הפרקליטות הצבאית סגרה את חקירת מותו של באסם אבו רחמה מחוסר ראיות

למרות שמות המפגין מבלעין תועד, בין השאר בסרט “חמש מצלמות שבורות” - הפצ”ר החליט שלא ניתן לפתוח בהליכים משפטיים נגד המעורבים

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

הפרקליטות הצבאית סגרה את תיק החקירה לבדיקת נסיבות מותו של באסם אבו רחמה, מפגיעת רימון גז בעת הפגנה נגד גדר ההפרדה בבילעין באפריל 2009. סיפורו של אבו רחמה תועד בסרט "חמש מצלמות שבורות" שהיה מועמד לאוסקר.

בסוף חודש יולי האחרון העביר הפרקליט לעניינים מבצעיים בפרקליטות הצבאית אל פרקליטות המדינה חוות דעת מטעם הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר), האלוף דני עפרוני, בנוגע לחקירת המקרה בו נהרג אבו רחמה מרימון גז בחזהו מטווח של עשרות מטרים. האלוף עפרוני הוא שהורה על סגירת תיק החקירה, לאחר שמצא כי אין די ראיות לצורך נקיטת הליכים משפטיים כנגד מי מהחיילים המעורבים.

על סגירת תיק החקירה נודע כעת, משהתקבלה תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהגישה אמו של אבו רחמה, צובחייה, במארס האחרון, בו היא דורשת מהפצ"ר לנמק מדוע לא יוגשו כתבי אישום נגד המעורבים בירי.

בשל מעורבות שוטרי משמר הגבול באירוע, התקיימה גם חקירה במחוז ש"י של המשטרה, במקביל לחקירת המצ”ח שנסגרה. תשובת המדינה מעלה כי גם במקרה זה, החליטו בפרקליטות מחוז המרכז על סגירת תיק החקירה המשטרתי נגד שוטרי מג"ב החשודים, "זאת לאחר שמצא כי לא ניתן להצביע, במידת הוודאות הנדרשת בהליך הפלילי, על זהות הפוגע בבנה של העותרת", לשון תגובת המדינה.

גם תחילת חקירת המקרה לוותה בקשיים: המשטרה הצבאית החוקרת החלה לחקור את מותו של אבו רחמה רק למעלה משנה לאחר התקרית, בחודש יולי 2010, וזאת בעקבות פניית הארגונים "בצלם" ו"יש דין". פניית הארגונים התבססה על סרטוני וידיאו שצולמו בהפגנה, וכן חוות דעת של מומחים שקבעו כי הירי בוצע בכינון ישיר.

"גם המשנה לפרקליט המדינה לעניינים מבצעיים הגיע למסקנה כי אין תשתית ראייתית המאפשרת הטלת אחריות פלילית בגין מותו של בנה של העותרת על ידי מי מהמעורבים באירוע, וכי חומר הראיות אינו מאפשר להסיק כי הירי במקום בוצע שלא על־פי הפקודות", הסבירו עורכי הדין מיכל מיכלין־פרידלנדר ואודי איתן מפרקליטות המדינה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בתום חקירה ממושכת וסבוכה, ולאחר בחינת כלל חומר הראיות, החליט הפרקליט הצבאי הראשי כי אין די ראיות, במידה הנדרשת בפלילים, לצורך נקיטת הליכים משפטיים נגד מי מהחיילים המעורבים באירוע בו נגרם מותו של באסם אבו רחמה. כמו כן, הוחלט כי חומר הראיות אינו מאפשר להסיק כי הירי בוצע שלא על פי הפקודות. עדכון על אודות החלטה זו הועבר לבג"ץ ולבאי כוח משפחת המנוח".

גורם צבאי שהתייחס לנושא הוסיף כי "החקירה לבירור נסיבות מותו של באסם אבו רחמה, אשר הסתיימה לאחרונה, כללה מספר רב של פעולות, לרבות גביית עדויות מעדי ראייה רבים ובחינת ממצאים וסרטונים אשר תעדו את האירוע על ידי מומחים. יצוין, כי נוכח קיומו של בג"ץ תלוי ועומד בעניין, ולאור מעורבות לוחמי מג"ב באירוע, בחן המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים את חומר החקירה ואת חוות הדעת המשפטיות שנערכו בנוגע למעורבות לוחמי מג"ב וחיילי צה"ל והגיע למסקנה דומה".

עו"ד אמילי שפר, שייצגה את אמו של באסם אבו רחמה בעתירה לבג"ץ, אמרה היום בעקבות סגירת התיק כי היא מתקשה להאמין שלא נמצאו די ראיות הנדרשות בפלילים לנקיטת הליך משפטי. "ההחלטה הזו מעכשיו דומה באופן מדאיג להחלטה שקיבלנו לפני ארבע שנים, שהתבססו על התחקיר המבצעי לאחר האירוע, אז קשה לי להאמין שנעשו פעולות חקירה מקיפות ושנעשתה חקירה אפקטיבית", אמרה.

"האירוע צולם על ידי שלוש מצלמות, משלוש זוויות, כאשר ישנה חוות דעת מומחים שמנתחת את הסרטונים מבחינה בליסטית ומסיקה באופן חד משמעי שמדובר בכינון ישיר", הוסיפה. "לטעמנו, חוות הדעת הגיעה לא רק לזה, אלא גם הסיקה את המיקום המדויק שבו עמד היורה, כך שישנה רשימה סדורה של חשודים, ולכן קשה לי מאוד להאמין שאי אפשר לאתר את החשוד - את היורה. על פניו אני מתקשה להאמין שעם כל המידע שהיה גם לפני שלוש שנים בידי הפרקליטות הצבאית ומצ"ח, שהם לא יכולים להצביע על מי ירה".

--

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ