בניהו לבית המשפט: לא אתנגד לזימונו של גלנט לעדות בתביעת הדיבה

לדברי דובר צה"ל לשעבר, ברצונו להוכיח כי ביטול מינוי גלנט לרמטכ"ל אינו קשור לפרשת המסמך. בניהו מבקש עוד להוציא מתיק ביהמ"ש את תצהיר בועז הרפז

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (מיל') אבי בניהו, הודיע היום (שני) כי לא יתנגד לזימונו של אלוף (מיל') יואב גלנט למתן עדות בתביעת הדיבה שהגיש נגד חברת הפרסום מקאן-אריקסון (וכן נגד העיתונים "ידיעות אחרונות” ו"הארץ"). לדברי בניהו, ברצונו לערוך לגלנט חקירה נגדית, כדי "לעמוד על סיבות האמת בגינן בוטל המינוי (מינויו של גלנט לרמטכ"ל, ב-2011), ולהיווכח כי בין ההחלטה לבטל את המינוי ובין פרשת הרפז אין דבר וחצי דבר". עם זאת טוען בניהו כי בקשת מקאן-אריקסון לזמן לבית המשפט 15 עדים מיותרת ונועדה לסרבל את ההליך המשפטי.

בתשובה לבקשת זימון העדים שהגישה מקאן-אריקסון, טוענים עורכי דינו של בניהו כי החברה מנצלת את ההליך המשפטי ל"קמפיין מתוזמן": "המבקשת מגישה לבית המשפט כתבי טענות הכוללים הכפשות והשמצות חמורות ביותר אודות המשיב, תוך ניצול לרעה של החסינות מפני תביעות דיבה הניתנת לכתבי טענות".

עוד מציינים עורכי הדין כי כתבי הטענות "מוצאים דרכם במהירות רבה לכלי התקשורת, ובמקביל להגשתם הם נשלחים לעיתונים השונים עם דף מסרים תקשורתי". אגב, כתב התשובה של בניהו נשלח גם הוא בלוויית הודעה לעיתונות. "המבקשת הפכה את ההליך המשפטי לקרקס תקשורתי", טוען בניהו. "בכך ממשיכה המבקשת לפגוע במשיב, ומנסה לרפות את ידיו ולהפעיל עליו לחץ שיגרום לו לסגת מן התביעה. המבקשת מנהלת את ההליכים בחוסר תום לב חמור תוך ניצול היותה חברת פרסום מרכזית".

אבי בניהו. טוען כי מקאן-אריקסון מבקשת לסרבל את ההליך המשפטיצילום: מוטי מילרוד

בניהו ועורכי דינו, איל רוזובסקי, דלית קדוש וערן שמעוני, מבקשים להוציא מתיק בית המשפט את תצהירו של סא"ל (מיל') בועז הרפז, שצורף במסגרת הבקשה לזימון עדים. בתצהירו זה, שהוגש למבקר המדינה, טען הרפז כי בניהו הוא שעמד מאחורי "הרעיון לאסוף חומרים נגד (ברק אנשיו וגלנט) ולהפיצם בתקשורת".

"קריאת הבקשה ודף המכתב שנלווה אליה מלמד כי צירוף המכתב לבקשה ופרסומו בתקשורת מיד לאחר מכן היא הסיבה היחידה להגשת הבקשה כפי שהוגשה", טוענים עורכי הדין של בניהו, ממשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות'. "המבקשת אינה טורחת להסביר כיצד ובאיזה אופן הגיע לידיה מסמך זה (שגולה על ידה במלואו במסגרת גילוי המסמכים), המהווה חלק מחקירת מבקר המדינה והמוגדר כ"אישי - סודי" (ואשר הכלול בו הינו ממילא עדות שמועה פסולה). על פניו ובהעדר הסבר, יש לקבוע כי המסמך הגיע לידיה בדרך פסולה, שאינה חוקית, ומן הטעם הזה הוא אינו קביל".

עורכי דינו של בניהו מתייחסים גם לתצהירו של אילן שילוח, יו"ר חברת הפרסום "מקאן אריקסון", לפיו הוא עומד מאחורי מודעת ה"פוטש בקריה", שבהן עוסקת תביעת הדיבה. "מתחילת ההליך סירבה המבקשת, בכל תוקף, לבקשת המשיב לחשוף את זהות המזמין וניהלה מלחמת חורמה כנגד חשיפת שמו של מזמין המודעה", טענו. "התנגדות המבקשת לחשוף את זהות המזמין עמדה במוקד הליך ממושך שנוהל על ידי הצדדים במסגרת ההליך הנוכחי. המבקשת בזבזה את זמנם של בית המשפט ושל המשיב".

עוד נטען על ידי בניהו כי "במסגרת ההליכים טענה המבקשת, שוב ושוב, כי מזמין המודעה הוא צד שלישי, המבקש לשמור על אנונימיות. המבקשת אף טענה כי נגררה להליך זה על לא עוול בכפה ובלי מעורבות כלשהי. כעת מתברר כי מדובר בהגנה כוזבת ושקרית וכי המזמין אינו צד שלישי זר להליך, כפי שטענה המבקשת עד כה, כי אם לא אחר מאשר יו"ר המבקשת. המבקשת גם לא טורחת להסביר מדוע בחרה בסופו של דבר לחשוף את זהות המזמין ומדוע עשתה זאת דווקא בעיתוי הנוכחי, לבד מהרצון לזכות בכותרות נוספות".

חברת מקאן אריקסון מסרה בתגובה לתשובת בניהו כי "בתשובה התמוהה שהגיש לבקשת מקאן-אריקסון להזמנת עדים, מנסה בניהו להשיק ככל הנראה פורמט חדש של משפט ללא עדים. מכיוון שהוא אינו מעוניין שהאמת תצא לאור, מנסה בניהו להסיט את הדיון מהחשדות החמורים להתנהלות חתרנית ובלתי לגיטימית של הדרג הצבאי הבכיר ביותר - הרמטכ"ל, עוזרו ודוברו - כנגד הדרג המדיני והאלוף גלנט, אל דיון בשאלת ביטול מינויו של האלוף גלנט. התנהלות חתרנית זו היא שעומדת לדיון בתיק, ולא השאלה האם מוצדק וראוי היה למנות את האלוף גלנט לרמטכ"ל. המהות אשר עומדת לדיון היא זו אשר הניעה את היועץ המשפטי לממשלה להורות באחרונה על חידוש והרחבת החקירה הפלילית בפרשה בכללותה, כאשר בניהו עומד בפני חקירה פלילית חמורה בחשד לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ