לופוליאנסקי העיד בפרשת הולילנד: לא ידעתי על התרומות של דכנר וצ’רני

ראש העיר ירושלים לשעבר הכחיש את האישומים וטען כי לא היה מעורב בגיוס התרומות של יד שרה; התביעה הציגה מסמכים לפיהם המשיך לעסוק בתרומות הארגון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי העיד היום במשפט הולילנד והכחיש את האישומים נגדו. לופוליאנסקי מואשם כי קיבל שוחד מיזמי הולילנד בגובה של כ-2.7 מיליון שקל, באמצעות תרומות ליד שרה, ארגון שייסד ובראשו עמד עד לבחירתו לראשות העיר ב-2003.

לופוליאנסקי, שציין בפתח עדותו כי הוא אב ל- 12 ילדים וסב לכ-50 נכדים, עסק רבות במצבו וביחס השוטרים אליו בחקירתו. הוא סיפר כי גילה ימים ספורים לפני זימונו לחקירה כי עליו לעבור הליך רפואי ומצבו הבריאותי היה רופף לפני חקירתו במשטרה. הוא הוסיף כי משטרת ישראל לא דאגה לו לאוכל במשך שעות החקירה הארוכות, ורק ב-10 בלילה קיבל מלפפון, עגבניה ולחם. "הייתי צריך לצבוט את עצמי כדי לראות אם אני נמצא בחלום בלהות, כמו איזה סרט של דברים שקראתי, אני הרגשתי שהכל מעורפל, אמרתי שאני חושב שהם ראו את זה, הם דיברו אחד עם השני, דיברו ביניהם ואמרו 'הוא נראה רע'. בשבילי זה היה מעין סרט. מצב הרוח היה נורא".

לופוליאנסקי  אמר עוד כי לא התייעץ ארוכות עם עורך דין לפני החקירה. עם זאת, בחקירה הנגדית הציג התובע בתיק, עו"ד יהונתן תדמור, תמליל האזנות סתר שנעשו שביום שבו זומן לחקירה, וממנו עולה כי לופוליאנסקי התייעץ עם עורך דין ואף אמר לבן שיחו, חיים כהן, עוזרו של הרב אלישיב, כי בכוונתו לשמור על זכות השתיקה.

לופוליאנסקי בבית המשפטצילום: דודו בכר

ביום הראשון לחקירתו לופוליאנסקי שיתף פעולה עם החוקרים. בחקירתו השנייה שמר על זכות השתיקה. לאחר ששוחרר הוא זומן לשתי השלמות חקירה וגם אז שמר על זכות השתיקה. כשנשאל מדוע עשה כן, אמר כי "הרגיש רע, מבחינה פיזית ונפשית. הרגשתי שעבדו עליי. הרגשתי מושפל ומבוזה". תדמור טען מנגד כי מתיעוד החקירה עולה כי לופוליאנסקי לא התלונן על כך שהוא חש ברע. כשעשה כן, החקירה הופסקה. למחרת, הוא הפסיק לשתף פעולה ושמר על זכות השתיקה. "מסרתי את כל מה שהיה נראה לי. חשבתי מבולבל, חסר אונים. המעצר המתוקשר לא הוסיף נופך של שמחה לעניין", טען לופוליאנסקי.

 בעדותו ביקש לופוליאנסקי לגמד את מעורבותו בענייני יד שרה. לטענתו, מאז שהחל לשמש כממלא מקום ראש העיר ואחראי על תיק התכנון והבנייה בעיר (בתקופה שבין השנים 1993-2003, כשראש העיר היה אהוד אולמרט), התקשה להקדיש זמן ליד שרה. "לא פגשתי תורמים, לא עסקתי בזה, הייתי עסוק. אלא אם היה מדובר בתורמים ותיקים שכבר הכירו אותי", העיד בבית המשפט. למרות שההגנה לא הכחישה את תרומותיהם הנכבדות של הלל צ’רני ושמואל דכנר, עד המדינה שהלך לעולמו, ליד שרה, לופוליאנסקי הכחיש כי ידע על תרומותיהם. "לא הייתי מודע בזמן אמת ולא היה לי שום קשר לתרומות. לא ידעתי וגם היום לא אדע אם יהיו כאלה", אמר. "כל התרומות שנתרמו ליד שרה נתרמו באמצעות הגורמים הרשמיים שפונים לכל עמותה. זה חלק אינטגרלי של מלכ"ר. הכל ניתן כדת, כדין, עם קבלות. שום דבר לא נעשה במיסתרין, עם הרבה הוקרה למטרה המקודשת של יד שרה", הוסיף.

בשלב החקירה הנגדית תדמור ביקש לקעקע את טענות לופוליאנסקי, והציג שורה של מסמכים המעידים על מעורבותו בתרומות גם אחרי כניסתו לתפקי ממלא מקום ראש העיר ב-93’. בין היתר הוצגה פנייה שלו לדני דנקנר, אז סגן יו"ר בנק הפועלים, במטרה לגייס תרומה ליד שרה. במקרה אחר, הוא אף שלח לתורם פנייה שנכתבה על נייר המכתבים של העירייה. כמו כן, הוצג ראיון שקיים עם עיתון מעריב בשנת 2001 ובו מצוין כי הוא מקדיש שש שעות ביום ליד שרה. הוא צוטט בראיון כאומר שהזמן שנגזל מילדיו הולך ליד שרה וכי "יד שרה הוא הילד ה-13".

הלל צ'רני בדיון בפרשת הולילנד בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היום. צילום: דודו בכר

דכנר העיד כי הוא וצ’רני, באמצעותו, תרמו מיליוני שקלים לארגון יד שרה, שהקים לופוליאנסקי ושבו עובדות שתי בנותיו של ראש העיר לשעבר, כמו גם כלתו וקרובי משפחה נוספים. חלק נכבד מהכסף נועד להקמת בית כנסת שלו תרם דכנר, לבקשת לופוליאנסקי, גם את ארון הקודש בעלות של 75,000 שקל. צ'רני הכחיש כי נתן שוחד ללופוליאנסקי, אך אישר בחקירה כי בשנות ה-90 תרם מאות-אלפי שקלים ליד שרה, וכי בגמר תוכנית הולילנד הראשונה תרם מיליון שקל לארגון. לטענת דכנר, זו לא היתה פילנתרופיה. לופוליאנסקי היה אחד ממקדמיה הנמרצים של תוכנית הולילנד. הוא פעל על פי החשד לצמצום היטלי ההשבחה, קידם אישור של מאות יחידות דיור נוספות וסיכל את הניסיונות הרפים של האופוזיציה בעירייה להערים קשיים על המיזם.

לופוליאנסקי הכחיש את גרסת דכנר באשר לשינוי דעתו לגבי התוכנית, לגבי זירוז הטיפול בתב"ע ולגבי ההקלות בהיטלי השבחה. הוא חזר וטען כי מדובר ב"שקר וכזב. סיפורי בדים". לטענת לופוליאנסקי, הוא בכלל הכיר את דכנר רק ב-2003, באירוע של יד שרה בבית שגריר בריטניה. "לא הכרתי אותו אז. ידעתי על שם כזה, אבל לא הכרתי אותו, אף פעם לא ישבתי איתו לכוס קפה, הייתי רואה אותו בוועדות". לעומתו, דכנר טען שהכירו ב-1993, אחרי היבחרו לתפקיד ממלא מקום ראש העיר. לופוליאנסקי טען עוד כי פגש את צ'רני רק פעם אחת אף שיד שרה נהג לערוך את אירוע המתנדבים השנתי שלה במלון הולילנד. "אם הייתי רואה את צ'רני לפני הפרשה, לא הייתי אומר לו שלום כי לא הייתי מזהה אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ