קבלת רישיון לנשיאת נשק תותנה באישור פסיכולוג

עד היום נדרש שאלון רפואי בחתימת רופא המשפחה בלבד. התקנה החדשה, שמקדם המשרד לביטחון פנים, תחייב גם את מי שכבר יש ברשותו רישיון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
גילי כהן
גילי כהן

המשרד לביטחון פנים מתכוון לחייב בעלי רישיון לנשיאת נשק לעבור בדיקת פסיכולוג כתנאי לקבלת הרישיון. כך הודיע הבוקר (רביעי) השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. עד היום נדרשו בעלי הרישיונות - הפרטיים והארגוניים - למלא בחתימת רופא המשפחה האישי שלהם בלבד.

על היוזמה הודיע אהרונוביץ' בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא מדיניות צמצום כלי הנשק, שנערך עקב . לפי נתוני המשרד לביטחון פנים, מתחילת השנה התרחשו שבעה מקרי ירי בנשק ארגוני שהביאו ל–13 נפגעים, מהם שלושה שהתאבדו. נתוני המשרד לביטחון פנים כוללים גם את בסניף בנק הפועלים בבאר שבע, אף על פי שזה נעשה בנשק פרטי שהוחזק ברישיון.

לפי התוכנית המתגבשת כעת במשרד לביטחון פנים, כל אדם בעל רישיון יחויב לעבור את הבדיקה והיא תהיה בעלת תוקף לשלוש או שש שנים. במקרים של נשק הנחשב ארגוני (חברות אבטחה, תעשיות ביטחוניות, מפעלים באזורי סיכון), לא ידוע לעת עתה מי יישא בעלויות הבדיקה, המוערכת בכ-500 שקלים - חברת האבטחה או המועסק עצמו. במשרד לביטחון פנים מתכוונים גם למסד שלב נוסף, של בדיקת פסיכיאטר, אם מבקש הרישיון לא יצלח את בדיקת הפסיכולוג. בימים אלו עורך המשרד לביטחון פנים עבודת מטה עם משרד הבריאות כדי לבחון את משמעות הוספת התנאי כחלק מקבלת הרישיון. כוונת המשרד היא לא להעביר את המהלך בחקיקה שתימשך זמן רב אלא בהוספת תקנות כחלק מפעילות האגף לרישוי כלי ירייה.

הרצח בבניין כלל בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

"יש הרבה דוגמאות של אנשים שביצעו את הירי או התאבדו ופתאום מסתבר שיש סעיף כזה או אחר שרופא המשפחה התעלם", אמר השר אהרונוביץ' בדיון. "כל מי שנמצא בתהליך ונושא נשק יעבור את זה ואני מקווה שנעשה את זה כמה שיותר מהר".

בשאלון הנהוג היום, נדרש מבקש הרישיון להשיב האם הוא סובל מבעיות נפשיות, נוטל תרופות המיועדות לטיפול במחלת נפש, מצבי רוח, עירנות או בעיות שינה, והאם אושפז בעבר במוסד גמילה או במוסד פסיכיאטרי. הרופא החתום על המסמך צריך להשיב אם ידועות לו הפרעות פסיכאטריות כלשהן, או נטילת תרופות הקשורות לכך, וכן להמליץ האם להערכתו יש מקום להערכה פסיכיאטרית עדכנית.

יוזמה זו מצטרפת לתוכנית המשרד לצמצם את כלי הנשק המוחזקים ברישיון בישראל, , שתהיה תקפה הן לכלי הנשק הפרטיים והן לאלו הנחשבים ארגוניים. כך למשל, החל משנת 2014 יבוטל "תבחין המשמר" - קריטריון שהיה קיים במשרד לביטחון פנים שאפשר למי שהיה בעל רישיון נשק להמשיך לקבלו אם הנשק היה ברשותו כמה שנים, ללא צורך בהוכחת עילה ממשית לכך. בנוסף, מתכוונים במשרד לביטחון פנים לקבוע כנוהל משטרתי כי אדם אשר לא חידש את רישיונו למעלה משישה חודשים יהיה "דרוש לחקירה", בשל היעדר הפיקוח בנושא.

השנה ערכו במשטרה ובמשרד לביטחון פנים לראשונה זה עשור מבצע לאיסוף נשק שלא ברישיון מהאזרחים, שבו הוחזרו 1,360 כלי נשק. עם זאת, היעדר הפיקוח על כלי נשק שלא ברישיון עודו קיים. השר אהרונוביץ' הודה כי "עד היום לא היה פיקוח על מי שלא חידש את רישיון הנשק", אך לדבריו מעתה הדבר ייחשב ל"תיק פלילי. ואני בטוח שאנשים לא יתעסקו עם החוק".

במשרד לביטחון פנים מדגישים כי כחלק מתוכנית הצמצום של כלי הנשק, החל מתחילת שנת הלימודים, 27 באוגוסט, לא ניתן יהיה להוציא את כלי הירייה ממקום העבודה. תקנה זו כבר קיימת, אך עד היום לא היה כל פיקוח והיא לא נאכפה. במסגרת התוכנית יחויבו בעלי העסקים למקם כספות במקום העבודה, למעט בתי עסק שעובדים 24 שעות ברציפות, כך שניתן יהיה להעביר את הנשק מידי מאבטח אחד למשנהו. עם זאת, במשרד לביטחון פנים מתכוונים להתיר, שוב, חריגים שיאפשרו לחברות האבטחה להמשיך ולאשר לכמה מאבטחים לצאת עם כלי הנשק לבתיהם.

במשטרה עדיין לא סיימו את עבודת המטה שאמורה לקבוע באילו בתי עסק צריכה להיות חובת נשיאת נשק של מאבטח. כבר היום בעלי המלונות והמרכולים אינם מעוניינים להמשיך ולהציב שומרים חמושים בנשק בכניסה לבתי העסקים. למרות זאת, אותם בעלי עסק נדרשים לעמוד בתוכנית החדשה של המשרד לביטחון פנים ולהציב כספות בבתי העסק עד לסוף חודש אוגוסט. זאת, גם אם לאחר כמה שבועות, עם תום עבודת המטה במשטרה, יתברר כי הם אינם נדרשים להעסיק מאבטחים חמושים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ