פרשת ביבי-טורס: המשטרה גובה עדויות ממקורבי ראש הממשלה

גורמים במשטרה אמרו כי מדובר בהשלמות לצורך בדיקה שנועדה לקבוע אם יש תשתית לפתיחת חקירה פלילית. הממצאים יעברו ליועמ"ש

היחידה הארצית לחקירות הונאה החלה בשבועות האחרונים לגבות עדויות ממקורבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרשת מימון הנסיעות שזכתה לכינוי "ביבי-טורס", כך דווח היום בחדשות ערוץ 10. על פי גורמים במשטרה, מדובר בהשלמות לצורך בדיקה שנועדה לקבוע אם יש תשתית לפתיחת חקירה פלילית. ממצאי הבדיקה יועברו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שאמור לקבוע אם יש מקום לחקירה כזו. המקורבים שהגיעו לתת עדות בפרשה לא נחקרו תחת אזהרה.

תחילת הפרשה בתחקיר התוכנית “המקור” בערוץ 10, שבו נטען כי בני הזוג נתניהו קיבלו מימון כפול משני גורמים שונים על אותה נסיעה לארצות הברית בספטמבר 2006. עוד נטען כי באוגוסט 2006, במלחמת לבנון השנייה, נסעו נתניהו, רעייתו שרה ואחד מבניהם ללונדון, לכאורה במימון כפול של הכנסת והבונדס. בנוסף נטען, כי בני הזוג נסעו במימון נדבנים שונים לחו”ל.

מבקר המדינה הקודם מיכה לינדנשטראוס החליט להתחיל בבדיקת הפרשה ב-2011. מחליפו יוסף שפירא העביר בדצמבר 2012  את החלק בטיוטת דוח ביבי-טורס הנוגע לנסיעותיו של נתניהו בתקופה בה כיהן כחבר כנסת, לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה. על הבדיקה הופקד עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, מי שהיה התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

המבקר שפירא הסביר את החלטתו להעביר את הבדיקה ליועמ"ש בטענה כי אין לו סמכות לחקור ח"כים, חרף עמדת מיכה לינדנשטראוס, קודמו בתפקיד. לינדנשטראוס הפקיד את חקירת הפרשה, לאחר שנחשפה בערוץ 10, בידי יועצו לענייני שחיתות, ניצב משנה בדימוס נחום לוי. לאחר החקירה, המליץ לוי להעביר את הממצאים ליועץ המשפטי לממשלה לאחר שנמצאו חשדות לפלילים. לאחר שנכנס לתפקידו, טען שפירא שלוי פעל בלי סמכות וכי בממצאיו "לא היה הרבה בשר". בסיכומו של דבר, לוי הודח מתפקידו.

קורב אמור להחליט האם להורות על חיקורי דין בחו"ל, שכן חלק מהממנים של הנסיעות הם אנשי עסקים החיים מעבר לים. בדיקתו של קורב, שאורכת כבר שמונה חודשים, עדיין עוסקת כאמור בתשתית העובדתית, כדי שניתן יהיה להחליט האם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית.

ממשרד המשפטים נמסר: "כפי שנמסר ופורסם בעבר, מתנהלת בדיקה בעניינים הקשורים לנסיעות רה"מ בהיותו חבר כנסת. מעבר לכך, אין בידינו לפרט לעת הזו".

תגובות