ביהמ"ש דחה מרבית תביעת הדיבה של "אם תרצו": יש קווי דמיון לפאשיזם

התנועה תבעה 2.6 מיליוני שקלים משמונה פעילי שמאל בגלל פרסומים בקבוצה שהקימו בפייסבוק. "מוטב היה להימנע מהגשת התביעה", כתב השופט

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רפאל יעקובי, דחה השבוע את רוב טענותיה של תנועת "אם תרצו" בתביעת הדיבה שהוגשה נגד שמונה מקימי קבוצת פייסבוק בשם "אם תרצו תנועה פאשיסטית, אז יש". השמונה, צעירים פעילי שמאל (אחת מהן היא עובדת "הארץ") נתבעו בגין שם קבוצת הפייסבוק ועוד שני פרסומים שעלו בדף הקבוצה.

השופט דחה את מלוא התביעה ביחס לשבעה מתוך שמונת הנתבעים, אך פסק כי פרסום אחד, ממנו ניתן להבין ש"אם תרצו" דוגלת בתורת הגזע הנאצית, הוא בגדר לשון הרע. בגין פרסום זה קיבל השופט את התביעה ביחס לנתבע אחד, רועי ילין, שנטל אחריות על הפרסום.

מבחינת תנועת הימין "אם תרצו" ההכרעה הדרמטית ביותר היא קביעת השופט כי חלק מהאמירות בדף הקבוצה מוגנות מתוקף "אמת דיברתי". השופט קובע כי לא ניתן להבין את האמירה "אם תרצו תנועה פאשיסטית", "כמצביעה על זהות מלאה בין עקרונות התובעת לבין הפאשיזם על כל רכיביו, אלא רק על קווי דמיון מסוימים לפאשיזם ולא מעבר לכך".

רונן שובלצילום: אמיל סלמן

"לקיומם של קווי דמיון מסוימים יש אחיזה בעצם הדגשת הלאומיות על ידי התובעת", ממשיך השופט עקובי, "כמו כן בשיח המלומדים עליו העיד (תומר) פרסיקו ביחס למה שנוגע למקורות ההשוואה של (מייסד אם תרצו) רונן שובל (פילוסופים שהם מהוגי הדעות של הפאשיזם) ובדברים שאמר במסגרתו שובל עצמו, יש חיזוק לקיום מכנה משותף מסוים בין עמדותיה של התובעת לבין עקרונות מסוימים שביסוד הפאשיזם. לנוכח האמור יש להחיל בקשר לפרסום זה את הגנת אמת בפרסום".

במהלך המשפט הובאו כעדי הגנה בין היתר פרופ' זאב שטרנהל, שטען שניתן למצוא קווי דימיון בין תנועות פאשיסטיות בתחילת דרכן לבין "אם תרצו"; רוביק רוזנטל, שהעיד על השימוש במילה "פאשיסט" בשיח הישראלי העכשווי וכן חוקר הדתות תומר פרסיקו, שהעיד על שיחה פומבית שקיים עם מייסד התנועה, רונן שובל, ובה הודה כי הוא שאב את רעיונותיו מהוגים כמו יוהאן גוטליב פיכטה, שמשנתו שמשה בסיס מאוחר יותר לצמיחת הפאשיזם באירופה.

"אם תרצו" הגישה את התביעה, בסך 2.6 מיליוני שקלים, לפני כשלוש שנים. התביעה נגעה לשלושה פרסומים: לשם קבוצת הפייסבוק, שמייחס לתנועה פאשיזם ולשני פרסומים בדף הפסייבוק. הראשון הוא: "סבו של אבי לא היה יהודי טהור, האם אוכל לצעוד בקבוצתכם מחר במצעד זכויות האדם?". הפרסום השני מייחס לאם תרצו פרסום קריקטורות "נוסח דר שטירמר".

באחד מרגעי השיא במשפט הודה רונן שובל על דוכן העדים כי "אם תרצו" השתמשו בחוקרים פרטיים כדי לאסוף חומר על ארגוני זכויות אדם שנגועים לדבריו "באנטי ציונות סמויה". במהלך החקירה אף הודה שובל כי נעשה שימוש חוקרים פרטיים אף נשלחו למשרדו של עו"ד מיכאל ספרד, שחקר אותו במשפט כמי שמייצג את הנתבעים, אך גם מייצג את ארגון זכויות האדם "יש דין", עליו ביקשה התנועה לאסוף חומרים.

בראשית הכרעת הדין מותח השופט ביקורת על עצם הגשת התביעה: "אני סבור שמוטב היה להימנע מהגשת התביעה דנן. לדעתי רצוי לאפשר את השיח הנובע מן המחלוקות הערכיות והפוליטיות הקיצוניות שבין התובעת לבין הנתבעים ללא הגבלות שאינן הכרחיות וכפועל יוצא מכך - רצוי שאותו שיח לא יהיה מלווה בתביעות משפטיות. כדי שהשיח יהיה פורה ויאפשר חידוד המחלוקות, ליבונן ואפשרות של השפעה הדדית רצוי שלא תיתבענה סנקציות גם במקרים של אמירות בוטות מסוימות ברוח אלה שעלו במקרה דנן, כדי שהדברים שייאמרו ושייכתבו לא יהיו 'צמחוניים', 'סטריליים' וחלושי משמעות וכח".

בהמשך דחה השופט את הטענות נגד שם הקבוצה והקריקטורות. השופט קבע כי "יש לזכור כי את הפרסומים שבהם מדובר אין לראות כתלושים ומנותקים העומדים ללא הקשר. אדרבה, גלוי וברור כי מדובר באמירות של בני פלוגתא קיצוניים של התובעת, שברצונם להציג נקודות תורפה וסכנות בעמדות שמביעה התובעת ובהתנהלותה. בתמצית ניתן לומר שהתובעת מעלה על נס את הפן הלאומי ואת מעמד הכלל והציבור הישראלי ואילו הנתבעים דוגלים בפן האוניברסלי. מכך נגזרות השקפות שונות לגבי מעמד הפרט וזכויותיו ועוד. לנוכח המחלוקת יש לראות את פרסומים כאומרים ומזהירים כי ניסיון העבר מלמד שדגילה בעקרונות דומים לאלה שבהם דוגלת התובעת, תוך הקצנה של מה שקשור בהם, הביאו לתוצאות רעות וקשות". בהמשך הוסיף השופט כי יש לראות את הפרסומים בהקשרם, "במסגרת קבוצת פייסבוק הפונה מלכתחילה לקהל מסוים".

עוד כותב השופט בהכרעת הדין כי "בסופו של דבר מי שנחשף לפרסומים אלה מודע לכך שהם משקפים את עמדתם של הנתבעים ביחס לתובעת. הוא גם מודע לגבולות הביקורת, שגם האשמת התובעת בפאשיזם אינה אומרת שהיא מפעילה טרור רצחני בקשר לכך, או אף דוגלת בהפעלתו. דברים אלה גם עולים בקנה אחד עם מה שציין פרופ' שטרנהל, כי קיימת אבחנה וקיים הבדל בין פאשיזם מלא לבין קיום מקצת היסודות של פאשיזם. הם מקבלים גם חיזוק מדבריו של המומחה רוזנטל, בדבר המשמעות הלשונית המוגבלת שמייחס השומע למונח זה".

למרות האמור החליט השופט לפסוק נגד ילין וקבע שפרסום זה אכן מוציא את דיבת התנועה. הפרסום הזה, קבע השופט, רומז לכך שהתנועה דוגלת בתורת הגזע הנאצית. "בסופו של דבר, גם גישה ליברלית כלפי הביקורת של הנתבעים על התובעת אינה מצדיקה בשום אופן הגנה על החריגה הבוטה המגיעה עד כדי מה שמיוחס לתובעת בפרסום השני", נכתב בפסק הדין.

בתום הכרעת הדין מציע השופט לצדדים להגיע להסכמה בנוגע לנזק כדי להביא לסיום ההליכים. השופט מציין שממילא הצהירו הצדדים שבכוונתם להביא את הנושא בפני בית המשפט העליון, על כן אין טעם להמשיך ולדון בנושא הנזק במסגרת ההליך במחוזי.

אם תרצו יוצגה בתביעה על ידי עו"ד נדב העצני, הנתבעים יוצגו על ידי עו"ד עו"ד מיכאל ספרד, ישי שנידור ושלומי זכריה.ספרד מסר בתגובה להחלטה: "מבחינתנו מדובר בהישג גדול מאוד. התביעה נועדה לסתום פיות ואני מקווה שפסק הדין ירתיע תביעות מהסוג הזה. פסק הדין גם מחייב את תנועת אם תרצו בחשבון נפש עמוק".

בנוגע להחלטה לקבל את התביעה בנוגע לסטטוס של ילין אמר ספרד כי "מדובר בחלק פריפריאלי ולא חשוב של התיק, שהתביעה נגדו הוגשה במהלך המשפט. התביעה הוגשה על המילה פאשיזם". ספרד הוסיף כי "התביעה גרמה לנתבעים עוגמת נפש גדולה מאוד, הם עברו תקופה לא קלה ופסק הדין הוא תיקון משמעותי עבור כולנו".

עו"ד נדב העצני הודיע בשם אם תרצו בתגובה לפסק הדין כי בכוונת התנועה לערער על החלטת השופט לבית המשפט העליון. "ראשית יש לשים לב, שאחד הנתבעים הורשע בהוצאת לשון הרע בגין הסתה חמורה המאשימה את 'אם תרצו' בנאציזם", מסר העצני. "יחד עם זאת, מדובר בפסק דין שגוי בעיקרו ותמוה מאוד, כיוון שהוא לא דן כלל בחלק ניכר מהסוגיות שהובאו לפתחו והועלו בפירוט רב במהלך ניהול המשפט. בית המשפט התעלם מעיקר ההיבטים המשפטיים והגיע למחוז מסוכן ביותר לדמוקרטיה הישראלית כיוון שאם בית המשפט העליון לא יתקן את פסק הדין הזה, ישרור במדינת ישראל חופש ביזוי קיצוני המאפשר להסית ולהוציא מחוץ לגדר ציבורים משני עברי המתרס הפוליטי. וחמור מכך, מאפשר להכתיר כל ציוני כפאשיסט. לכן 'אם תרצו' תערער על פסק הדין הזה לבית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ