בג”ץ דחה בקשה לצו ביניים בעתירה נגד מינוי אפרים ברכה לראש יאח"ה

לפי העתירה, בעבר נחשפו כשלים של ברכה כקצין משטרה. המינוי נכנס לתוקפו באוגוסט, והדיון בעתירה ייערך עד ה-17 באוקטובר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ דחה היום (חמישי) את הבקשה להוצאת צו ביניים שיקפיא את מינוי תת־ניצב אפרים ברכה לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח”ה) עד להכרעה בעתירה שהוגשה נגד המינוי. השופטת דפנה ברק ארז קבעה כי העתירה תיקבע לדיון בפני הרכב לא יאוחר מה–17 באוקטובר.

בתפקידו האחרון שימש ברכה כראש חטיבת חקירות באגף חקירות ומודיעין, ומינויו לראש יאח"ה נכנס לתוקף בחודש שעבר. עורכת הדין אורית חיון הגישה בחודש שעבר את העתירה נגד השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וברכה עצמו . ל"הארץ" נודע כי ברכה שכר לאחרונה את שירותיהם של עורכי דין פרטיים - רונאל פישר, מירב משען ואפרת ברזילי - כדי להגן על מינויו בבג"ץ.

חיון, שייצגה בעבר בהליכים משפטיים שעסקו בתפקודו של ברכה, טוענת באמצעות עורך הדין אלי הלם כי בעבר נחשפו כשלים בתפקודו כקצין בכיר במשטרה, ולכן אין מקום לקדמו ולמנותו לאחד התפקידים הרגישים ביותר במשטרה. עוד טוענת חיון כי ברכה "אינו ראוי לתפקיד בכיר כלשהו במשטרת ישראל או בשירות הציבורי, וקידומו לאחד מהתפקידים הבכירים במשטרה עושה בדיוק ההיפך". על חלק מטענות חיון הוטל צו איסור פרסום.

אפרים ברכהצילום: מוטי קמחי

לאחרונה פנו כמה עורכי דין לשר אהרונוביץ’ ולמפכ"ל דנינו בבקשה לפסול את מינוי ברכה. בהודעת עורכי הדין שמסרו פרופ’ אריאל בנדור וד"ר ישגב נקדימון בשמה של עורכת הדין אורית חיון, נכתב כי "מכל קצין בכיר במשטרת ישראל נדרש יושר אישי ומקצוענות חסרת דופי ורבב. קל וחומר כשהדברים נוגעים לראש יאח"ה, שהוא כנראה התפקיד הרגיש ביותר בראש מערך החקירות של משטרת ישראל”. עוד הוסיפו כי “על רקע זה, בחירתו של תת־ניצב ברכה תהא בלתי סבירה בעליל ויש לבטלה לאלתר”.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין דחה טענות שהועלו על ידי עורכי הדין של הרב יאשיהו פינטו במסגרת תיק החקירה שנפתח נגד פינטו. בפרשה זו נחשד פינטו ששיחד את ברכה בתמורה למידע על חקירה שהתנהלה בנוגע לעמותת חזון ישעיה, שפינטו שימש כנשיא כבוד שלה. פינטו טען בחקירתו כי ברכה קיבל ממנו סכומי כסף עוד קודם לכן. טענות אלה הופנו למח"ש ונדחו. לאחרונה הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי אין מניעה משפטית לאישור המינוי.

עורכי הדין של ברכה מסרו כי "הניסיון להטיל דופי במינוי של תנ"צ ברכה לראש יאח"ה היה חסר כל יסוד מלכתחילה. חלק מפועלו לטובת המדינה חסוי מטעמים מובנים, אבל גם מהמעט שהתפרסם עד היום ברור שמדובר בשוטר בעל יכולות נדירות אשר ראוי לתפקיד אליו מונה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ