המפכ"ל הורה על הקפאת השימוש באקדח טייזר

בעקבות הפרסום על חשמול המתנחל בועז אלברט בשבוע שעבר, הורה יוחנן דנינו להקים צוות שיבחן את השימוש באקדח השנוי במחלוקת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, מינה הבוקר (ראשון) צוות בדיקה באגף המבצעים שיבדוק את יעילות השימוש באקדחי טייזר. זאת, בעקבות הפרסום על מעצרו ביום חמישי של בועז אלברט, מתנחל מיצהר שהפר צו הרחקה מיהודה ושומרון, וחושמל שוב ושוב חרף אי התנגדותו. דנינו הורה על הקפאת השימוש בטייזר כשוקר חשמלי לכלל השוטרים במשטרת ישראל עד לסיום הבדיקה בנושא.

על פי הסרטון המתעד את האירוע ביצהר, בועז אלברט רץ לחדר פנימי בבית ונשכב על הרצפה. השוטרים רצו אחריו וכדי להקימו, הם חשמלו אותו שוב ושוב באקדחי טייזר, למרות שלא התנגד. בנוסף, השוטרים עיקמו את ידיו בכוח וגררו אותו מהבית החוצה. ברקע נשמע קול בכי של ילד שביקש לצאת מהחדר, אך נחסם בידי השוטרים. אחד מילדיו של אלברט אף נדחף על ידי שוטר ונחבל.

גם חנוך, אחיו הצעיר של אלברט ששהה בבית בעת המקרה, נורה בתחילת האירוע באמצעות אקדח טייזר על ידי שוטרים שעמדו בפתח הבית, וקרסי החשמל ננעצו בבטנו. בעקבות דיווח שהתקבל במד”א על פצוע ירי, הוקפצו אמבולנסים רבים למקום. בהמשך הערב פונה הפצוע באמבולנס לחדר מיון, שם הוצאו קרסי הטייזר מבטנו בהליך כירורגי בהרדמה מקומית.

צפו בסרטון המתעד את המעצר (דוברות יצהר)

אקדח ההלם טייזר מסוג 26-M, המיוצר בארצות הברית, נכנס לשימוש מבצעי בעולם ב-1999 והביא למהפכה של ממש בכל הנוגע למעצר חשודים ואכיפת החוק - ובעיקר בהגנה על שלומו של השוטר. מדובר במכשיר האל-הרג הנפוץ ביותר המצוי בידי משטרת ישראל, המקובל בעשרות מדינות ברחבי העולם. חברת טייזר טענה שוב ושוב כי המכשיר אינו מסוגל להרוג, אך לפי נתונים שאסף ארגון אמנסטי אינטרנשיונל בארה"ב, נרשמו מאות מקרים של אזרחים שמתו אחרי פגיעה חשמלית מהאקדח.

בשנים האחרונות נשמעו עדויות רבות על שימוש מופרז של השוטרים באקדח. כך למשל, רישומים שנמסרו ב–2011 לבית משפט חשפו כ-300 הפעלות בתוך חודשיים באקדח אחד, בחלקם באופן סדרתי בתוך דקות ספורות.

הוראות השימוש באקדחי הלם, שנכנסו לשימוש במשטרת ישראל ב–2009, ברורות למדי וקובעות כי מותר לעשות שימוש באקדח רק במצבים בהם יש איום ממשי על השוטר או על החשוד עצמו. כך, למשל, כאשר השוטר סבור שהחשוד מחזיק כלי באמצעותו הוא יכול לפגוע בשוטר או בעצמו. גם במקרים אלה, השוטר אינו רשאי לעשות שימוש חוזר ונשנה כלפי החשוד.

הטייזר, בשונה מהשוקר החשמלי שהיה בשימוש בעבר, מאפשר לתת מכת חשמל גם ממרחק כמה מטרים. עם הלחיצה על ההדק, משוגרות שתי מחטים החודרות לעור החשוד, פורקות מתח חשמלי וגורמות לשיתוק של כמה שניות. כתוצאה מההלם החשוד בדרך כלל קורס במקום. מטרת האקדח היא כמובן ליצור הלם של כמה שניות כדי לעצור את החשוד ולא לגרום למותו. ואולם, באופן תיאורטי, ברגע שהמחטים ננעצו בגופו, המפעיל יכול להמשיך ולתת מכות חשמל בלא צורך בטעינה מחדש של המחסנית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ