נפתח ההליך המשפטי נגד דורסי לי זיתוני בצרפת

אריק רוביק וקלוד חיאט זומנו לשימוע אצל השופט הממונה על התיק, שצפוי להודיע להם כי מתנהלת נגדם חקירה בגין הריגה, הפקרה ובריחה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

כשנתיים לאחר שדרסו את לי זיתוני בתל אביב ונמלטו, ייפתח בחודש הבא בצרפת ההליך המשפטי נגד אריק רוביק וקלוד חיאט. העיתון "לה פיגרו" דיווח כי השניים זומנו לשימוע אצל השופט הממונה על התיק בפאריס. במסגרת השימוע, שייערך ב-3 וב-5 בספטמבר, יודיע להם השופט כי מתנהלת נגדם חקירה בגין הריגה, אי סיוע לאדם במצוקה ובריחה. הם עשויים לקבל עונש של עד עשר שנות מאסר וקנסות בסך 150 אלף אירו. בשימוע יודיע להם השופט אם הם יישלחו למעצר עד תום ההליכים נגדם.

בספטמבר 2011 נהג רוביק בג'יפ שפגע בזיתוני בת ה-25 בצומת הרחובות פנקס ו-ויצמן בתל אביב, כשלצדו ברכב ישב חיאט. לאחר התאונה המשיכו השניים בנסיעה והפקירו את זיתוני בזירה. מאוחר יותר אותר הג'יפ בחניון בעיר, אך השניים כבר הספיקו להימלט לארצם. מאז ניסתה ישראל לשכנע את הרשויות בצרפת להסגירם, אך התובעת בתיק והשגריר הצרפתי הבהירו כי הדבר אינו אפשרי.

"החוק בצרפת אינו מאפשר הסגרת אזרחים צרפתים למדינות שאינן חברות באיחוד האירופי", הסביר אז השגריר כריסטוף ביגו. השניים עצמם ביקשו להישפט בארצם. חיאט הסביר ימים ספורים לאחר התאונה כי "אם אחזור לישראל אקבל 20 שנה בכלא", ועורך דינו של רוביק טען כי משפט בישראל לא יהיה הוגן, בשל האווירה הציבורית העוינת כלפיהם. לאחר שהמאמצים להביא את החשודים לישראל כשלו, הגישו הוריה של זיתוני תלונה נגדם בצרפת.

בינואר 2012 נחשף ב"הארץ" עברם הפלילי של רוביק וחיאט. השניים היו עברייני תנועה מועדים, שנעצרו כמה פעמים לאחר שנהגו בשכרות או ללא רישיון, והיו מעורבים גם בעבירות פליליות אחרות. גם לאחר התאונה המשיכו השניים להתגרות בחוק: בינואר בשנה שעברה נעצר חיאט בניס כשהוא נוהג במהירות של 156 קילומטרים בשעה, ככל הנראה תחת השפעת אלכוהול; כמה ימים לפני כן נעצר רוביק בחשד לעבירות מרמה.

כרזה עם תמונותיהם של אריק רוביק (מימין) וקלוד חיאט בהפגנה למען הסגרתם, בדצמבר 2011צילום: תומר אפלבאום

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ