ריצה ארבע שנות מאסר לשווא - ויפוצה במאות אלפי שקלים

חמד זינאתי הורשע ברצח, אך בית המשפט העליון קיבל את ערעורו עקב מחדלי חקירה. הרכב השופטים שהרשיע אותו הוא שפסק לו כעת פיצויים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצוי כספי של למעלה מ-300 אלף שקלים לחמד זינאתי, שריצה ארבע שנות מאסר על רצח שממנו זוכה בבית המשפט העליון לפני שנתיים. בפסיקתם קבעו שופטי העליון כי התגלו פגמים בחקירת זינאתי וכי תמלול הדיבוב שעל בסיסו הורשע מעלה תמונה מטרידה. אותו הרכב שופטים שהרשיע את זינאתי ברצח בשנת 2009 הוא שקיבל כעת את בקשתו וביום ראשון פסק לו פיצויים.

בשנת 2009 הורשע זינאתי ברצח יוסף עלי. גופתו של עלי נמצאה במכוניתו באחד מכבישי הגליל המערבי ביוני 2007. בתחילה נדמה היה כי נהרג בתאונה, אך חקירת המשטרה העלתה כי נרצח בחניקה. עוד עלה בחקירה כי אשתו של המנוח ניהלה רומן עם גיסה, כאמל עוויד, וכי זינאתי תיעד את המפגשים בין השניים וניסה לסחוט את עוויד. במהלך החקירה נעצר אדם נוסף, סאלח בדווי, שהיה מקורב לעוויד. בדווי הפליל את זינאתי ועוויד ברצח בפני מדובב. זינאתי ועוויד הורשעו ברצח וערערו לבית המשפט העליון. ערעורו של עוויד נדחה.

בערעור על הרשעתו בפני בית המשפט העליון, טען זינאתי כי המדובב הפעיל לחץ על בדווי וגרם לו לשקר כדי להציל את עורו. זינאתי יוצג על־ידי הסנגור הציבורי הארצי, הד”ר עו”ד יואב ספיר, ועו”ד משה סרוגוביץ מהסנגוריה הציבורית הן בערעור והן בהליך קבלת הפיצויים במסגרת ההליך הפלילי.

חאמד זינאתי, בנובמבר 2012צילום: ירון קמינסקי

השופט סלים ג’ובראן קבע כי “קריאה של תמליל הדיבוב כולו, כפי שהגיע לידינו, מעלה תמונה מטרידה (...). לאורך מרבית הדיבוב בדווי כופר בהאשמות נגדו, ומפגין, פעם אחר פעם, תמיהה לנוכח המידע שהועבר לו על ידי החוקרים. יתר על כן, בעודו מספר למדובב פרטים שונים על המקרה, עונה בדווי למדובב כי הוא יודע פרטים אלו מהחוקרים בלבד (...). גם התעקשותו של המדובב לשלב את זינאתי בגרסה שאותה השניים מגבשים מעוררת ספקות באשר למהימנות פרט זה בגרסה”.

עוד קבע השופט ג’ובראן כי "פעולת הדיבוב הטילה דופי במהימנות הודעתו של בדווי". לג’ובראן הצטרפו השופטים אדמונד לוי ויורם דנציגר. “מחדל חקירה אחר היה אובדן החלק המשמעותי ביותר של חומר החקירה, שבו שינה בדווי את גרסתו מהקצה אל הקצה. עדותו של בדווי נמצאה קבילה, אך נוכח הפגמים בחקירה היתה חסרה מסכת ראייתית תומכת חזקה ביותר”, כדברי העליון.

ספיר, עורך דינו של זינאתי, בירך על ההחלטה לפיצויים. לדבריו, "מדובר במקרה חריג בחומרתו מבחינת התנהלות הרשויות שהובילה לכך שאדם חף מפשע ישב בכלא למעלה מארבע שנים. יש לקוות שהפיצוי הכספי שנפסק עתה למר זינאתי יתרום להפקת לקחים על מנת שמקרים כאלה לא יישנו. גובה הפיצוי במסגרת ההליך הפלילי מוגבל בסכומים הנקובים בתקנות וברור שאין בו כדי לפצות על הנזקים האדירים שנגרמו לאדם ששמו הטוב וכבודו נפגעו וחירותו נשללה לתקופה כה ארוכה. יחד עם זאת, יש בעצם הפיצוי משום הכרה בעוול שנגרם לו, ואני מקווה שהסכום שנפסק יסייע לו לשקם את חייו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ