לבני וגרוניס סיכמו: השופט שנחשד בהכאת ילדיו יחזור לשפוט ב-1 בינואר

לאחר שבחודש מאי החליט היועמ"ש לסגור את התיק נגדו, החליטו שרת המשפטים ונשיא העליון להשיבו לכס השיפוט אך להגבילו לתיקים אזרחיים בלבד

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ושרת המשפטים ציפי לבני הודיעו היום (שישי) כי השופט שנחשד בהכאת ילדיו ישוב לכס השיפוט ב-1 בינואר 2014. על השופט תחול הגבלה לדון בתיקים אזרחיים בלבד והוא לא ידון עוד בתיקים פליליים מכל סוג שהוא, לרבות תיקי נוער ומשפחה. 

עוד הוחלט כי כבר בשבוע הבא יחזור השופט - מבית משפט שלום במרכז הארץ - לכתוב פסקי דין בתיקים שדן בהם טרם הושעה וכשיחזור לשיפוט ישלים את שמיעת התיקים שהחל לשמוע טרם נחשפה הפרשה. זאת, למעט תיקים העוסקים בעבירות אלימות שיועברו לשופטים אחרים.

עורכי דינו של השופט, אלי זהר ורועי בלכר, מסרו בתגובה: "אנו מברכים על החלטתם של נשיא בית המשפט העליון ושרת המשפטים, אשר שקלו את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, על כל היבטיה, ונפגשו בעניין עם השופט. ההחלטה בעניינו של כבוד השופט היא החלטה מידתית, המאזנת נכונה בין כל השיקולים הרלוונטיים. עתה, יש להניח לכבוד השופט ולמשפחתו ולאפשר להם לשוב לשגרת חייהם". 

במאי האחרון הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי החליט לסגור את התיק נגד השופט בהתאם לחוות הדעת של פרקליטות מחוז תל אביב ופרקליט המדינה משה לדור. עם זאת, העביר וינשטיין את הנושא לעיונם של לבני וגרוניס, כדי שיחליטו אם לאפשר לשופט להמשיך בתפקידו. היועץ הסביר כי שיקול מרכזי בהחלטתו לסגור את התיק היה חוות דעת של חוקרת הילדים שחקרה את ילדי השופט, שהתנגדה לכך שיאלצו להעיד נגד אביהם מחשש שייגרם להם נזק נפשי. החוק אמנם מאפשר לחוקר ילדים להעיד במקומם בבית המשפט בעבירות מסוימות, אך העבירה שבה נחשד השופט, תקיפה בידי בן משפחה, אינה מאפשרת זאת.

נשיא העליון אשר גרוניס, לפני כחצי שנהצילום: אמיל סלמן

וינשטיין הדגיש כי בשנים האחרונות לא התקבלו תלונות על אלימות מצד השופט, וכי נראה שהמשבר בחיי המשפחה חלף. בהתייחסו לעדויות הילדים - שתיארו "סטירות", "פליקות" ו"כאפות" - קבע וינשטיין כי "מעשיו הנטענים של האב אינם מצויים ב'רף הגבוה' של אלימות. המכות לא גרמו לחבלות, לא היו עונשים שתוכננו בקור רוח ולא נעשו תוך שימוש בחפצים. במכלול הראיות, נראה כי אין מדובר בפעולות העונות להגדרות שנקבעו ל'התעללות'".

בחודש יוני נפגשו לבני וגרוניס עם השופט, לאחר שווינשטיין החליט לסגור את התיק והסתמן שהשופט ישוב לכהונתו. בפגישה אמר כי הפרשה מאחוריו והביע בפני לבני וגרוניס את רצונו להישאר במערכת.

למרות סגירת התיק, הפרקליטות לא קיבלה את גרסת השופט, לפיה כל אירועי האלימות היו בנסיבות של ניסיון מצידו להפריד בין הילדים למען שמירה על שלומם, כאשר אלה רבו ביניהם וסיכנו זה את זה. בהחלטה נכתב כי ייתכן שבחלק מהאירועים זה אכן היה המצב, אך מהראיות נראה שהיו גם אירועים שחרגו ממסגרת זו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ