שופטי העליון רמזו שהם רוצים לבטל את חוק נכסי נפקדים במזרח י-ם

עם זאת, השופטים ציינו כי הם חוששים מ"תיבת פנדורה". נציגי המדינה והשופטים ניסו לדחוק בנציגי הפלסטינים שנכסיהם הוחרמו להגיע לפשרה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שופטי בית המשפט העליון רמזו היום (שלישי) לכך שהם רוצים לבטל את חוק נכסי נפקדים במזרח ירושלים אך חוששים מ"תיבת פנדורה" משפטית.

היום התקיים דיון בפני הרכב מורחב של שבעת שופטי בית המשפט העליון בשאלת הפעלת חוק הנפקדים במזרח ירושלים. לאורך הדיון ניסו הן נציגי המדינה והן השופטים לדחוק בעורכי הדין המייצגים את הפלסטינים שביתיהם ונכסיהם הוחרמו להגיע להסדר שבמסגרתו יושב להם הרכוש או כסף, הערעורים ימחקו ולא יהיה צורך לדון ולקבל החלטה בשאלה העקרונית של עצם הפעלת החוק במזרח ירושלים.

"אם יש פיתרון מעשי, עדיף הפתרון המעשי", אמר נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס במהלך הדיון. אולם עורך הדין אביגדור פלדמן, המייצג שתיים מהמשפחות הפלסטינות שרכושן נתפס בידי המדינה, התנגד לשחרור הנכסים ללא החלטה עקרונית. "אין סיבה לשחרר את הנכס חוץ מהרצון להוריד את העתירה הזו ולחסוך את הדיון משאלת הנפקדות. אין ייחוד בנכס הזה. הוועדה שחררה אותו כדי שזה לא יעמוד על הפרק", טען פלדמן.

עלי עיאד, אחד הבעלים של מלון קליף, המערער על החרמת רכושו. היום בבית המשפט העליון צילום: אמיל סלמן

חוק נכסי נפקדים שחוקק ב-1950 יצר במזרח ירושלים מצב אבסורדי בו פלסטינים המתגוררים בגדה, לעיתים מאות מטרים בלבד מגבול ירושלים נחשבים לנפקדים מהנכס שלהם במזרח ירושלים, למרות שהם מעולם לא עזבו את ביתם, ורק מפני שאיתרע מזלם וישראל סיפחה את מזרח ירושלים, הגבול המוניציפאלי עבר בין ביתם לבין נכס אחר שברשותם שנותר בצידו הישראלי של הגבול.

המערערים נגד החוק טוענים שבהפעלת החוק בירושלים יש סתירה למטרת החוק המקורית – הסדרת תפיסת הרכוש של הפליטים הפלסטינים שנמלטו במלחמת העצמאות. על פי החוק כל מי שהותיר רכוש ועבר למדינת אויב נחשב לנפקד ורכושו עובר לאפוטרופוס לנכסי נפקדים. המעררים טוענים בין היתר שלא ניתן להגדיר את השטחים, שנשלטים על ידי צה"ל כבר 45 שנה כ"שטח אויב". פלדמן הזכיר בדיון כי על פי החוק היבש, גם מתנחלים יהודים שגרים בגדה ויש בבעלותם רכוש בכל מקום בארץ הם נפקדים ועל המדינה להפקיע את רכושם.

פלדמן גם מתח ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה שקבע שהחוק יופעל ונכסים יוחרמו במקרה של "מידע ביטחוני שלילי" בנוגע לבעל הנכס. "מה בין חומר ביטחוני שלילי לבין זכות קניינית של נכס?", שאל פלדמן, "זה מעורר חשש לשימוש לרעה בחוק לשם מטרות שלחוק אין שום נגיעה אליהם".

אולם נציגי הפרקליטות באולם, עורכי הדין משה גולן וחווה זנדברג ניסו להתחמק מהדיון העקרוני בחוק, "אני עדיין אופטימית לגבי האפשרות להגיע לפיתרון מעשי, יש לי כמה אפשרויות ואשמח להציג אותן", אמרה זנדברג בדיון.

במהלך השנים נעשה שימוש נרחב בחוק נכסי נפקדים כדי לתפוס בתים במזרח ירושלים, בתים אלה שימשו פעמים רבות ארגוני ימין שהקימו התנחלויות בשכונות הפלסטיניות בירושלים. החוק המשיך להיות מוחל למרות ביקורת משפטית נוקבת שנמתחה עליו מצד שני יועצים משפטיים, מאיר שמגר ומני מזוז, ושופט בית המשפט המחוזי, בועז אוקון. לאחרונה, בעקבות דרישת בית המשפט העליון, פירט היועץ המשפטי לממשלה הנוכחי, יהודה ויינשטיין, את עמדתו בנוגע לחוק וקבע שיש להמשיך ולהחיל אותו אך להשתמש בו רק במקרים נדירים.

לקראת סוף הדיון רמזו השופטים כי הם שוקלים לקבוע הלכה שתבטל את תחולת החוק בירושלים, אך הם חוששים מההשלכות של החלטה כזו. "נניח שבית המשפט מפרש את החוק כך שהוא לא חל", שאל הנשיא גרוניס, "אז מתעוררת השאלה באיזה מועד חלה הפרשנות, האם משנת 1967?". עו”ד פלדמן השיב כי "החלטה כזו תהיה החלטה שתעשה צדק, הלקוחות שלי מעדיפים החלטה עקרונית ולא שחרור של הנכס".

גרוניס ענה כי "בכל עסקה שנעשתה מאז 67' ניתן יהיה להעלות טענות, זה נראה מרחיק לכת". השופט אליקים רובינשטיין הוסיף: "זו תיבת פנדורה, תכפיל את זה באיקס מקרים ואתה נכנס לתוהו ובוהו משפטי ומעשי".

עו"ד זנדברג מהפרקליטות הבהירה שגם אם תתקבל ההחלטה לבטל את תחולת החוק בירושלים היא חייבת להיות נוגעת רק לעסקאות עתידיות. "ברור שהדברים יהיו מכאן ולהבא, אי אפשר לפרוץ את הסכר, ברור שאם לא תפרוץ סערה בכל משטר המקרקעין במזרח ירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ