רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, החליט לאחד אתמול (רביעי) ארבע עתירות שהוגשו נגד התמודדותם בבחירות ברשויות המקומיות וכהונתם של ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, וראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, הנאשמים בפלילים. זאת, במטרה לדון בשאלה אם ראשי הערים יוכלו להתמודד בבחירות המקומיות הקרובות. הדיון יתקיים ב-10 בספטמבר בפני הרכב של שבעה שופטים בראשות הנשיא גרוניס.

גל העתירות, שהגישו תנועת אומ"ץ, חברי אופוזיציה בערים, לירן זילברמן המתמודד על ראשות העיר רמת השרון וכן התנועה לאיכות השלטון, נוצר אחרי שבג"ץ לא קבע הלכה חדשה בעניינו של ראש העיר רמת גן צבי בר. בדיון שהתקיים בחודש שעבר הסכים בר שלא להתמודד בבחירות, אך רשמית הוא ישמש כראש עיר עד לקיומן באוקטובר.

הפשרה שהושגה בבית המשפט בעניין צבי בר לא קבעה נורמה שתחייב ראשי ערים שהוגש נגדם כתב אישום חמור להתפטר מתפקידם, אלא לכל היותר שלא ראוי שיתמודדו בבחירות. יחד עם זאת, בפשרה צוין כי זו הושגה נוכח הנסיבות החריגות שבמקרה של בר, כלומר כתב אישום חמור ביותר, סכומי שוחד גבוהים (1.9 מיליון שקל) וזיקת האישומים לתפקידו כראש עיר. ההערכה היא כי פסק הדין בעניין בר עשוי להשפיע גם על ראש העיר בת ים, שלמה לחיאני, במקרה שאכן, כפי שנכתב בטיוטת כתב האישום נגדו, יואשם בעבירות שוחד והעלמות מס חמורות.

שמעון גפסוצילום: גיל אליהו

נגד רוכברגר הוגש במאי האחרון כתב אישום המייחס לו עבירות מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד, בגין חשבוניות פיקטיביות שהגיש לקרן השתלמות עובדי הרשויות המקומיות שעמד בראשה, שהעניקה לו 118 אלף שקל. העותרים מציינים כי "מעלליו של רוכברגר טבולים בהרבה מאוד מעשי מרמה וזיוף תוך קבלת כספים שלא כדין". רוכברגר טוען בתשובתו לעתירה נגדו כי מקרהו של בר שונה מעניינו, וכי עמדת היועץ המשפטי לממשלה שהוגשה בעניינו של ראש העיר רמת גן התייחסה למקרה של כתב אישום חמור וכי לאישומים נגד האחרון יש זיקה לתפקידו כראש עיר.

נגד גפסו הוגש כתב אישום בגין שוחד, שאינו מגולם בכסף. גפסו מואשם כי לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008, התנה את המשך העסקת גרושתו של חבר מועצה בחברה הכלכלית של העירייה, בהצטרפותו לקואליציה או בהתפטרותו מהמועצה. בנוסף, עומדת נגדו טיוטת כתב אישום בגין קבלת שוחד של מאות אלפי שקלים ממנהל שוק "רמלה לוד" בעיר. לפי טיוטת האישום, איש העסקים אבישי רביב, המשמש עד מדינה בפרשה, שיחד את גפסו כדי שיפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. פרשה נוספת שבה הוחלט להעמיד את גפסו לדין בכפוף לשימוע, קשורה לעבירה של אי־פרסום חלק מהסכם קואליציוני שנחתם עם אחת הסיעות בעירייה, לאחר הבחירות ב–2008.

יצחק רוכברגרצילום: אוריאל סיני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ