יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ארבעה פלסטינים תושבי טול כרם נעצרו בחשד שרצחו את יצחק אלגבי בדקירות סכין במהלך פריצה לביתו במושב אביחיל באוקטובר 2012. מאז הרצח לא היה למשטרה כיוון ספציפי בחקירה אבל הנחת העבודה היתה שמדובר בפורצים שהפתיעו את אלגבי, ככל הנראה בתושבי השטחים שפעלו באותו אזור בתחום עבירות הרכוש. ההתקדמות בחקירה הגיעה בזכות הפעלת עד מדינה שהפליל את החשודים ברצח. 

המשטרה קיבלה מידע משרות הביטחון הכללי לפיו תושב השטחים, שמתגורר סמוך לקלקיליה, היה מעורב ברצח. לאחר שנעצר הוחלט להפעיל את החשוד כסוכן ולהבטיח לו מעמד של עד מדינה. במשך כמה שבועות הצליח עד המדינה להביא ראיות, לתעד ולהקליט את החשודים מודים ברצח.

יצחק אלגביצילום: נמרוד גליקמן

לאחר מעצר ארבעת החשודים התעורר בקרב החוקרים חשד שלעד המדינה היה חלק גדול יותר ברצח ממה שסברו תחילה ונשקלה האפשרות לבטל את ההסכם עמו. עם זאת, בפרקליטות מחוז דרום סרבו לבטל את ההסכם בטענה שהעד כבר ביצע את המשימות שהוטלו עליו.

ביום הרצח ישב אלגבי, בן 61, עם בני משפחתו לארוחה ביחידת דיור שנמצאת בחלק האחורי של ביתו. בשלב מסוים בארוחה נכנס אלגבי לבית כדי להביא לחם. לפי ממצאי החקירה, כשנכנס לבית הבחין בכמה אנשים שנמצאים בתוך הבית והבין שמדובר בפורצים. לפי החשד, ארבעת הפורצים תקפו את אלגבי ודקרו אותו באמצעות סכין מטבח שמצאו במקום. לאחר שהבינו שאלגבי מת, הארבעה עזבו את הדירה מבלי שאיש הבחין בהם.

לפי המשטרה, לאחר שעזבו את זירת הרצח, נסעו הארבעה לאכול בג’לג’וליה לפני שחזרו לביתם בטול כרם. בני המשפחה לא שמעו דבר ולא הבחינו בנעשה, אך לאחר שעבר זמן מה ואלגבי לא חזר לארוחה, נכנסה בתו לבית ומצאה אותו מוטל ללא רוח חיים עם דקירות בפלג גופו העליון.

עם התרת צו איסור הפרסום, אמר מפקד מחוז מרכז ניצב ברונו שטיין כי "אירועים מן הסוג הזה ואירועים נוספים שהוצגו בפני צריכים להדיר שינה מעינו של כל שוטר ואין להוריד אותם בשום שלב מרף העדיפות הגבוה ביותר". שטיין הגיע עם החוקרים למשפחת הנרצח והודיע להם על מעצר החשודים ברצח. "זו חובה ערכית מן המעלה הראשונה לחשוף האחראים למעשה, למצות עמם את הדין ולהכניסם מאחורי סורג ובריח", אמר שטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ