שופטים בתיקי עבירות מין יעברו השתלמויות מקצועיות בנושא

לפי היוזמה שסוכמה בידי גרוניס ולבני, הסדנאות יתקיימו פעמיים בשנה למשך שלושה ימים. חובת ההשתתפות לא תחול על שופטים אזרחיים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים, ציפי לבני ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, סיכמו היום (שני) כי שופטים הדנים בתיקים פליליים ועבירות מין יחויבו להשתתף בהשתלמויות בנושא תקיפה מינית. הסדנאות יימשכו שלושה ימים והן יתקיימו פעמיים בשנה החל מהשנה הבאה.

הסדנאות יהיו פתוחות גם לשופטים אזרחיים, אבל לא תוטל עליהם חובה. יחד עם זאת סוכם כי בכל השתלמות שתיערך לשופטים תיכלל הרצאה בנושא עבירות מין. כמו כן, מועמדים לשיפוט יעברו גם הם הרצאות בנושא כחלק מקורס הערכה.

היוזמה של לבני באה בעקבות שורת התבטאויות מצד שופטים, בהם השופט בדימוס נסים ישעיה, שנכנס תחת הקטגוריה של שופט אזרחי שלא יחויב לעבור השתלמות מן הסוג הזה. השופט בדימוס נסים ישעיה, ששימש בעבר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אמר בדיון שנערך בחודש יוני כי "יש בנות שנהנות מאונס". השופט ישעיה עמד בראשות ועדת ערר של הביטוח הלאומי שדנה בערעור צעירה, כיום בת 19, שנאנסה לפני שש שנים על ידי ארבעה צעירים פלסטינים סמוך למחסום חיזמה. גם על השופט נחשון אטינגר,שופט תעבורה שזומן לבירור בשל טענות להתבטאויות מיניות, לא תחול החובה להשתתף בהשתלמות.

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניסצילום: אמיל סלמן

בדיון שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה, אמר מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר, כי בעבר היו נהוגות השתלמויות מן הסוג הזה, אולם מזה מספר שנים שהן הופסקו.

שרת המשפטים, ציפי לבני אמרה היום כי ״השופטים בישראל הם מקצועיים וערכיים ולהם השכלה משפטית מקיפה וחיונית. לפיכך, ההשתלמויות הללו אין בהן כדי להטיל ספק במקצועיותם, אלא להקנות להם כלים נוספים בכדי להבין את נפש קורבן התקיפה המינית וליישמם בהליך המשפטי הפלילי.לאחרונה נשמעו מפי שופטים בודדים התבטאויות פוגעניות כלפי נשים בכלל, וקורבנות התקיפה המינית בפרט - אך חשוב לציין שאין המיעוט מעיד על הכלל ולכן, ההשתלמויות הללו יוכלו לסייע גם בהדרת דעות קדומות לא ראויות מאולם בית המשפט, ובמקביל יחזקו את אמון הציבור במערכת המשפט״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ