גילי כהן
גילי כהן

אילן שילוח, יו"ר חברת הפרסום "מקאן אריקסון", הוא שעמד מאחורי מימון מודעת "הפוטש בקריה" בעיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות". בתצהיר שהוגש לבית המשפט במסגרת תביעת דיבה שהגיש דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (במיל') אבי בניהו, כנגד "מקאן אריקסון", "הארץ" ו"ידיעות אחרונות" מצהיר שילוח כי "אני הוא מזמין המודעה שכותרתה 'הפוטש בקריה הצליח (כנראה)", וכי את נוסח המודעה כתב בעצמו. שילוח מוסיף כי אינו מכיר את יואב גלנט אישית, כפי שנחתם בתחתית המודעה, אך מוסיף כי פגש אותו פעם אחת במקרה, לדבריו, באירוע חברתי אליו הוזמן בשנת 2012. שילוח מגדיר את המודעה כ"מחאה פוליטית", המשקפת לדבריו את דעתו האישית כאזרח.

"המודעה לא הוזמנה על ידי באופן שרירותי סתם כך, אלא על רקע הנסיבות שאותן אתאר להלן: כאזרח במדינה, וכמי שמעורה מאוד בתחום המדיה והתקשורת, אני מתעניין ועוסק כל הזמן בנושאים שונים העולים על סדר היום הציבורי", כתב שילוח. "עצם קיומו של סכסוך פומבי ומתוקשר בין הדרג הצבאי לדרג המדיני נראה בעיני חמור, הן לאור העובדה שבמדינה דמוקרטית הצבא כפוף לדרג המדיני ולכן סכסוך ביניהם בלתי מתקבל על הדעת, והן לאור חשיבותם של יחסים תקינים בין דרג צבאי לדרג מדיני לביטחון המדינה".

עוד מוסיף שילוח כי פרסומים "מגמתיים וחריפים" שהחלו להופיע בתקשורת "צרמו לי מאוד", ו"במיוחד צרמו לי הפרסומים אודות האלוף גלנט, אדם עתיר זכויות ששירת את המדינה שנים רבות, שהוצג באותם פרסומים מגמתיים כבליין, נהנתן, לא אמין וכיו"ב, והכל רגע לאחר שמינויו לתפקיד הרמטכ"ל עלה לסדר היום".

אילן שילוח ורעייתו שירה מרגליתצילום: אמיל סלמן

מכאן מתאר שילוח את השתלשלות פרשת "מסמך הרפז", ואת תהליך מינויו (וביטול המינוי יומיים לאחר פרסום המודעה) של האלוף (כיום במילואים) יואב גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. "בעקבות שורת אירועים מדהימים וחריגים אלה, לא יכולתי להשתחרר מהרושם, שהטריד אותי מאוד כאזרח במדינה, כי הדברים אינם מקריים, ולא התרחשו בחלל ריק. אלא הם חלק ממהלך כולל, שהובל על ידי הרמטכ"ל ודוברו, להסית את דעת הקהל כנגד שר הביטחון והאלוף גלנט ולהשפיע על תהליך מינוי הרמטכ"ל".

עבור המודעה ב"ידיעות אחרונות" חויבה “מקאן” בסך של כ-48 אלף שקלים לפני מע"מ, ועבור המודעה ב"הארץ" הועבר תשלום של 17 אלף שקלים לפני מע"מ לידי העיתון. בסך הכל שילמה "מקאן" לעיתונים עבור פרסום המודעה סך של 65,450 שקלים לפני הוצאות מס, כאשר ב-31 בינואר הוציאו העיתונים ל"מקאן" חשבוניות בגין פרסום המודעה. שילוח העביר כחודש לאחר מכן בהעברה בנקאית את מלוא הסכום, ואף העביר העתק חשבוניות לתצהיר שהוגש לבית המשפט.

בהסברו מדוע לא חתם בשמו, אלא כ"אזרחים שאינם מכירים את גלנט אישית", טען כי חשב שבכך "יחזק את המסר שבמודעה וימקד את הדיון הציבורי בגוף הטענות שבמודעה. חששתי שאם אחתום על המודעה בשמי, תעלה טענה, שאינה נכונה, שיש לי אינטרס בפרסום המודעה, או שאני מקורב לאלוף גלנט או לשר הביטחון ברק".

שילוח מסביר כי בשל התביעה שהגיש בניהו, ובעקבות ייעוץ משפטי שקיבל בשל הרצון לקיים משפט הוכחות במשך התביעה, החליט "להצהיר כי אני הוא מזמין המודעה - וכך אני עושה". שילוח נשוי לשירה מרגלית, שאביה, העיתונאי דן מרגלית, פרסם את ספר "הבור" יחד עם ד"ר רונן ברגמן (שנכלל ברשימת העיתונאים שביקשה "מקאן" מבית המשפט לזמן למתן עדות בתביעה) שעסק בפרשת הרפז.

אבי בניהו מסר באמצעות עורכי דינו איל רוזובסקי, ערן שמעוני ודלית קדוש כי: "מר אילן שילוח יצורף בימים הקרובים כנתבע אישי נוסף לתביעת הדיבה שהגיש בניהו בעניין המודעה המשמיצה שפרסמה מקאן נגד היועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה, הרמטכ"ל דאז, בניהו ונוספים. במשך כשלוש שנים ניהלה מקאן מסע ציבורי ומשפטי שקרי, שבמרכזו הטענה עליה הצהירה במסמכים לבית המשפט כי מזמין המודעה הוא צד שלישי אנונימי שכביכול אינו קשור למקאן או להליך, כאשר 'כיסו רחב דיו כדי לכסות את התביעה במלואה' (כלשון מקאן בכתב ההגנה לבית המשפט). היום התברר, כי ההגנה היתה הגנה כוזבת שהטעתה ביודעין את בית המשפט, את הציבור ואת התקשורת וכי לאמיתו של דבר אילן שילוח, מבעלי מקאן הוא מזמין וממן המודעה (לדבריו). עובדה זו שנחשפה היום, מסבירה את ההתקפות החוזרות ונשנות של אילן שילוח, של רעייתו ושל חותנו, העיתונאי דן מרגלית, כנגד בניהו בשבועות האחרונים ברשתות החברתיות ובעיתונות. אבי בניהו נחוש למצות את הדין עם שילוח, עם מקאן ועם שולחיהם ותומכיהם בגין המודעה הכוזבת והמשמיצה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ