פרשת הרפז: היועמ"ש החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד גבי אשכנזי

וינשטיין השתכנע כי קיים יסוד סביר לחשדות שעלו בחקירת מצ"ח נגד הרמטכ"ל לשעבר. הוא העביר את חומרי החקירה למשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה היום (חמישי) על פתיחת חקירה פלילית בפרשת הרפז. במסגרת החקירה תבדק התנהלותם של הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במיל' גבי אשכנזי, ועוזרו באותה תקופה, אלוף-משנה במיל' ארז וינר.

היועץ המשפטי לממשלה החליט להרחיב את החקירה הצבאית שנוהלה עד כה, ולהטיל על משטרת ישראל להוביל מעתה את החקירה נגד המעורבים בפרשה. זאת, בשל חומרים חדשים שנאספו בחקירת מצ"ח. יועץ התקשורת של הרמטכ"ל לשעבר מסר בתגובה להודעת היועץ המשפטי לממשלה כי אשכנזי "קיבל את ההודעה על הרחבת החקירה בפרשת הרפז. אשכנזי, כתמיד, ישתף פעולה באופן מלא, ומקווה שסוף סוף האמת תצא לאור".

בינואר השנה הוחלט לפתוח בחקירה צבאית בחשד לביצוע עבירה פלילית של "התנהגות שאינה הולמת" במסגרת הפרשה. מעורבותם של הרמטכ"ל לשעבר ועוזרו נבדקה. ממשרד המשפטים נמסר היום כי "לאחר בחינה מעמיקה של ממצאים שעלו עד כה בחקירת מצ"ח ולאחר שעיין בחוות הדעת שהונחו בפניו - הורה היום היועץ המשפטי לממשלה להרחיב את החקירה, וזאת לאחר שהשתכנע כי קיים יסוד סביר לחשדות ונוכח האינטרס הציבורי להגיע לחקר האמת בפרשה". 

גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין

ככל הנראה, קיים חשד שבפרשה בוצעו עבירות משמעותיות יותר מ"התנהגות שאינה הולמת", שהיא עבירה לפי חוק השיפוט הצבאי. כעת תחקור המשטרה חשד לעבירות על פי חוק העונשין. בפרקליטות ציינו היום כי אמנם המשטרה ובראשה ראש אגף החקירות ניצב יואב סגלוביץ' - שפרש השבוע מתפקידו, התנגדה בעבר לחקירה משטרתית של הפרשה, אולם הראיות החדשות שנאספו משנות את התמונה. עוד הדגישו כי ממילא באוגוסט חלק מהעבירות מתיישנות ולכן האפשרות של חקירה צבאית נפסלת.

בחקירת מצ"ח נתפסו חומרים ובהם מסמכים והקלטות מהם עולה החשד שאשכנזי היה מעורב בפרשה הרבה יותר מכפי שחשבו בתחילה בנוגע לחלקו, כך לפי החשד, באיסוף חומרים נגד שר הביטחון אז אהוד ברק ומעורבים אחרים. במשרד המשפטים סבורים כי חומר החקירה שנאסף עד כה חוצה את רמת העבירה הצבאית שבה נחשד של התנהגות שאינה הולמת - וחקירת המשטרה תתמקד בעבירה של הפרת אמונים, בדגש, בין השאר, על החשד שאשכנזי החזיק את המסמך המזויף בלשכתו. עוד הדגישו במשרד כי חקירת הפרשה לא תהיה מוגבלת רק לאשכנזי ווינר, וצפויים להיקרא למתן עדות גם גורמים נוספים במערכת הביטחון ואף השר לשעבר ברק.

מסמך הרפז נחשף ב-6 באוגוסט 2010 בערוץ 2 (לא בידי אשכנזי עצמו, לפי המבקר). הוא תואר תחילה כתוכנית שנועדה לפגוע באשכנזי, לשפר את מעמדו של יריבו, השר ברק, ולהבטיח את מינויו של אלוף יואב גלנט לרמטכ"ל הבא. חקירת המשטרה חשפה שהמסמך זויף בידי סא"ל (במיל') הרפז, מקורבו של אשכנזי. למרות המלצת המשטרה, לא הוגש עדיין כתב אישום נגד הרפז. 

בנוגע לכתב האישום של בועז הרפז, שגובש בפרקליטות אך טרם הוגש, הודיעו במשרד המשפטים כי ההחלטה הסופית בנוגע לחלקו בפרשה ולכתב האישום "תעוכב בשלב זה עד להתקדמות החקירה", והודגש כי "עם תום החקירה יוחלט אם יש מקום להגשת כתב אישום נגד מי מהמעורבים".

בינואר השנה הטיל מבקר המדינה, יוסף שפירא, את מירב האשמה בפרשת מסמך הרפז, על הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, וסביבתו. המבקר קבע כי בלשכת אשכנזי התקיים הליך איסוף של מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק, וסביבתו "בידיעה ולו חלקית" של הרמטכ"ל לשעבר. המבקר, שמתח גם ביקורת חריפה על התנהלות ברק ביחסיו עם אשכנזי, קבע שהפגמים בהתנהלות השר אינם יכולים להצדיק התנהגות כזו של הדרג הצבאי כלפי הדרג המדיני הנבחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ