שופטת סירבה להאריך בשלישית מעצר חשוד: המשטרה לא עומדת במשימותיה

משטרת נצרת הסבירה כי עומס עבודה מונע את השלמת החקירה; השופטת תהתה: "האם הציבור אמור לשאת בתוצאות הקצאת המשאבים הלקויה?"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שופטת בית משפט השלום בנצרת לילי יונג-גפר, מתחה ביקורת קשה על משטרת ישראל בטענה שזו “לא מעניקה לתחנת המשטרה בנצרת כלים על מנת לעמוד במטלות” שלה. הדברים נאמרו בראשית השבוע בדיון שהתקיים במסגרת בקשת המשטרה להאריך בפעם השלישית את מעצרו של תושב נצרת החשוד בתקיפת אחותו.

החשוד, בן 63, נעצר לראשונה לפני כשבועיים ובהסכמת הצדדים הוארך מעצרו בארבעה ימים כדי שחוקרי המשטרה ישלימו את עבודתם. כעבור ארבעת הימים ביקש נציג המשטרה להאריך את מעצר האיש בשלושה ימים נוספים, וזאת בשל עומס עבודה בתחנת נצרת שמנע מהשוטרים להשלים את החקירה.

בית המשפט נעתר לבקשה אך הנחה את המשטרה להביא לסיום החקירה בזמן זה. נוכח בקשת המשטרה, פרקליטתו של החשוד, עורכת הדין נסרין אכסנדיר מהסנגוריה הציבורית, נעתרה אף היא לבקשה. אולם בחלוף שלושת הימים שב נציג המשטרה לבית המשפט וביקש להאריך את מעצר החשוד בחמישה ימים נוספים, כלומר - המשטרה ביקשה כי החשוד ייעצר ל-12 ימים וכל זאת לצורך ביצוע חקירה פשוטה ביותר.

  נציג המשטרה הסביר כי “לא הספקנו לבצע את פעולות החקירה שביקשנו בדיונים הקודמים, בשל עומס בלתי סביר שנוצר בתחנה בימים האחרונים”. לדבריו, “היו לנו מספר אירועי דקירה עם עשרות עצורים ואנחנו לא מספיקים בכוח האדם הקיים לטפל בכל התיקים”. הוא הוסיף כי “יש לנו 30 עצורים בעבודה. גם במהלך שישי-שבת הוזעקו שני חוקרים על מנת לטפל באירועים חריגים”. עורכת הדין אסכנדר מתחה ביקורת על הדברים ואמרה כי “באיזון שבין האינטרס הציבורי לבין זכויות היסוד של החשוד, אין ספק כי בתיק זה חירותו של החשוד צריכה לגבור על כל אינטרס”. לטענתה, “אם בכל תיק פשוט המשטרה תבקש הארכת מעצר לשבוע ימים בטענה של עומס בתחנה ובית המשפט ייתן לכך יד, אז אנחנו רחוקים מלהיות מדינה דמוקרטית”.

  השופטת, שהחליטה לשחרר את העצור למעצר בית בתנאים מגבילים, נימקה כי “עם כל ההבנה למצבה של המשטרה ובהתחשב מהסיכון הנובע מצד החשוד כלפי אחותו, הפעם נוטה המאזן אל עבר שחרורו של החשוד”. היא הוסיפה כי “לצערי, אני נתקלת לאחרונה במקרים רבים מדי שבהם מתקשה המשטרה, ובמיוחד משטרת נצרת, לעמוד בעומס האירועים המונח לפתחה. מספר החוקרים והיקף האמצעים העומד לרשות תחנה זו אינו מתקרב לצרכים בהתחשב בטיב והיקף המטלות שהיא נדרשת לבצע”.

  יונג-גפר הזכירה, בהתייחס לביקורת שנמתחה על התחנה גם בדו”ח מבקר המדינה, פרסומים “המלמדים על תת-תקינה ותת-איוש של תחנה זו באופן חריג לעומת מרבית תחנות המשטרה בארץ”. עוד אמרה השופטת: “האם הציבור בכלל והעצורים בפרט אמורים לשאת בתוצאות של תעדוף לקוי זה של הקצאת משאבים, והאם יש בכל כדי להצדיק החזקת אדם במעצר במשך 12 יום, כפי שמבקשת המשטרה, רק על מנת לחקור מספר מצומצם של אנשים, כאשר במשך שבוע ימים לא נעשה כמעט דבר בעניין זה?”.

  ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לדברים כי “בשנים האחרונות נעשים מאמצים גדולים על ידי מפכ”ל המשטרה, בסיוע המשרד לביטחון פנים, במטרה לחזק את המשטרה, לשפר את השירות לאזרח ואת אפקטיביות הלחימה בפשיעה ובתאונות הדרכים. אין חולק על כך כי יש להגדיל את המשטרה ולהתאים את מספר השוטרים לגידול המהיר באוכלוסיה ולגידול בדרישה לשירותי משטרה”.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ