וינשטיין לבג"ץ: לא פוסל שחקירת פרשת הרפז תורחב בעתיד ללשכת ברק

היועץ המשפטי לממשלה ענה לעתירה שדרשה להורות עליו להרחיב את החקירה ללשכת שר הביטחון לשעבר. הפרקליטות: "העניין נתון לשיקול דעתו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, עו״ד יהודה וינשטיין, הודיע אתמול (שלישי) לבג״ץ כי הוא עשוי להחליט על הרחבתה של חקירת המשטרה, בפרשה שתחילתה בחשדות נגד סא״ל בדימוס בועז הרפז ואשר מתמקדת עתה ברמטכ״ל לשעבר גבי אשכנזי, לכיוונם של שר הביטחון הקודם אהוד ברק ועוזריו.

עמדת וינשטיין הובאה בתשובת הפרקליטות לעתירות נגד החלטה קודמת של היועץ, להסתפק בחקירת חשדות לעבירות אנשי-צבא על חוק השיפוט הצבאי, בסעיפים כגון ״התנהגות שאינה הולמת״. בעתירות התבקש בג״ץ להורות ליועץ לפתוח בחקירה משטרתית ולכלול בה גם את ברק ואנשי לישכתו.

נציגות הפרקליטות, עו״ד דנה בריסקמן ועו״ד מיכל מיכלין-פרידלנדר, ציינו כי בחודש שעבר, בתום כחצי שנה של חקירת מצ״ח ובעקבות מימצאים נוספים שעלו ממנה, הרחיב וינשטיין את החקירה והטיל אותה על אגף החקירות והמודיעין במשטרה. ״החלטות לגבי כיווני החקירה וגדריה העתידיים, ובכלל זה אפשרות הרחבתה כלפי מעורבים נוספים, לרבות שר הביטחון לשעבר ואנשי לשכתו, תתקבלנה בידי היועץ המישפטי לממשלה על פי התפתחות החקירה ומימצאיה״.

הפרקליטות רמזה כי מהחלטת וינשטיין על החקירה המשטרתית אין להיחפז ולהסיק שבסופה יוגשו נגד מי ממושאי החקירה כתבי-אישום. וינשטיין מעריך כי הסיכוי להתערבות בג״ץ, אם היועץ יחליט ממכלול שיקוליו שלא להעמיד לדין את הנחקרים, אינו גבוה. ״החלטות היועמ״ש בשאלה האם לפתוח בחקירה משטרתית אם לאו והאם יש מקום להעמדה לדין אם לאו הינן עניין הנתון לשיקול דעתו הנרחב ביותר, וממילא מתחם הביקורת השיפוטית הינו מצומצם ביותר,״ לדברי בריסקמן ומיכלין-פרידלנדר.

מסמך הרפז נחשף ב-6 באוגוסט 2010 בערוץ 2 (לא בידי אשכנזי עצמו, לפי המבקר). הוא תואר תחילה כתוכנית שנועדה לפגוע באשכנזי, לשפר את מעמדו של יריבו, השר ברק, ולהבטיח את מינויו של אלוף יואב גלנט לרמטכ"ל הבא. חקירת המשטרה חשפה שהמסמך זויף בידי סא"ל (במיל') הרפז, מקורבו של אשכנזי. למרות המלצת המשטרה, לא הוגש עדיין כתב אישום נגד הרפז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ