עיריית י־ם הרסה בית של משפחה פלסטינית לפני תום הדיון בעניינה

בני המשפחה מסילוואן נאלצו לעבור לגור במערה, לאחר שהשטח שהיה בבעלותם הוגדר “שטח פתוח בגן לאומי"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים הרסה בשבוע שעבר את ביתה של משפחת זיר מסילוואן, על אף שהדיון במקרה בבית המשפט לעניינים מקומיים לא תם. בעקבות זאת נאלצו בני המשפחה לעבור להתגורר במערה.

חלאד זיר, תושב סילוואן, אב לחמישה ילדים - הקטנה בהם בת ארבעה חודשים - התגורר עם משפחתו בבית בגודל 60 מטרים עשוי גבס ופח, במשך שבע שנים. הבית נבנה על שטח פתוח בלב סילוואן, שבבעלות משפחת זיר. סביב הבית הקים זיר שובך ליונים, לול תרנגלות קטן ונטע בוסתן.

לפני כחצי שנה זיר קיבל צו הריסה מנהלי מעיריית ירושלים. זאת, כיוון שהשטח השייך למשפחתו הוגדר “שטח פתוח בתוך הגן הלאומי הסובב חומות העיר העתיקה”.

עורך דינו של זיר, סאמי ארשיד, פנה לעירייה וביקש את ביטול הצו שהוצא, לטענתו שלא כחוק. "מרשי יטען כי ההודעות הוצאו בחוסר סמכות על ידי מי שאינו מוסמך להורות על הריסת מבנים", כתב ארשיד.

על אף שהעירייה לא השיבה לארשיד על ההסתייגות ובניגוד לנוהל, שלפיו כל עוד הסתייגות עומדת לא מבוצע צו ההריסה - בשבוע שעבר הגיעו טרקטורים ובחסות פקחים של העירייה ורשות הטבע והגנים ובליווי כוח משטרתי גדול הרסו את מבנה המגורים, שובך היונים והלול.

זיר עסוק מאז בניסיונות שיקום. מדיקטים ומסגרות אלומיניום הוא בנה מספר קירות ודלת בפתח של מערה עתיקה שחצובה בסלע. את שטח המערה, ששימשה עד לשבוע שעבר כאורווה, הוא ריהט בפשטות כדי שתוכל לשמש למגורים. הוא וחלק ממשפחתו מתגוררים במקום. חלק מהילדים עברו לגור אצל קרובי משפחה. המערה החצובה, ששוכנת גם היא בשטח השייך למשפחה, שימשה במשך עשרות שנים למגורים. למעשה ראשית ההתיישבות בסילוואן, היהודית והערבית, במאה ה-19, הייתה במערות מעין אלו. סבו וסבתו של זיר התגוררו במערה ואביו נולד בה.

"אין לי ברירה איפה אני אגור, פה לפחות יש אוויר טוב", אמר זיר. בהמשך הוא מתכנן להקים אוהל גדול ואף מאיים לחסום את הכביש החוצה את הכפר באמצעות האוהל, במחאה על הרס הבית. "הלכתי לעשות רישיון, אמרו לי לא זה שטח ירוק, אתה לא יכול לשים בלוק אחד. לאן אני אלך עם ילדים קטנים?", הוא אומר.

זיר וילדיו במערה, אתמול. “לאן אלך עם ילדים קטנים?"צילום: אמיל סלמן

הסוס מצא בינתיים בית במערה אחרת קטנה יותר, לצד התרנגולים. היונים עדיין מצטופפות בבהלה על הסלע בה שכן השובך שלהן. הן בינתיים לא מוכנות להיכנס לשובך החדש שנבנה במהירות כדי להגן עליהן.

"הגשנו את ההשגות לעירייה, העירייה לא ענתה להשגה עד היום ובלי שום התראה מוקדמת באו והרסו לו", אמר עו"ד ארשיד, "ברור שהרצון להוציא עוד ועוד אנשים מבתיהם מסילוואן זה מה שעמד מאחורי הפעולה של העירייה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בהשגה מחודש פברואר ומאז הגשתה חלפה חצי שנה. ההשגה אינה מעכבת את הביצוע ומאז הגשתה לא הוגש שום הליך לביהמ"ש והפונה לא הגיש לא פנה בעניין לתביעה עירונית או לפיקוח העירוני ולכן ההודעות בדבר הפינוי היו בתוקף, והפינוי והניקוי שבוצע מכוחן היה כדין. כמו כן, יש להדגיש כי לא הייתה הריסה של מבנים במקום. העירייה בשיתוף רשות הטבע והגנים פינתה מהמקום מספר צריפונים מפח, שנמצאו באמצע שטח שמיועד לגן לאומי ובו לא ניתן להקים מבנים למגורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ