הטייזר חוזר לשירות: "אמצעי יעיל וראוי לאכיפה"

צוות הבדיקה שמינה המפכ"ל לבחינת השימוש באקדח החשמלי הגיש את המלצותיו. הטייזר ישוב לשירות לאחר שמפעיליו יעברו הכשרה נוספת

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

צוות הבדיקה שמינה מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, לבחינת יעילות השימוש באקדחי טייזר החליט היום על חזרה הדרגתית לשימוש באקדח החשמלי. צוות הבדיקה מצא כי "הגורם העיקרי לרצף האירועים החריגים הוא המרכיב האנושי, השילוב של רמת היכרות נמוכה עם הנוהל מחד וחוסר משמעת בראיית ריסון הכוח מאידך, יצרו מצע להתרחשות אירועים חריגים אלה". צוות הבדיקה הדגיש כי בהפעלה נכונה, הטייזר הוא אמצעי יעיל וראוי לאכיפה.

המלצות הצוות, בראשות נצ"מ עו"ד מוריס חן, אומצו על ידי המפכ"ל. הן כוללות עדכון הנחיות שימוש ודיווח בהפעלת הטייזר, רענון הכשרה ואימונים על פי הנוהל, מינוי בעלי תפקידים שיהיו אחראים על הטמעת הנוהל וטיפול משמעתי במקרים של חריגה מהנהלים.

הטייזר הוכנס לשימוש מבצעי במשטרת ישראל בשנת 2011, כיום נמצאים בשרות כ–500 מכשירים וכ-1,800 שוטרים ותיקים שהוסמכו לכך רשאים להפעילו. משהסתיימה הבדיקה, הבהירו במשטרה כי הטייזר יחזור לשימוש על ידי שוטרים שיעברו רענון הכשרה ולאחר שימונו בעלי תפקידים לפיקוח ולבקרה.

אקדח טייזרצילום: מוטי מילרוד

הטייזר מוגדר כ"אמצעי שאינו קטלני המופעל בארץ ובארגוני אכיפה בעולם המערבי, שצבר מוניטין רב כאמצעי אפקטיבי מרתיע, המקנה תחושת בטחון לשוטרים הנושאים אותו במהלך פעולתם”. הימצאות מכשיר זה בידי שוטרים, נכתב בהמלצות הצוות, מנעה פעמים רבות את הצורך בכוח פיזי או באמצעים קטלניים, “ובכך הוא מצמצם את כמות הפציעות הקשות של שוטרים וחשודים".

לפני שבועיים הורה המפכ"ל על הקפאת השימוש בטייזר כשוקר חשמלי, בעקבות הפרסום על מעצרו של בועז אלברט, מתנחל מיצהר שהפר צו הרחקה מיהודה ושומרון, וחושמל שוב ושוב למרות שלא התנגד למעצרו. ועדת הבדיקה שהוקמה בחנה את נוהלי הפעלת הטייזר, סקרה את השימוש בו בארץ ובעולם, וממצאי סקר שנערך בקרב מפקדים ביחידות השונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ