נציב התלונות מגבה את השופטים: "הנאנסת לא התבקשה להדגים"

במענה לבקשת שרת המשפטים הבהיר השופט בדימוס אליעזר גולדברג שהמתלוננת הדגימה את המעשה ביוזמתה וכי המחשתה "היתה חיונית"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, הפיץ היום (שני) את החלטתו בעניין פניית שרת המשפטים ציפי לבני לפיה הוא מגבה את התנהלות הרכב השופטים צבי סגל, משה דרורי ויורם נועם במשפט אונס שהתקיים בשנת 2008, בו נדרשה נפגעת אונס להדגים את מעשה האונס שבוצע בה. על פי התלונה שהוגשה על ידי עורכת דינה של הנאנסת, היא נדרשה לכאורה לכרוע על ארבע, תוך שהיא נחקרת ונשאלת על ידי הסניגור והשופטים.

במשפט הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון עם שלושת הקטינים, שהורשעו בעבירות של מעשה מגונה בכוח בקטינה ותקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות ונשלחו לעונשי מאסר של בין 15 ו-24 חודשים. הקטין הרביעי נשפט בבית המשפט לנוער, הורשע בהסדר טיעון באונס ונשלח לרצות 800 שעות עבודות שירות למען הציבור.

"בהדגמה הקצרה שהדגימה המתלוננת לא היה משום פגיעה בכבודה", כתב גולדברג בהחלטתו. גולדברג הוסיף מספר גילויים שגילה במהלך בדיקתו, בין היתר את העובדה שהמתלוננת יוצגה על ידי עו"ד טלי אייזנברג ממרכז נגה שנכחה באולם ולא השמיעה כל התנגדות להדגמה. עוד הוא ציין כי מבדיקתו עולה כי ההדגמה התייחסה לאופן ישיבתו של הנאשם על המתלוננת (ולא לתנועות הגוף שלו), וכי היא לא נעשתה ביוזמת בית המשפט או ביוזמת הסנגור שנגדו הוגשה תלונת אחד הנאשמים עו"ד מנחם בלום, אלא מיוזמתה של המתלוננת, לאחר שהבינה, במענה לשאלות התובע מהפרקליטות כי התיאור המילולי שנתנה אינו נהיר דיו.

גולדברג הביא בהחלטתו קטעים מתוך תמליל החקירה, מהם עולה שהשופט סגל פנה למתלוננת וביקש ממנה להדגים. "אוסיף כי בכל מקרה, מדובר בהדגמה חיונית, נוכח יריעת המחלוקת בה היה על בית המשפט להכריע, שכן היה בה להשליך על קיומו, או על היעדרו, של אחד הרכיבים בעבירת האינוס, בגינה הועמדו הנאשמים לדין", ציין גולדברג.

השופט צבי סגלצילום: אמיל סלמן

עוד מבהיר הנציב בהחלטתו כי מדובר בבקשת בירור שהגישה לבני בחודש שעבר ולא עורכת הדין כיום של הקורבן, רוני אלוני סדובניק באשר להתנהלות השופטים. אלוני סדובניק פנתה ליו"ר ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין באשר להתנהלות הסנגור, וכן פנתה למנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר בעניין שתיקת הרכב השופטים.

עורכת הדין צירפה תצהיר של המתלוננת שבו תיארה הנערה, אז בת 16, את הנזק שנגרם לה בעדותה: "עשיתי מאמץ עליון להתחיל תהליך שיקום, התגייסתי לצה"ל ושירתי ככל יכולתי את המדינה, אך אט אט הלך ונפער בנפשי חור ענק של כאב ותחושה שבית המשפט והמערכת המשפטית בגדו בי. אירועי יום חקירתי בבית המשפט, שרועה על ארבע על הרצפה ונאלצת לגלם את תפקיד האנס בעת שהוא אונס אותי - המעמד המשפיל הזה, השני בעוצמתו בחיי לאחר ההשפלה שחוויתי באונס הקבוצתי הראשון, נחווה ונצרב בתודעתי והפך להיות פצע פעור בנפשי".

גולדברג הדגיש כי התלונה הוגשה כחמש שנים וחצי לאחר עדותה של המתלוננת, כשהוא מצרף לעובדה זו סוגריים ובתוכם סימן קריאה. עוד הוא מציין כי עו"ד אלוני סדובניק מגישת התלונה, לא ייצגה את הנפגעת בזמן ההליך ולא נכחה בו. נקודה נוספת שבחר לציין הנציב היא לאחר עדותה של המתלוננת, ו"סביר להניח כי בעקבות עדותה", הגיעו הצדדים להסדר הטיעון.

גולדברג קובע למעשה כי הדברים שאמרה המתלוננת והוריה, שאף הם הגישו תצהיר לנציב, וכן עו"ד אלוני סדובניק אינם אמת. "שמיעת ההקלטה אינה מותירה כל ספק בכך שהמתלוננת לא התבקשה 'לכרוע על ארבעה ולהדגים את מעשה האונס שבוצע בה', כאמור בתלונה שהתניעה את בקשת הבירור. לטענה זו אין כל יסוד והינה עלילת דברים".

בסיכום דבריו כתב: "מסקנתי מן החומר שבפני היא כי בית המשפט הקפיד לשמור על כבודה של המתלוננת לאורך כל חקירתה וגילה הבנה למעמד הקשה והמביך בו הייתה נתונה, זאת תוך שהוא מקיים את חובת ההגינות גם כלפי הנאשמים... שופטים אינם חסינים מביקורת, אולם רב המרחק בין ביקורת ובין השתלחות חסרת רסן, שאין לה כל תשתית עובדתית. כבודם של שופטים אינו הפקר, ויש ליתן את הדעת לבלימת מגמה זו, שסופה פגיעה אנושה באמון הציבור בהליכי משפט".

גולדברג הוסיף כי האירוע שצוין בתלונה של עו"ד סדובניק אלוני לפיו המתלוננת קמה מהרצפה, פרצה בבכי ונמלטה מהאולם לאחר שהסנגור הטיח בה בצעקות, אינו מופיע בהקלטה או בפרוטוקול.

הנציב פנה לקבל את תגובת עורכת דינה של המתלוננת ממרכז נגה, טלי אייזנברג, אולם זו הגיבה רק בימים האחרונים, לאחר שכבר הסתיים הליך הבירור אצל הנציב. תגובתה, כפי שנמסרה ל"הארץ" מחזקת את עמדת הנציב: "הנפגעת בתיק זה אכן נדרשה להתמודד עם חקירה נגדית קשה ולעיתים אף דורסנית. כבתיקים רבים במרכז נגה, פעלנו להגן על כבודה של הנפגעת ועל פרטיותה לאורך ההליך הפלילי במקרים הנדרשים. למיטב זכרוני, הנפגעת נשאלה רבות באשר לאופן המדויק בו שכבה ועל מיקומם של הנאשמים ביחס אליה וניסתה להסביר זאת ככל יכולתה. עם זאת, ככל הזכור לי, הנפגעת לא נדרשה לכרוע על הארץ על ארבע, אלא הראתה היכן ישב עליה אחד הנאשמים והסבירה ככל יכולתה ביושבה על הכסא".

אייזנברג ציינה עוד כי "ברור הוא כי לו היה מתרחש אירוע כזה הייתי פועלת באופן מיידי להפסיקו ומביעה את התנגדותי הן במהלך הדיון והן לאחריו בבית המשפט ובפני הממונים על הנושא... אף שיש להצטער על כי תגובתנו לא נשקלה, הרי שקביעותיו העובדתיות של הנציב עולות בקנה אחד עם האמור במכתבי".

הנציב גולדברג צפוי לסיים את תפקידו בעוד כחודש ועל כן ייתכן כי זו ההחלטה האחרונה שקיבל במסגרת תפקידו, אותו מילא במשך חמש שנים. לפני מספר חודשים, מתח ביקורת על התנהלותו של השופט סגל במסגרת תיק אחר. על רקע החלטתו זו והחלטות נוספות, בהנהלת בתי המשפט סברו כי גולדברג מבקר בחומרה את התנהלות השופטים ולעתים חוצה את גבולות תפקידו. החלטה האחרונה שלו משנה את הטון ונותנת להם רוח גבית משמעותית.

נציגות השופטים פרסמה היום תגובה להחלטת גולדברג לפיה היא מברכת על ההחלטה. "החלטת הנציב מחזקת את האמון בבתי המשפט ובשופטים היושבים בדין ומכאן חשיבותה הרבה כלפי הציבור", נכתב. עוד הוסיפה נציגות השופטים שבראשה עומדת השופטת ורדה וירט ליבנה, כי "החלטת הנציב מלמדת כי במקרה זה אין מדובר היה בהטחת דברי ביקורת בשופטים אלא, בהשתלחות חסרת רסן, נטולת תשתית עובדתית, דבר אשר אסור שישנה". כמו כן נמסר כי "נציגות השופטים מצרה על כך שבשלב בו נערכה הבדיקה על ידי הנציב, השופטים הותקפו באופן חסר מעצורים ומבלי להמתין לתוצאות הבדיקה כשהשופטים אינם יכולים להגיב במיוחד כשמדובר בדיון בדלתיים סגורות".‬

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ