גרוניס נגד הפרסום על הדגמת האונס: "מטעה ומכפיש"

נשיא העליון גינה את הפרקליטה שהתלוננה כי שופט ביקש ממתלוננת להדגים כיצד נאנסה. וינשטיין אמר כי מחליפו של הפרקליט לדור יהיה ממשרד המשפטים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בנאום חסר תקדים בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין תקף היום (שני) נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, את התקשורת ואת עורכת הדין שהתלוננה נגד הסניגור ופנתה להנהלת בתי המשפט כדי לבדוק את התנהלות השופטים בפרשת הדגמת האונס. “בתקופה האחרונה הגיעו מים עד נפש”, אמר גרוניס, “מצאנו עצמנו מתגוננים מפני מערכה משולחת רסן, על פי רוב נעדרת ביסוס עובדתי מינימלי, אשר פגעה משמעותית במערכת המשפט ובשופטיה. השבועות האחרונים סיפקו לנו דוגמה אחת בלבד לפרשיה כזו".

גרוניס הוסיף כי "בהתבסס על אמירות חסרות בסיס של עורכת דין, שלא ייצגה בתיק ולא נכחה באולם הדיונים, ומבלי לבדוק את העובדות לאשורן, הכריזו אמצעי תקשורת שונים כי שלושה שופטים אילצו קורבן אונס לגשת למרכז אולם הדיונים, לכרוע על ארבע, ולהדגים את מעשה האונס שבוצע בה. תמונתם של השופטים הופיעה בעיתונים; הם – ומערכת המשפט בכלל – הוכפשו ויושרתם המקצועית נפגעה. בירור שערך נציב תלונות הציבור על שופטים הצביע על כך שמדובר, כלשונו של הנציב, בלא פחות מעלילה; וכי הפרסומים בעניין לא תאמו כלל ועיקר את מה שהתרחש בפועל".

דבריו של גרוניס באים לאחר החלטת נציב תלונות השופטים אליעזר גולדברג שגיבה את השופטים ולאחר שנציגות השופטים טענה בפניו ובפני מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר שהשופטים חשים מותקפים וכי אין ביכולתם להגיב על הטענות, שכן חל עליהם איסור לדבר עם התקשורת. בנאומו הוא התייחס בפירוט לפרשת הדגמת האונס, כשעורכת הדין של נפגעת האונס שהתלוננה בפרשה, רוני אלוני סדובניק, נוכחת באולם.

"בלא אמון של הציבור במערכת בתי המשפט יתקשו המנגנונים של אכיפת החוק לתפקד והתוצאה תהא פגיעה קשה במשטר הדמוקרטי. מערכת משפט אינה יכולה לתפקד מבלי שתזכה ללגיטימיות ציבורית”, הוסיף, “עם זאת, אסור לה למערכת המשפט לפעול מתוך מטרה למצוא חן בעיני הציבור או חלקים מסוימים בו. חשוב לזכור שקל מאוד לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט. די במספר פרסומים מטעים כדי להכפיש מערכת שלמה ולכרסם באמון הציבור".

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

גרוניס התייחס להתבטאויות בעייתיות מצד שופטים ביניהם השופט נסים ישעיה (שאמר כי "יש בנות שנהנות מאונס") והשופט נחשון אטינגר ואמר כי "במספר פרשות שהתעוררו בשנה החולפת התגלו פגמים בהתנהלותם של שופטים בודדים. בכל אלה טיפלנו – שרת המשפטים ואנוכי – באופן מיידי ובלתי מתפשר. בצד המקרים שקיבלו כיסוי תקשורתי, היו מקרים בודדים נוספים בהם פעלנו בצורה שקטה, כדרכנו זה שנים. לא איפשרנו בעבר, ולא נאפשר בעתיד, התנהלות שאינה הולמת את המעמד השיפוטי. אך חשוב מאוד לא לתת למקרים בודדים להכתים את המערכת כולה. כשם שלא נהיה נכונים לאפשר התנהגות בלתי הולמת, כך נהיה נכונים להגן מכל משמר על שופטים שבהתנהלותם לא נפל רבב”.

בהתייחס לתקשורת אמר גרוניס כי "התקשורת היא אחד משומרי הסף של הדמוקרטיה, ותפקידה כ’כלב השמירה’ הוא חשוב – לא רק כלפי הרשות המחוקקת והרשות המבצעת, אלא גם כלפי הרשות השופטת. לעיתים דיווחים באמצעי התקשורת מסייעים בהעלאה של סוגיות חשובות המצריכות מענה וטיפול שלנו, ואנו מברכים על כך. אך ישנם גם דיווחים הנסמכים על חצאי ורבעי עובדות, שמוטב היה להימנע מהם".

גרוניס דיבר בכנס מחוז תל אביב של לשכת עורכי דין בשיתוף וואלה חדשות. לדבריו, "צריך לזכור שלכוח הרב של אמצעי התקשורת נלווית גם אחריות גדולה. לתקשורת בעידן המודרני יכולת משמעותית להשפיע על השיח הציבורי. אם אין יכולת זו מנוצלת כראוי, יש בכוחה לפגוע. דוגמה לכך היא מאבק עיקש שמנהלת מערכת בתי המשפט בקיבועה של התפיסה כאילו שיעור ההרשעות בישראל עומד על כ-98%. למרות שמחקר מקיף שנערך על ידי מחלקת המחקר של מערכת בתי המשפט יחד עם פרופסור מאוניברסיטת חיפה, הצביע על כך שנתון זה פשוט אינו נכון; ולמרות שגם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכנה את הנתונים באופן התואם את המחקר שנערך על ידינו, עדיין ממשיכים להתפרסם מאמרים המתייחסים לנתונים הישנים, שכאמור, אינם נכונים, כאילו הם משקפים את האמת".

וינשטיין על פרקליט המדינה הבא: "יש מועמדים טובים מבית"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התייחס היום לסוגיית פרקליט המדינה הבא ואמר כי מחליפו של הפרקליט משה לדור יהיה מתוך משרד המשפטים. "אין לי ספק שיהיו מועמדים טובים מבחוץ", אמר וינשטיין, "אבל אני יכול לומר לכם מידיעה אישית שיש לנו מועמדים מצוינים מבית".

וינשטיין העביר היום מסר למועמדים חיצוניים שהתכוונו להתמודד לתפקיד, ובכך מתחזקת ההערכה כי הקרב האמיתי יהיה בין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים שי ניצן, לבין פרקליט מחוז דרום שלמה (מומי) למברגר. אחיו של למברגר, יהושע (שוקי), ששימש עד לאחרונה משנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, וככל הנראה המועמד המועדף על לדור, הוא מועמד נוסף, אך ככל הנראה האחים יכריעו ביניהם מי מביניהם ישתתף במרוץ.

לדור יפרוש מתפקידו בדצמבר הקרוב, בתום קדנציה של שש שנים. בראש ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה עומד היועץ המשפטי לממשלה, וחברי הוועדה הנוספים הם מנכ"ל משרד המשפטים גיא רוטקופף, נציב שירות המדינה משה דיין, נציג לשכת עורכי הדין, שככל הנראה יהיה עו"ד אבי חימי, ונציג אקדמיה שטרם נבחר. מינויו של פרקליט המדינה מחייב אישור ממשלה, אך נהוג שזו מאשרת את בחירת היועץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ