השופט לשעבר דן כהן על הסדר הטיעון שלו: “מפליג בחומרתו”

כהן, שהודה בקבלת שוחד בחברת החשמל, ישלח לשש שנים בכלא. השופט הדן בעניינו: לו הייתי מנהל את התיק, היה נשלח כהן לשנים רבות יותר

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט לשעבר דן כהן התייחס היום (שני) , לפיו הודה בקבלת שוחד בפרשת השוחד בחברת החשמל, וירצה עונש מאסר של שש שנים. “זהו רגע לא קל בשבילי”, אמר, “אבל רציתי לקחת אחריות מלאה על מעשיי ולהביע חרטה מלאה. ההסדר מפליג בחומרתו והוא ההוכחה הטובה ביותר לחרטה שלי”. דברים אלו גררו את תגובת השופט שדן בעניינו, חאלד כבוב, שאמר לו בלשון עדינה כי אם היה מנהל את התיק, היה נשלח לכלא לשנים רבות יותר. “רף הענישה עלה מאז אדוני כיהן כשופט”, עקץ כבוב. “אילו אדוני היה מורשע במשפט הרי שהעונש בהסדר מאוזן לכיוון החומרה ברף התחתון ביותר. בהחלט להודאה של אדוני יש משקל מאוד חשוב”.

נוגעת להטיית מכרז בשנים 2001-1999, בו רכשה חברת החשמל טורבינות גז בסכום של יותר מ-540 מיליון יורו. כהן, בעבר שופט מחוזי מוערך שפרש לעולם העסקים, כיהן בדירקטוריון חברת החשמל והיטה על פי הטענות את המכרז לטובת חברת סימנס העולמית. ב-2005, לאחר שנחקר ברשות לניירות ערך בחשד לביצוע העבירות, הוא נמלט מהארץ לפרו עמה אין לישראל הסכם הסגרה. בתום הליכים משפטיים סבוכים, לאחר שהנשיא בפרו התחלף, הוא נעצר והוסגר לישראל ומאז שוהה במעצר.

על פי הסדר הטיעון שגובש לפני כחודשיים, כהן הודה בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. הוא ירצה עונש מאסר של שש שנים וישלם קנס של שישה מיליון שקלים. ארבעה מיליון שקלים נוספים יחולטו מהכספים שנתפסו.

מכתב האישום המתוקן, שהוגש במסגרת ההסדר, נמחקה עבירת השוחד בפרשת רוגוזין - בה רכשה חברת החשמל קרקע מחברת רוגוזין, שנשלטה על ידי איש העסקים עזרא הראל, בעת שכהן שימש כיו”ר ועדת הנכסים של החברה. כמו כן הורדו העובדות הקשורות בגרסה הכוזבת שמסר כהן כעד מעבירת שיבוש הליכי חקירה שבה הואשם בגין בריחתו מהארץ. עוד נמחקו עבירות של קבלת דבר במרמה ועבירות דיווח בחברה ציבורית. ההסדר גובש לאחר הליך קצר של גישור בפני השופט דוד רוזן. לפני שהוסגר לארץ במארס האחרון, הפרקליטות וסנגוריו של כהן ניהלו משא ומתן להסדר טיעון שיכלול ארבע שנות מאסר בלבד. גזר הדין יינתן ב- 30 בספטמבר.

דן כהן בבית המשפט, היוםצילום: מוטי מילרוד

מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, עו"ד אורלי דורון, טענה כי הפרשה היא בין החמורות, בפרשיות השחיתות ועבירות הצווארון הלבן שהיו עד כה. דורון הדגישה בטיעוניה את העובדה שכהן שימש כשופט שניצל את מעמדו. "מדובר באחד מבכירי מקבלי השוחד שידעה מדינת ישראל... כשהוסגר הנאשם ארצה הקפיד לומר כי את מעשיו לא ביצע בתוקף מעמדו כשופט. אלא שמעמדו של הנאשם כשופט היה בידיו כרטיס ביקור לאורך כל חייו המקצועיים והעסקיים. מעמדו של השופט מבוסס לא רק על ידענות משפטית, אלא מסור לו אמונם של בני העם כי יעשה משפט וצדק. הגינותו וטוהר מידותיו הם תנאי לאמון הציבור הרחב בו ובמוסד השיפוט בכלל והם משפיעים על התודעה של מי שנמצא עימו במגע". דורון הוסיפה כי כהן ניצל את האמון שניתן בו ורשויות החקירה אפשרו לו לצאת לחו"ל, בטענה שהוא יוצא לשנת שבתון לצורך לימודי מוזיקה בניו יורק, כשבפועל, הגיע לפרו, מדינה עימה אין לישראל קשרי הסגרה.

בשלל הנימוקים ציינה דורון כי הפרקליטות שקלה את העובדה שהעבירות בפרשת רוגוזין נעשו לפני זמן רב, שהוכחתם הייתה כרוכה עדים מחו"ל, ושהחשוד המרכזי בפרשה, עזרא הראל, מת במהלך תקופת החקירה.

גם דורון וגם סנגורו של כהן, איתן מעוז, הדגישו בנימוקיהם כי יש לקחת בחשבון את גילו של כהן, 71, וכי הודאתו חסכה ניהול משפט ארוך ויקר. מעוז חשף בנימוקיו שלמעשה השופט רוזן הוא שהציע את העונש שסוכם וכי הסדר הטיעון זה גבוה בהרבה מהסדר הטיעון שהתהווה טרם הסגרתו של כהן לארץ.

"למרות זאת, והגם שהמחיר האישי שדן כהן נדרש לשאת בו כיום כבד מאוד - הן לגופו ובוודאי ביחס למה שסוכם טרם הסגרתו – עדין הוא לקח על עצמו לשלם את המחיר בלא משפט", אמר מעוז. "הדבר נובע מתוך תחושת חרטה כנה ויסודית שאותה הוא חש ומתוך רצון של ממש לסיים את הפרשה הזו אשר רודפת אותו שנים, ואשר בשלה הוא כבר שילם ועתיד לשלם מחיר אישי ומשפחתי כבד מאוד".

באשר לרף הענישה המקובל לעבירת שוחד, שני הצדדים הביאו דוגמאות שונות. הפרקליטות הציגה את שלמה בניזרי שנשלח לארבע שנות מאסר בפועל, ואת בכיר בחברת חשמל אשר כהן שנשלח לשש שנות מאסר בפועל . ב-2009 תוקן החוק כך שהעונש המירבי על עבירת שוחד לעובד ציבור עומדת על עשר שנות מאסר בפועל.

מנגד, הביא מעוז דוגמאות לענישה מקלה יותר, כך במקרה של אריה דרעי שנשלח לשלוש שנות מאסר בפועל, ראש עיריית לוד בני רגב שנשלח ל-18 חודשי מאסר בפועל ועודד טל בכיר במינהל מקרקעי ישראל שנשלח ל-3.9 שנות מאסר בפועל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ