וינשטיין: אלמנה תוכל לרשת בעלה גם אם נפרדה ממנו לפני עשרות שנים

בחוות דעת שהגיש היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט נקבע כי הדבר אפשרי גם אם החוק הקיים אינו מתייחס למהלך מפורשות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגיש היום (שני) לבית המשפט המחוזי בתל אביב את עמדתו, שלפיה אלמנה תוכל לרשת את בעלה המנוח, על אף שהיו פרודים במשך שנים רבות. עמדת היועץ הוגשה במסגרת ערעור תלוי ועומד שהגישה אלמנה שהיתה פרודה מבעלה במשך עשרות שנים לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בתיק עלה הצורך בפרשנות של בית המשפט למונח "בן זוג" המוזכר בחוק הירושה.

חוק הירושה עורך הבחנה בין בני זוג לבין ידועים בציבור שאינם נשואים, אולם אין התייחסות למצב של פרידה תוך שמירה על נישואים רשמיים. בחוק נעשה שימוש במלים "בן זוגו של המוריש", ובסעיף קטן מוזכר תנאי לקבלת ירושה "שאם ערב מותו של המוריש היה בן הזוג נשוי לו שלוש שנים או יותר וגר עמו...".

הצעת חוק שהוגשה ב–2011 הכוללת תיקון לחוק דיני ממונות, מתייחסת למצב שבו בני זוג נשואים ואינם פרודים. עם זאת, ההצעה טרם אושרה ולכן נדרשה עמדת היועץ שקבע שבהיעדר פרשנות, הנישואים הרשמיים ייחשבו לצורך הירושה אף שבני הזוג היו פרודים.

וינשטייןצילום: ניר קידר

לפי התיקון שטרם נכנס לתוקף, בני זוג הם "איש ואשה החיים חיי משפחה במשק בית משותף מתוך כוונה לקיים חיי משפחה כאמור בדרך קבע, ואין לאף אחד מהם בן זוג אחר". במקביל, נוספה הגדרה ל"פרודים" לפיה "נשואים שאינם חיים חיי משפחה במשק בית משותף, במשך שלוש שנים רצופות לפחות, מתוך כוונה של שניהם או של אחד מהם לנתק את חיי המשפחה כאמור".

בדברי ההסבר צוין ש"ההצעה מבקשת לתקן את המעוות בעניין כך שגם אופי מערכת היחסים הזוגית ייבחן אם בני הזוג נשואים רשמית. כאשר בני זוג נפרדו לתקופה של שלוש שנים רצופות לפחות, תגבר המהות על הצורה, ואף אם בני זוג לא התגרשו רשמית, תישלל מבן הזוג שנותר הזכות לרשת, והוא לא ייחשב עוד בן זוג לצורך ירושה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ