רצח הילדים בירושלים |

האם חוותה קשיי קליטה ולוותה על ידי שירותי הרווחה

הבוקר היתה אמורה להגיע לבית המשפחה עובדת סוציאלית ולהיפגש עם האם בשל דיווח על הדרדרות במצבה. גורם בעירייה: "לא חשבנו שזה משהו מורכב"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עובדת סוציאלית מטעם עיריית ירושלים היתה אמורה להגיע הבוקר (שני) בשעה 9:00 לביקור בבית בשכונת ארנונה, בו על פי החשד, רצחה שעתיים קודם לכך אם את שני ילדיה, בן שבע ובת חמש. הביקור תואם אתמול עם האם, לאחר דיווח שהתקבל על הידרדרות במצבה.

האשה, בת 36, עדיין מאושפזת במצב קשה בבית החולים הדסה עין כרם. אחותה, ששהתה בדירה בעת האירוע והזעיקה שכן, נחקרה בידי המשטרה. לדברי החוקרים, האחות לא חשודה בדבר, והיא הועברה לליווי של רשויות הרווחה. בינתיים הוציא בית המשפט צו איסור פרסום על חלק שמות המעורבים, לבקשת הסנגוריה הציבורית.

בוני גולדברג, מנהלת המינהל לשירותי קהילה ורווחה בעיריית ירושלים, סיפרה ל"הארץ" כי האם החשודה ברצח מוכרת לרשויות מאז אוגוסט האחרון, לאחר שהתקבל דיווח על קשיים שהיו לה בגידול ילדיה. בין השאר סיפרה האשה על קושי שחוותה עם בנה, בן שבע, שקודם לעליית האם לארץ התגורר עם אביו ונאלץ לעבור שינוי קיצוני. "היה שיתוף פעולה מצדה, היא אמרה שהיא רוצה להבין איך דברים עובדים בארץ. העמדנו לרשותה פסיכולוג והיא נענתה לעזרה", סיפרה גולדברג, שהוסיפה כי מאז הדיווח הראשון באוגוסט האם נפגשה מספר פעמים עם עובדים מטעם העירייה, ואף הוכנה לה תוכנית סיוע ארוכת טווח. "לפחות פעמיים בשבוע מאז אוגוסט, עובדי רווחה שוחחו איתה. בסך הכל היא היתה עטופה", סיפרה.

לדבריה, אתמול התקבלה ברשויות הרווחה בעירייה שיחת טלפון מאלמונית שהזדהתה כחברתה ושכנתה של האשה, וסיפרה כי היא מארחת את האם מאז יום הכיפורים ומזהה אצלה מצוקה. האלמונית סיפרה על מצוקה מחריפה שממנה סובלת האשה. "בשלב מסוים האשה שטלפנה ניתקה מגע, כנראה נבהלה, וסירבה למסור לנו פרטים של עצמה", סיפרה גולדברג, “אבל בהרבה מאמץ הצלחנו להשיג את האמא בעצמה ולדבר איתה. אחרי שכנועים רבים קבענו להבוקר ב-9:00 אבל לצערנו זה מה שקרה".

האשה עלתה לישראל מאוקראינה עם ילדיה במארס או אפריל השנה. ברשויות הרווחה התרשמו, כי המצוקה שלה קשורה לגידול הילדים ולקשיי הקליטה בישראל. "בהחלט לא חשבנו שזה משהו קיצוני, היא אפילו לא נחשבת אשה במעקב רווחה. הפסיכולוג לא צפה דבר כזה ולא עלו קשיים מהתחום הפסיכיאטרי", סיפרה גולדברג. "לא חשבנו שזה משהו מורכב. התמונה שעלתה היא של אמא שמתמודדת עם גידול של שני ילדים ועם קליטה. בנתונים שהיו לנו אף אחד לא יכול היה לדעת שזה מה שיקרה. אם זה היה נמנע? אני לא יודעת להגיד, הלוואי שהיינו מונעים. זו שאלה שלעולם לא נדע את התשובה עליה".

המשפחה התגוררה בקומה השנייה של בניין משותף בתלפיות, שכונת מגורים שקטה בדרום ירושלים. בבוקר, בזמן שחוקרי המחלקה לזיהוי פלילי יצאו לרחוב בסרבלים לבנים מוכתמים בדם, נשקפה מהרחוב המרפסת שבה בריכת פעוטות מתנפחת ומדבקות צבעוניות שיצרו פסיפס ילדותי על הקיר. למטה, בכניסה לבניין, היתה מונחת מעטפה מקופת חולים, הנושאת את שמה של האמא והכתובת. בבניין עצמו בוצעו לאחרונה עבודות הרחבה שהוקפאו בעיצומן והותירו קירות בטון חשופים וערימות של חומרי בנייה.

גם כאן, בתור האי-סדר, בולטות עקבות דוממות שהותירו כנראה הילד והילדה בני החמש והשבע בחייהם. עשרות ציורים צבעוניים תלויים על קירות הבטון החשופים בקומת הקרקע, כנראה כדי לקשט אותם, ועל חלקם הגדול מוטבע בבירור שמה של הילדה הקטנה, רובם באותיות עבריות, ומיעוטם ברוסית. בין ציוריה נראים שני ילדים מחייכים שלובי ידיים, שני פרחים אדומים, מילאה בצבע את אותיות שמה בעברית וצבעה ציורים מודפסים של איורים חינוכיים: "במעבר חציה בקש עזרה", "הכדור בסכנה? אך מן הכביש הישמר נא". במקום אחר מודבק דף עם האלפבית העברי, אולי הדביק אותו הילד שהתחיל זה עתה כיתה א'.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ