מזכיר רחלים לשעבר מואשם שהגיש תצהיר כוזב לבג”ץ בעתירה להריסת בתים

נעם שמבה חתם על תצהיר לפיו שלושה בתים בהתנחלות, שבנייתם החלה ללא היתרים, כבר אוכלסו - בעוד שהדבר לא קרה

חיים לוינסון
חיים לוינסון

המשטרה הגישה כתב אישום נגד נעם שמבה, מזכיר ההתנחלות לשעבר, המואשם שהגיש לבג"ץ תצהיר שקרי בעתירה להרוס תשעה בתים בהתנחלות.

ב-2009 הגישו ראש הכפר א-סוויה וארגון "יש דין" באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה עתירה להריסה של תשעה בתים ברחלים שבנייתם החלה ללא היתרי בנייה. הבתים נבנו על אדמות מדינה, אך בצמוד לכפר א-סוויה ובאופן שמגביל את בנייתם.

לאחר הגשת העתירה הורו השופטים לצדדים לתת את תגובתם בבקשה לצו ביניים. בשלב זה, כמו בכל עתירה, נפתח מירוץ לאכלוס הבתים מחשש לצו ביניים שימנע את אכלוסם וישהה אותו לשנים רבות. פעמים רבות הבתים מאוכלסים אף שבנייתם לא הסתיימה. במקרה זה הגישה המועצה האזורית שומרון ורחלים תצהיר , שלפיו שלושה מתוך תשעת הבתים אוכלסו, בעוד שאף אחד מהם כלל לא אוכלס. על התצהיר היה חתום נעם שמבה, מזכיר ההתנחלות.

בית ברחלים שבנייתו הופסקה בעקבות עתירה לבג"ץצילום: אלון רון

בתיק יצא צו ביניים, האוסר על רחלים "להמשיך ולבנות בשטח נשוא העתירה, לבצע עסקה כלשהי במבנים נשוא העתירה או להוסיף לאכלסם". בעקבות חשדות להפרת צו ביניים נפתחה חקירת משטרה בעניין. לקראת דיון שייערך מחר בבג"ץ בעתירה, הודיעו בפרקליטות המדינה כי באפריל האחרון הוגש נגד שמבה כתב אישום, על שבועת שקר ושיבוש הליכי משפט. משפטו ייפתח באוקטובר.

המדינה מבקשת למחוק את העתירה מכיוון שהממשלה הקודמת החליטה להכריז על רחלים כיישוב, יחד עם המאחז נופי נחמיה הסמוך, ולהלבין את הבנייה בו כולל תשעת הבתים המדוברים.

שמבה לא השיב לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ