהיסטורה שמעמידים לדין את הקורבן. העצירים הם גיבורים, הם עשו מה שכוחות הביטחון היו צריכים לעשות. כל הציבור הערבי מסתכל על בית המשפט. הקם להורגך השכם להורגו, אין יותר הגנה עצמית מזה. מה שקורה כאן הוא שמעבירים מסר איום ונורא, אם הם היו יהודים הם מקבלים צל"ש מנשיא המדינה ומראש הממשלה. הפשע שלהם הוא שהם ערבים במדינה ציונית".

בעת כינוס הרכב השופטים - בראשות סגן הנשיא אילן שיף והשופטות חני הורוביץ וצילה קינן -  “זהו משפט פוליטי וברור לנו שצפויה הרשעה של השבעה”, אמר אתמול ל”הארץ” תושב העיר, “מטרת המשפט היתה לרצות את הימין. הפרקליטות לא ידעה לרדת מהעץ שעליו טיפסה”. לדבריו, “עם הרשעתם, יחסמו כבישים בצפון”.

ב-4 באוגוסט 2005 פתח החייל נתן זאדה בירי באוטובוס בקו 165 שנסע בשפרעם, לאחר שיצא מחיפה והביא למות ארבעה בני אדם: נהג האוטובוס, מיכאיל בחוס, ושלושה נוסעים - נאדר חאיכ והאחיות הזאר ודינה תורכי. 20 נוספים נפצעו. הירי הופסק על ידי נוסעים אשר השתלטו על המחבל. עם תום הירי נכבל נתן זאדה על ידי שוטרים שבאו למקום, אולם המון זועם שהתפרץ לאוטובוס ביצע בו לינץ’ שהוביל למותו.

אחרי האירוע פורסמו צילומים שבהם נראה נתן זאדה בחיים אחרי שנוטרל מנשקו, דבר שהוביל לפתיחת חקירה משטרתית שבסיומה נעצרו 12 מתושבי שפרעם. שבעה מהם - נעמאן בחוס (בן 37), ארקאן כורבאג’ (27), מוניר זאקוט (27), באסל קאדר (35), באסל חטיב (29), פאדי נסראללה (36), ג’מיל ספורי (49) - הואשמו בניסיון לרצח תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות (מספר עבירות לכל אחד מהנאשמים), הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, והתפרעות שסופה נזק. החמישה הנוספים הודו במסגרת עסקת טיעון בהפרעה לשוטרים ותקיפתם ונדונו לעבודות שירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ