גבר רצח את גרושתו, שתיים מבנותיו ואדם נוסף והתאבד בגליל התחתון

בדבורייה סיפרו על אלימות ואיומים מצדו של הרוצח, בשיר נג'אר, כלפי שתי נשותיו ובנותיו. תושב היישוב: "כל לילה נורות פה יריות, צריך לטפל בזה"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מסע הרג ביישוב דבורייה שבגליל התחתון: גבר תושב היישוב רצח הבוקר (ראשון) ביריות את גרושתו, שתיים מבנותיו ואדם נוסף, פצע קשה בת נוספת והתאבד.

מסע ההרג החל סמוך לשעה 7:30, כאשר בשיר נג'אר, בן 48, הגיע לגן הילדים בו שהתה בתו לאמא בת הארבע, אסף אותה למכוניתו והחל לנסוע לכיוון מרכז היישוב. בדרך הבחין בשתי בנותיו מנישואים ראשונים, מדלין, בת 17, ואמאנה, בת 15. הוא ירד מהמכונית, ניגש אליהן וירה מטווח אפס בראשיהן. מדלין מתה במקום ואמאנה הובהלה במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה. פואד קנוואת, בן דודה של אם שתי הנערות, היה עד לירי: "מזעזע לראות שתי תלמידות, עם בגדי בית ספר ותיקים על גבן, נורות למוות על ידי אביהן, בדם קר".

משם המשיך נג'אר בנסיעה עד שהגיע לבית האבות שבו עובדת גרושתו, זהירה, בת 37. הוא נכנס לחצר בית האבות וכשהבחין בגרושתו ירה לנגד עיניה בבתם לאמא ולאחר מכן בה. משם המשיך לביתו של עבד אלסלאם עזאיזה בן ה-58, המנהל האדמיניסטרטיבי של בית האבות, וירה בו למוות בעודו יורד במדרגות בדרכו לעבודה. אז חזר למכוניתו והמשיך בנסיעה בכביש שבין דבורייה ואיכסאל עד שעצר ליד מטע זיתים בצד הכביש, שם ירה בעצמו למוות. ההערכה היא כי מסע הירי כולו נמשך כחצי שעה.

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב רוני עטיה, הטיל את חקירת האירוע על היחידה המרכזית במחוז, בפיקודו של נצ"מ משה כהן. עטיה הגיע אחר הצהריים לדבורייה וסייר בזירות הרצח. מפקד תחנת המשטרה בעפולה, נצ"מ איתן מנשהאמר כי האקדח בו השתמש נג'אר היה גנוב, וכי במכוניתו נמצא גם סכין שבו לא עשה שימוש.

הסיבות למעשה הרצח עדיין אינן ברורות, אך במשטרה סיפרו כי לנג'אר היו שני תיקים על אלימות במשפחה וכי בעבר נחקר בחשד להחזקת סכין. הוא עבד כקבלן בניין והיה גרוש פעמיים ואב לארבע בנות, שלוש מהן מאשתו הראשונה, ממנה התגרש לפני 16 שנים, ואחת - לאמא - מאשתו השנייה.

בני משפחתה של אשתו הראשונה של נג'אר סיפרו שבנותיו הגדולות ניתקו עמו קשר לאחר שהגיע לביתן, תקף אותן ואיים עליהן. לעתים, כשראה אותן ברחוב, ביקש לדבר אתן, אך הן סירבו. בשיר יוסף, אחיה של האשה הראשונה, סיפר כי "הוא היה מרביץ לאחותי ולאחר הגירושין תקף את הבנות". על פי מספר עדויות, חיפש נג'אר הבוקר גם את אשתו הראשונה ואת בתם הבכורה, שלדברי תושבים התנגד לנישואיה המתוכננים.

תושבים שהעדיפו שלא להזדהות סיפרו כי נג'אר לא הסכים שאשתו השנייה זהירה תצא לעבוד. בעבר עבדה בבית האבות כשש שנים,  אך בגלל איומיו עליה ועל עובדים במקום הפסיקה את עבודתה לפני כשנתיים. בתקופה זו הטריד אותה ובשנה האחרונה אף נחקר במשטרה בחשד כי עקב אחריה. התיק אף הועבר לפרקליטות, אך נסגר. היום שבה האשה לראשונה לעבוד במקום. ג'מאל עזאיזה, בן משפחתו של המנהל האדמינסטרטיבי שנרצח, סיפר כי נג'אר איים עליו ועל עובדים אחרים בבית האבות שלא לקבל את זהירה לעבודה שוב, "אבל לא היתה לו כל נגיעה להעסקתה, הוא לא מנהל המוסד". 

בדבורייה סיפרו היום על אדם תוקפני, בודד ונוקשה. צעיר שהועסק בעבר על ידי נג'אר סיפר ל"הארץ" כי "הוא היה איש קשה מאוד, עקשן. ניכר עליו שהיה עצבני, אבל הוא היה סגור בתוך עצמו, לא החצין את זה. נראה שהוא שמר הכל בפנים. היה מעשן סיגריה בסיגריה, אני חושב שעישן לפחות ארבע קופסאות ביום".

בשיר יוסף משוכנע כי "הרצח היה מתוכנן זמן רב מראש. אני בטוח שבני המשפחה שלו יכלו למנוע את המעשים הנוראיים האלה, הרי כל משפחה מכירה את בניה וצריכה לטפל בהם". הוא הוסיף כי "בדבורייה יש בעיה קשה של אחזקת נשק לא חוקי בכמויות גדולות. כל לילה נורות כאן יריות, צריכים לטפל בבעיה הזאת".

רפעאת סמועי, בן דודו של נג'אר שהגיע לזירת ההתאבדות, אמר: "זה ממש שוק. למשפחתו לא היתה כל שליטה עליו, הוא היה אדם עצמאי לחלוטין ולא שיתף בבעיות שלו. אם היה רמז כלשהו למעשה טירוף כזה, היינו עושים הכל למנוע את זה". לדברי סמועי, נג’אר היה "אדם סגור מאד, היה בו משהו סודי. הוא לא הסתדר בחיים, היה לו קשה, הוא סבל. אני נפגשתי אתו רק לפני יומיים ולא היה שום סימן שיכול היה לרמוז על מה שצפוי. אני כועס על מה שעשה ומתנצל על כך". הוא ציין כי "בשיר לא היה בקשר עם בנותיו, אבל אהב אותן אהבת מוות".

מתי ראובני, ראש הועדה הקרואה בדבורייה, אמר כי לבתי הספר ובתי המשפחות הגיעו במהלך היום עובדים סוציאליים ופסיכולוגים. לדבריו, "היישוב כולו בהלם. צריך להבין שיש תלמידים שראו את המקרה מול העיניים שלהם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ