כוח משטרה גדול הוקפץ לטפל בעובדות בית קפה אלבי שסירבו לקבל דו"ח

עובדות בית הקפה בדרום ת"א טוענות כי העסק היה סגור באותו הזמן. למקום הוצא צו סגירה, כמאתיים מפגינים צעדו מבית הקפה לתחנת המשטרה בסלמה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בזמן שמשטרת מחוז תל אביב פרסמה אתמול (שני) הודעה לכלי התקשורת על עבריין מסוכן שנמלט עם נשקו האישי לאחר שירה בשני אנשים במרכז העיר, כוחות משטרה גדולים הקדישו את זמנם דווקא למעצר שתי עובדות בבית קפה "אלבי" ברחוב הגדוד העברי בדרום העיר, לאחר שפקחים סברו שהן עובדות מעבר לשעות המותרות.

לטענת נוכחים במקום, בסביבות חצות, כאשר בית הקפה סיים את פעילותו, נשארו שתי עובדות שדאגו לנקיון וסידור בית העסק. אז הגיעו פקחים למקום והבחינו בנשים שבתוך בית הקפה, ובקבוצת "הנשים בצהוב" שהתגודדו בחוץ והבחינו בפקחים מנסים להיכנס לבית הקפה. לדבריהן, הפקחים רצו לרשום דו"ח לעובדות בית הקפה, אך אלה סירבו לפתוח את הדלת ולקבל את הדו"ח בטענה שהמקום סגור, ולא עובד.

>> מורן שריר על טהוניה, האח הגדול, והתאים הרדומים של שידורי קשת

הפקחים זימנו למקום את המשטרה, ולבית הקפה הגיעו כוחות גדולים בניידות רבות. 
לטענת הנוכחים, השוטרים איימו על העובדות שאם לא יפתחו את הדלת הם ישברו אותה ויפרצו פנימה. בשלב זה הסכימו העובדות לפתוח את הדלת וניסו להבהיר לשוטרים שהמקום סגור ולכן הן מסרבות לקבל את הדו"ח. השוטרים ביקשו מהן תעודות זהות, אך שתי העובדות סירבו להזדהות ולקראת השעה שלוש לפנות בוקר הוחלט לעכב אותן לחקירה בתחנת המשטרה והן נכבלו באזיקים.

האירוע כולו תועד בסרטון שהעלו אנשים שנכחו במקום לרשת. הסרטון מציג בבירור את כמות השוטרים הגדולה. צפו בסרטון:

גורם במשטרה ציין כי “מבדיקת הארוע בקפה אלבי עולה כי התקבלו תלונות של אזרחים על רעש הבוקע מבית הקפה, פקח עירייה שהגיע למקום ביקש מהעובדת במקום להפסיק את הרעש ולהזדהות, היא סירבה והפקח הזעיק סיוע משטרתי. למקום הגיעה ניידת נוספת משולבת של פקח ושוטר". לדבריו, "השוטר נכנס לבית הקפה והסביר לבחורה כי עליה להזדהות, אך היא המשיכה בסירובה. אשה אחרת ניצלה את הסיטואציה ונעלה את בית הקפה, אז דיווח הפקח שנשאר מחוץ לדלת באמצעות המוקד כי יש שוטר בתוך בית הקפה וניידות נשלחו למקום”. בנוסף טענו גורמים במשטרה שהם לא מרגישים צורך להתנצל על אירוע וציינו כי ”מדובר באותן דמויות שמעורבות באירועים רבים בשנים האחרונות”. 

עורכת הדין גבי לסקי, המייצגת את העובדות שנעצרו לחקירה, אמרה ל”הארץ” כי “התנהגות המשטרה מהווה לאורך תקופה דפוס פעולה אשר שם לו לפגוע בפעילות פמיניסטיות ואקטיביסטיות במרכז העיר. זה היה בבית אחותי, ועכשיו כאן, כאשר ללא עילה - המשטרה עוצרת אזרחים במעצר לא חוקי. במקום לשמור על הסדר הציבורי, המשטרה בוחרת להטיל אימה על האזרחים. מדובר בתמונות הזויות ורואים בבירור שאין עילה למעצר, מדובר בטענות שווא של המשטרה”.

מפגינים צועדים מבית הקפה אלבי אל תחנת המשטרהצילום: עופר וקנין

בצהריים הגיעו לבית הקפה אנשי עיריית ת"א, כוחות משטרה וניידת כיבוי אש - וזאת לדברי מפגינים במקום, בכוונה לסגור את המקום באמצעות ריתוך דלת הכניסה. עשרות מפגינים מנעו מהם לעשות כן. למקום הגיע גם חבר הכנסת דב חנין (חד"ש), שניהל שיחות עם כוחות המשטרה במטרה להרגיע את השטח.

בשעות הערב התאספו כמאתיים בני אדם סמוך לבית הקפה, להפגנת תמיכה בעובדי המקום.המפגינים חסמו את הכביש במקום ומשם המשיכו בתהלוכה לתחנת המשטרה שברחוב סלמה. הם הניפו שלטים שעליהם נכתבו ססמאות כמו: “משטרע: כנופיה אלימה, סכנה לציבור” ו-”מעצרי שווא, אלימות משטרתית”.

לסקי אף הגישה היום בקשה דחופה לביטול צו הסגירה שהוצא למקום, לאחר שבעירייה נטען כי במקום נמצאו ליקויי בטיחות. מוקדם יותר טענו בעירייה כי אין ברשות הבעלים רישיון עסק בתוקף, אולם אז המציאו רישיון בתוקף בתוקף עד שנת 2014

לפני כשבועיים התרחש בבית הקפה אלבי אירוע דומה, אז נעצרה הפעילה אורטל בן דיין שסירבה להזדהות בפני שוטר שקרא לה "שמאלנית מפגרת". לאחר המקרה החליט מפקד משמר הגבול להדיח שוטר מהחיל בשל הערות גזעניות שפרסם בדף הפייסבוק שלו.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, וחברת הכנסת תמר זנדברג, פנו הבוקר לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, בבקשה לפתוח בחקירה בעקבות הפשיטה האלימה של כוח מג"ב אמש לבית הקפה "אלבי" בדרום תל אביב ומעצר שתיים מעובדות המקום. "נראה שרשויות האכיפה החליטו שתפקידן החדש הוא השלטת טרור על מקומות הבילוי בתל-אביב, וביצוע פעולות נקמה כנגד מי שיוצא נגדן" ציינה גלאון.

זנדברג ציינה כי הבוקר הוצא צו סגירה למקום. השתיים ביקשו מהשר לביטחון פנים לחקור גם את הוצאת הצו. "עולה השאלה מדוע נדרש כוח משטרתי גדול כל כך לטפל בתלונה על רעש?", אומרת זנדברג. "דרום תל אביב סובלת מאחוזי פשיעה הולכים וגוברים, תושבות ותושבי האזור מתחננים להגברת האכיפה ותדירות הסיורים המשטרתיים ונענים כי אין מספיק כוח אדם. המקרה הזה מעמיד בסימן שאלה את סדרי העדיפויות של המשטרה באזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ