בעקבות פסיקת בג"ץ: אריתראית ראשונה תשוחרר מהכלא

ההחלטה על שחרור האשה הכלואה כשנה וארבעה חודשים, מגיעה לאחר ביטול התיקון לחוק המסתננים. השופט: "הפסיקה מלמדת שלא ניתן להחזיר אריתריאים לארצם"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שחרור ראשון של מהגר מאפריקה מהכלא בישראל בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות. בית הדין לביקורת משמורת הורה היום (שלישי) לשחרר ממעצר אזרחית אריתריאה שהיתה כלואה מאז נכנסה לישראל לפני שנה וארבעה חודשים. הדיין רג'א מרזוק ציין כי בעקבות פסיקת בג"ץ יש לבחון את עניינה של האשה לפי חוק הכניסה לישראל, המאפשר כליאה של מהגר בלתי חוקי ל-60 יום לכל היותר, אלא אם מתקיימים הליכים לגירושו או שהוא מהווה סכנה לשלום הציבור.

הדיין קבע כי לפי חוק הכניסה לישראל, אין עילה להחזיק את האשה במעצר. הוא הדגיש כי היא אינה מהווה סכנה לשלום הציבור ושלא ניתן להרחיק אותה לארצה בשל ההגנה הקבוצתית שמעניקה ישראל לאזרחי אריתריאה.

האשה נכנסה לארץ דרך גבול מצרים בסוף מאי 2012, ימים ספורים לפני שהתיקון לחוק למניעת הסתננות נכנס לתוקף. היא נעצרה בידי צה"ל והוצא נגדה צו גירוש. לאחר מכן הוחזקה במעצר בהתאם לחוק, שאיפשר כליאה של מהגרים לשלוש שנים בגין עבירת הכניסה לישראל בלי היתר. ביום חמישי בשבוע שעבר קיבל בית הדין לביקורת משמורת את בקשת מוקד לסיוע לעובדים זרים לשחרר את האשה ממעצר, שכן חלפו תשעה חודשים מיום הגשת בקשת המקלט שלה והיא טרם נענתה. בית הדין אפשר למדינה לערער עד אתמול בשעה 13:00. בשעה 16:37, אחרי המועד האחרון שניתן לה, הודיעה המדינה כי דחתה את בקשת המקלט של האשה ועל כן ביקשה להותיר אותה במעצר. הדיין דחה את הבקשה וקבע כי על פי חוק הכניסה לישראל קיימים טעמים הומניטאריים מיוחדים המצדיקים את שחרורה.

מהגרים אפריקאיים במתקן המעצר בסהרונים, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

הדיין מרזוק ציטט כמה קטעים מפסק הדין של בג"ץ והדגיש קטע בו נכתב כי "נכון להיום נוקטת מדינת ישראל במדיניות 'אי־הרחקה זמנית' של אריתראים לארץ מוצאם וזאת בהתאם לעיקרון אי־ההחזרה, ועל רקע הכרה באריתריאה כמדינת משבר. הגנת אי־ההרחקה ניתנה, טרם התיקון לחוק למניעת הסתננות, על בסיס השתייכות קבוצתית בלי שנבדקה זכאות פרטנית למקלט לפי אמנת הפליטים... מכל מקום, לענייננו חשובה העובדה כי לאחר הגעתם של נתינים אריתראים לישראל לא ניתן לעת הזו להרחיקם חזרה לארץ מוצאם, מצב המחייב את מדינת ישראל להתמודד עם הישארותם בגבולותיה בשלב זה".

"מהאמור לעיל אנו למדים כי לעת הזו לא ניתן להרחיק נתיני אריתריאה לארצם, לפיכך אין תכלית להחזקת המוחזקת במשמורת, שכן התכלית למשמורת, דהיינו ההרחקה, אינה בת ביצוע בשלב זה", כתב הדיין מרזוק בהחלטתו.

מנכ"לית מוקד סיוע לעובדים זרים, עו”ד רעות מיכאלי, בירכה על ההחלטה. "אנו מצפים כי השחרור יהיה סנונית ראשונה. בהתאם לפסק הדין על משרד הפנים לבחון לאלתר את עניינם של כל הכלואים ולסיים בתוך 90 ימים את הבחינה ביחס לכל העצורים. אנו תקווה שמשרד הפנים לא יגרור רגליו וישחרר את הכלואים לאלתר". על פי פסיקת בג"ץ, בתוך 90 יום צפויים להשתחרר מהכלא 1,811 מהגרים מאפריקה המוחזקים היום בבתי הכלא בישראל בהסתמך על החוק למניעת הסתננות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ