משפט ליברמן

הסנגורים סירבו להודות שליברמן החמיא לבן אריה טרם מינויו

בניגוד להצעת השופטים, פרקליטי שר החוץ לשעבר לא הצליחו להגיע להסכמה עם הפרקליטות על ויתור עדותו של דני אילון במשפט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
רויטל חובל
רויטל חובל

סנגוריו של שר החוץ לשעבר, , לא הצליחו להגיע להסכמה עם הפרקליטות לגבי ויתור על עדותו של דני אילון במשפט, כפי שהציעו שופטי בית משפט השלום בירושלים בשבוע שעבר. מחר (חמישי) יגישו סנגוריו של ליברמן את סיכומי ההגנה בכתב, ומשם יעבור התיק לכתיבת הכרעת הדין, שככל הנראה תינתן רק לאחר החגים.

כאשר השופטים הציעו לצדדים להגיע להסכמות לגבי הרלוונטיות של עדותו של דני אילון, שהעיד כי ליברמן ביקש ממנו ל.

הצעת השופטים באה לאחר שהפרקליטות שבה וטענה בסיכומיה כי עדותו של אילון היא "למעלה מן הצורך". הכוונה הייתה לכך שכתב האישום נגד ליברמן הוגש גם ללא עדותו של אילון ודבריו של אילון רק חיזקו את המעורבות האקטיבית של ליברמן במינוי השגריר. סנגורו של ליברמן, עורך הדין יעקב וינרוט, טען לעומת זאת כי אינו מבקש מבית המשפט לקבוע שאילון אינו דובר אמת, אבל טען שלא ניתן לקבוע ממצאים על סמך עדותו, ושישנה אפשרות שמקורה בחימה שחש על השר. ללא עדותו של אילון, אמר וינרוט, "ליברמן הוא רק אדם שעמד על הגבעות והשקיף על העיר".

ליברמן בבית המשפט בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

ראש הרכב השופטים, סגנית נשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת חגית מאק קלמנוביץ, התערבה וטענה: "בסוף יהיו כאן הכרעות עובדתיות שאנשים שהיו עובדי מדינה עלולים לצאת מהם... יש קשיים בין העדים לבין עצמם. מאחר שכל הזמן עולה הטענה שהדברים האלה לא רלוונטיים, השאלה אם אפשר להסכים שהם לא רלוונטיים ולחסוך למדינת ישראל את ההכרעה בזה?". בכך רמזה השופטת שהשופטים מעדיפים להימנע מלהכריע בשאלת המהימנות של אילון, שבמסגרתה יצטרכו להתייחס גם לעדותם של בכירים במשרד החוץ, שני חברי ועדת המינויים שהעידו כעדי תביעה בתיק, יוסי גל ושמעון רודד. גל סתר את דבריו של אילון שהעיד כי גל ציין בפניו שליברמן דיבר איתו וביקש ממנו לדאוג למינויו של זאב בן אריה. רודד טען שאינו זוכר במקרה הספציפי התערבות של ליברמן אך אינו יכול לשלול אותה על הסף.

בתום סיכומי ההגנה, נכנסו הצדדים ללשכת השופטים ודנו למשך עשר דקות. השופטים ביקשו כי תוכן השיחה לא ידלוף החוצה, אולם ל"הארץ" נודע כי בית המשפט הציע להגיע להסכמה ביניהם, שתחסוך מהשופטים את ההכרעות. לפי ההצעה, הפרקליטות תבקש שלא לקבוע ממצאים על בסיס עדותו של אילון, בתנאי שהסנגורים יודו כי ליברמן השמיע מילה טובה על בן אריה בישיבת ההכנה לפני כינוסה של ועדת המינויים, כשהציגו בפניו את שמות המועמדים. במהלך החקירה הנגדית, כשעומת ליברמן עם הסתירה בין הכחשת כל מעורבות במינוי בן אריה במשטרה, אמר ליברמן כי זה "אפשרי" ו"יכול להיות" ששוחח במסגרת ישיבת הכנה בנוכחות כמה אנשים על המינוי של בן אריה, אך המשיך להתעקש כי לא שוחח על כך בנפרד עם אילון. בכך, סבורה הפרקליטות, שניתן להוכיח את האקטיביות של ליברמן במינוי, גם ללא צורך בעדותו של אילון.

בית המשפט ביקש מהסנגורים לשקול את הפשרה של הפרקליטות, אולם אלה סירבו וכעת מבקשים בפרקליטות את הכרעת הדין של בית המשפט בעניין מהימנותם של אילון ושל דיפלומטים נוספים במשרד החוץ שהעידו במשפט מלבד גל ורודד, בהם פיני אביבי וויקטור הראל.

בחקירתו הנגדית אמר ליברמן: "הדבר היחידי שאפשרי כשיושבים שלושה ארבעה אנשים ומקריאים שבעים שמות ומגיעים לשם בן אריה, מישהו אמר עניתי משהו, זה דבר היחידי שיכול להיות. כל השאר לא היה ולא נברא". בתשובה לשאלה האם יכול להיות שבאותה סיטואציה השמיע ליברמן את דעתו הטובה על בן אריה, אמר: "אני לא יודע אם אני אמרתי או אחרים אמרו, אם אני עניתי אם אמרתי, יכול להיות שכן היה באותה סיטואציה שכולנו יושבים ועוברים על אותם נניח חמישים שבעים שמות, אבל לא מעבר לזה, אני אמרתי לך כשאני רציתי למנות מישהו, כל המשרד ידע את מי אני רוצה למנות, לאף אחד לא היו שום ספקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ