לראשונה: שוטר שעשה שימוש בלתי סביר באקדח טייזר עומד לדין

עד היום נסגרו כל התלונות בנושא בתוככי המחלקה לחקירות שוטרים. השוטר שיועמד לדין מואשם כי התעלל וחשמל אזרח יותר מ-20 פעמים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המחלקה לחקירות שוטרים מעמידה לראשונה לדין שוטר שעשה שימוש בלתי סביר באקדח טייזר. מכתב האישום החמור שהוגש היום (ראשון) נגד סעיל אנעים, שוטר סיור ממרחב יפתח במחוז תל אביב, עולה כי הוא השתמש באקדח לצורך התעללות בחשודים ובאזרחים, וכי לא מדובר במקרים של שיקול דעת מוטעה אלא בהחלטה מודעת. אנעים מואשם בהתעללות בחסר ישע, תקיפה הגורמת לחבלה של ממש ושיבוש מהלכי משפט.

לאחרונה הורה מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, להפסיק את השימוש באקדח הטייזר ולבחון את יעילות המכשיר ואת דרכי השימוש בו. ההחלטה התקבלה ימים ספורים לאחר שפורסם סרטון וידאו בו נראים שוטרים מחשמלים באמצעות האקדח תושב יצהר, בועז אלברט, אף שזה לא נראה מתנגד למעצר והפציר בהם לחדול. עד היום נסגרו כל התלונות בנושא בתוככי המחלקה לחקירות שוטרים ומספר התלונות שהוגשו למחלקה לחקירות שוטרים בעקבות שימוש בלתי סביר בטייזר אינו ידוע, מאחר שהן מסווגות כתלונות על תקיפה, ללא התייחסות לכלי שבאמצעותו נעשתה.

על פי כתב האישום שהוגש היום, בינואר 2011 ישבו אנעים ושוטרת נוספת בניידת סיור ברחוב רזיאל ביפו. למקום הגיעו מספר צעירים, וכשחלפו על פני הניידת אמר אחד מהם לחבריו: "השוטרים האלה נראים משועממים". הדברים גרמו לאנעים לצאת מכליו, והוא יצא מהניידת והחל לצעוק על הצעיר, שבשלב מסוים ביקש מהשוטר לעצור אותו או להניח לו. בתגובה כבל אנעים את המתלונן, הכניס אותו לניידת ונסע למטה המרחב ברחוב סלמה. תוך כדי הנסיעה, שנמשכה דקות ספורות, ירה אנעים תשע פעמים בגבו של המתלונן באקדח הטייזר וחשמל אותו בעוד הוא אזוק.

השוטר סעיל אנעים בבית המשפט, לפני כשנתייםצילום: מוטי קמחי

מסכת ההתעללות נמשכה גם בתחנה, שם הוסיף אנעים לחשמל את המתלונן ודרש ממנו לכנות עצמו בשמות גנאי, וכן בחדר החקירות, בנוכחות כמה שוטרים שעמדו בצד וצחקו. זהותם של השוטרים האחרים אינה ידועה למח"ש. מכות החשמל גרמו למתלונן לאבד שליטה על הסוגרים בגופו, והוא עשה את צרכיו לעיני השוטרים ולקול צחוקם. סך הכול חשמל אנעים את המתלונן 24 פעמים.

חודש לאחר אותו אירוע שוב היה מעורב אנעים במקרה חמור של תקיפה, כשהיה בין שוטרי הסיור שנקראו לטפל באירוע של פריצה לרכב. בקשר הועבר תיאורו של הפורץ הנמלט, ומאוחר יותר הוא נמצא מסתתר מתחת לרכב בפינת הרחובות לוינסקי והעלייה בתל אביב. מרגע שהבחין בחשוד החל אנעים לחשמל אותו באמצעות הטייזר, אף שכלל לא היווה איום על השוטרים. בנסיעה למשרדי היחידה, הסתובב אנעים מספר פעמים והכה בפניו את החשוד, שהיה אזוק ולצדו ישב שוטר נוסף. כשהגיעו לתחנה לקח אנעים את החגורה ממכנסי החשוד והחל להכות אותו בגבו, וכשסירב להודות בפריצה הכה אותו בגבו וברגליו באמצעות מקל של מגב. כשחבריו של החשוד הגיעו לתחנה כדי לשאול לשלומו היכו אנעים ושוטרים נוספים גם אותם.

עוד הואשם אנעים בתקיפת אדם שניסה להגן על חברתו, שגידפה את אנעים כשעצר אותה לבדיקת רישיונות. אנעים תקף את הגבר כאשר היה אזוק בניידת, ובנוסף ירק על חברתו ותקף אותה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ