סוחר נשים יפצה בחצי מיליון שקל את משפחת אחת מקורבנותיו שהתאבדה

את התביעה הגישה המשפחה גם כנגד המדינה, בטענה שזו התרשלה באי מניעתם של מעשי הנתבע, אך בית משפט השלום בתל אביב דחה טענה זו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

סוחר נשים יפצה את משפחתה של אחת מקורבנותיו בסכום של חצי מיליון שקל, כך קבעה בשבוע שעבר שופטת בית משפט השלום בתל אביב, יעל הניג.

את התביעה הגישה משפחת הקורבן לאחר שזו התאבדה, כנגד ארבעה סוחרי נשים שהעסיקו אותה בזנות וסחרו בה, כל אחד לפי חלקו בשרשרת. הארבעה הודו, הורשעו ודינם נגזר. פסק הדין התייחס לסוחר הראשי והמרכזי, שהיה גם מקור מודיעיני של המשטרה, שכן חלק מהסוחרים לא הגיבו לתביעה ועם אחד הוסכם על פיצוי בגובה עשרת אלפים שקלים בלבד. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד סמדר בן נתן מהסיוע המשפטי גם כנגד המדינה, בגין רשלנותה באי מניעת מעשיהם ובשותפות וסיוע לביצוע העוולות, אך טענות אלה נדחו על ידי בית המשפט.

על פי פרשת הסחר שנחשפה בתיק הפלילי, לתובעת, תושבת מולדובה, הובטח כי תשתכר בישראל 1,000 דולר בחודש מעיסוק בזנות. היא טסה ממוסקבה למצרים והוברחה על ידי בדואים, יחד עם נשים אחרות. בצד הישראלי המתין להן סרסור, שלקח אותן לתל אביב ושיכן אותן במכון לשירותי מין. הנתבע המרכזי שילם עבורה 7,000 דולר, והיא נאלצה לעבוד עבורו במשך חודש בחינם על מנת להחזיר לו את ההוצאות. הוא החל לסרסר בנשים לשם זנות באזור אילת, ולאחר שעבדה עבורו במשך ארבעה חודשים ולאחר מכן הוא מכר אותה לסוחר נשים אחר בתל אביב.

ימים ספורים לאחר מכן נתפסה האשה על ידי המשטרה, שהעבירה אותה לאכסניה בתל אביב, שמרה איתה על קשר ושילמה לה קצבה חודשית של 800 שקלים. היא הפלילה את הסוחרים ובהם הנתבע המרכזי, שהוקלט על ידי סוכן משטרתי סמוי. היא טענה כי אנס אותה והתעלל בה, אך במסגרת הסדר טיעון נמחקו עבירות האינוס ומעשה הסדום. הסוחר נשלח לעשר שנות מאסר בפועל ובערעור לעליון הופחת העונש לתשע שנים. הוא שוחרר כעבור שש שנים לאחר שעונשו קוצר בשליש בשל התנהגות טובה.

מכון ליווי בדרום ת"א. הנתבע העיד כי קיבל "חופש פעולה" מהמשטרהצילום: אלון רון

במקביל הגישה האשה תביעה נגד האיש ועתירה בה ביקשה לאפשר לה להישאר בישראל. היא חתמה על תצהיר שבו היא מתארת את ההתעללות שעברה, כיצד נכפה עליה לקיים יחסי מין ללא הפסקה עם לקוחות רבים מדי יום, שבעה ימים בשבוע, וכן את האונס ומעשי הסדום שביצע בה הנתבע. היא סיפרה כי נאסר עליה לצאת מדירתה, וכי כאשר עשתה זאת פעם אחת, הוגדרה "בעייתית" ונמכרה לסוחר אחר. היא הצהירה שלא פנתה למשטרה שכן ידעה על יחסיו הטובים עם המשטרה. חודש לאחר כתיבת התצהיר נמצאה תלויה ללא רוח חיים בדירתה.

טענות התביעה כלפי המדינה התמקדו בכך שתחנת אילת לא אספה ראיות נגדו על אף שידע שהוא מבצע עבירות של סחר, וכן הוסיפה שהשוטרים אף היו מודיעים לסוחר מראש על פשיטות. לטענת המנוחה, היא הבינה מכך שהמשטרה מתירה לו להמשיך בביצוע עבירות. בתגובה לתביעה טענה המדינה כי האיש הוזהר שלא לבצע עבירות וכי אין לו חסינות מפני הליכים, והכחישה כי הוזהר מראש מפשיטות. עוד ציינה המדינה כי מאחר שפעל באמצעות משרדי ליווי ומכיוון שהנשים לא שיתפו פעולה עם המשטרה וגורשו מהארץ, לא ניתן היה לאסוף נגדו די ראיות ולהעמידו לדין, אלא לאחר הפעלה של סוכן סמוי נגדו.

במסגרת התביעה העיד הנתבע המרכזי, שבתביעה זו שמו אסור לפרסום, אולם בהליך הפלילי שמו גלוי לכל. בבית המשפט סיפר שבתמורה להיותו מודיע משטרתי, הותר לו להמשיך ולבצע עבירות סחר. הוא העיד שהמשטרה נתנה לו "חופש פעולה" ושמפעיליו ידעו על פעילותו והסכימו אתה ולכן הבין שמותר לו לעבור עבירות אלו. בית המשפט העדיף את עדותו של רכז המודיעין בתחנת אילת, רפ"ק הרצל מויאל, שאמר כי האיש הוזהר וכי אינו אמין.

בית המשפט קבע שהמשפחה לא הוכיחה שיתוף פעולה של המשטרה עם מעשי הנתבע או העלמת עין שלה מהם, וכי הוכח שהמשטרה לא היתה יכולה לפעול יותר משפעלה. עוד נקבע כי לא הוכח קשר סיבתי בין התאבדות האשה ומעשיו של הנתבע. בנוסף, ציינה השופטת הניג כי אם הייתה קובעת שהמדינה יש אחריות למקרה, הפיצוי שהייתה פוסקת היה עומד על 50 אלף שקלים בלבד.

עו"ד בן נתן מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים ציינה כי הם לומדים את פסק הדין ושוקלים את צעדיהם ואת האפשרות לערער, וכן כי יפעלו ליישום ההבטחה להקים קרן לקורבנות סחר, שנועדה להבטיח כי ניתן יהיה לאכוף פסיקות מסוג זה ולוודא שלקורבנות יגיע הפיצוי שמגיע להם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ