חודש לפני הבחירות

בג"ץ הדיח את ראשי הערים רוכברגר וגפסו, אך קבע שיוכלו להתמודד שוב

השופטים קבעו כי ההחלטה לא להדיח את ראשי הערים, נגדם תלויים אישומים חמורים, "אינה סבירה באופן קיצוני". גפסו: "אמשיך להילחם על חפותי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בג"ץ הוציא היום (שלישי) צו המעביר מתפקידם את ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו ואת ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר, המואשמים בפלילים. יחד עם זאת, בית המשפט לא אסר על השניים להתמודד בבחירות המקומיות שיתקיימו בחודש הבא. "דעתנו אינה נוחה, בפן הציבורי, מהתמודדותם של השניים על תפקיד ראש העיר בבחירות הקרובות, על אף כתבי האישום שהוגשו נגדם", כתבו השופטים, "עם זאת, לא ראינו, בפן המשפטי, אפשרות למנוע התמודדות כזו".

השופטים אמנם לא מנעו, כאמור, מראשי הערים לרוץ שוב, אך פסק הדין שולח מסר ברור, ולפיו החלטת מועצת עיר לא להעבירם מתפקידם היא בלתי סבירה באופן קיצוני. פסק הדין ניתן היום משום שזהו המועד האחרון להגשת מועמדות לבחירות המקומיות.נימוקים השופטים יינתנו בהמשך.

ראש העיר נצרת עילית הגיב אתמול להחלטה הדרמטית. "אני מכבד את החלטת בית המשפט העליון הקובע שעלי להתפטר מתפקידי", אמר גפסו, "אמשיך להילחם על הוכחת חפותי, וכמובן אבקש את אמון הציבור בבחירות הקרובות שייערכו בעוד חודש. אני משוכנע שבסופו של דבר הצדק ייצא לאור, ויידעו הכל שנענשתי על לא עוול בכפי, ואני משוכנע גם שאחרי הבחירות אמשיך להוביל את נצרת עילית ותושביה, בנאמנות ובהתמדה, כפי שעשיתי עד היום".

גפסו ורוכברגר בשבוע שעבר בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

מהמטה של ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר נמסר: "בג"צ אישר לראש העיר רוכברגר להתמודד בבחירות הקרובות ובכך דחה את בקשת העותרים למנוע ממנו להתמודד לקדנציה שלישית. אנו מכבדים את החלטת בית-המשפט, שהתקבלה ברוב קולות ובניגוד לעמדת נשיא ביה"מ גרוניס ואין לנו כל צל של ספק שכתב האישום יסתיים ללא הרשעה וללא קלון ואנו משוכנעים שראש העיר ינצח בגדול בבחירות הקרובות".

פסק הדין התקבל ברוב של שישה שופטים מתוך שבעה, כאשר דעת המיעוט היתה של הנשיא גרוניס. חוק הרשויות המקומיות קובע כי ראש עיר יתפטר מתפקידו רק אם יורשע בעבירה שיש עמה קלון. עם זאת, החוק גם מאפשר למועצת העיר להעביר ראש עיר מתפקידו בגין התנהגות שאינה הולמת, כך שהשאלה שבמוקד הדיון היתה האם כתבי אישום שהוגשו נגד גפסו ורוכברגר נופלים תחת ההגדרה זו.

בניגוד לעמדת וינשטיין, באשר לגפסו פסקו ששת השופטים הרוב - מרים נאור, עדנה ארבל, אסתר חיות, צבי זילברטל, ניל הנדל ואליקים רובינשטיין - כי "החלטתה של מועצת העיר נצרת עילית שלא להעביר את מר גפסו מכהונתו אינה עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק. התנהגותו כמתואר בכתב האישום... היא בגדר התנהגות שאינה הולמת. ההחלטה היא בלתי סבירה באופן קיצוני גם בשים לב לכך שהבחירות לרשויות המקומיות עומדות בפתח, וזאת בשל כוונתו המוצהרת של גפסו לשוב ולהתמודד על כהונת ראש העיר".

באשר לראש העיר רמת השרון, מועצת העיר כלל לא התכנסה לדון בשאלה האם להעבירו מתפקידו, אף שחלפו ארבעה חודשים מאז הגשת כתב האישום נגדו. בעניין זה כותבים השופטים דברים זהים למקרה של גפסו, והוסיפו כי "המשמעות של אי־התכנסותה של מועצת העיר רמת השרון, בנסיבות העניין, היא בגדר החלטה לסרב להעביר את מר רוכברגר מכהונתו. החלטה זו אינה עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק”. לבסוף כתבו השופטים כי “על כן ניתן בזאת צו החלטי לפיו מועבר מר רוכברגר לאלתר מכהונתו כראש העיר רמת השרון".

השופטים בחרו שלא להתערב בשאלה האם ראש עיר נאשם בפלילים יכול להתמודד, אלא רק בשאלה האם יכול לכהן בתפקידו. כיוון שקבעו שהתשובה לשאלה האחרונה שלילית, הם רומזים כי גם אם ייבחרו, מועצת העיר תידרש לדון ולהתכנס בשאלה האם להעביר את ראש העיר מכהונתו. "למותר לציין כי ההחלטה שתתקבל נתונה אף היא לביקורת שיפוטית", רמזו השופטים.

דעת המיעוט, כאמור, היתה של הנשיא גרוניס, אשר סבר כי יש לדחות את העתירות, כפי שרמז בדיון בשבוע שעבר. "סבורני, כי ראוי היה מן ההיבט הציבורי ששני ראשי הרשויות יתפטרו מתפקידיהם מיד עם הגשתו של כל אחד מכתבי האישום. כמו כן ראוי מבחינה ציבורית שהשניים לא יהיו מועמדים בבחירות הקרובות, ודעתי בעניין זה כדעת חברותיי וחבריי", כתב הנשיא. "ברם, הנני מבדיל בין הבחינה הציבורית לבין הבחינה המשפטית. מאחר שהבחירות בפתח, וייערכו תוך זמן קצר, אין מקום שבית המשפט ישים עצמו תחת הבוחרים בכל אחת מן הרשויות המקומיות בהן מדובר". 

פסק הדין ודאי משליך על התמודדותו של ראש העיר בת ים, שכתב אישום נגדו צפוי להיות מוגש אחרי חג הסוכות. הדיונים לגבי אופי העבירות עוד נמשכים בפרקליטות המדינה בראשות משה לדור ופרקליטות מיסוי וכלכלה בראשות עו"ד ליאת בן ארי, בעקבות הטיעונים שנשמעו על ידי סנגוריו של לחיאני בשתי ישיבות שימוע שנערכו לו החודש. כתב האישום נגד לחיאני צפוי להיות חמור יותר מאשר אלה שהוגשו נגד רוכברגר וגפסו. עתירה נגד התמודדותו תוגש לבג"ץ עם הגשת כתב האישום, אז יידרשו השופטים והיועץ המשפטי לממשלה להתמודד עם נסיבות חמורות יותר שיחייבו אולי התייחסות שונה.

במקביל הודיעה היום פרקליטות המדינה כי תגיש בקרוב כתב אישום נוסף נגד גפסו בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. על פי החשד גפסו קיבל שוחד ממנהל שוק "רמלה לוד" בעיר, כדי שיפעל למתן הקלות מטעם החברה הכלכלית בעיר לטובת מפעילי השוק. כבר לפני יותר משנתיים העלתה חקירת המשטרה כי גפסו קיבל באופן ישיר ובאמצעות אחרים כספי שוחד המסתכמים לכדי מאות אלפי שקלים במשך שנתיים - החל במערכת הבחירות המקומיות, שהתקיימו בסוף 2008, ובמהלך כהונתו כראש העיר. כמו כן עשוי ראש העיר להיות מואשם בשוחד בחירות, בכך שהבטיח לכאורה עבודה בעירייה לפעילים במערכת הבחירות לרשויות המקומיות.

לפני חודשיים נמנע בג"ץ מהכרעה דומה במקרה של ראש עיריית רמת גן צבי בר. בניסיון להימנע מהכרעה מרחיקת לכת כמו זו שניתנה אתמול, דחקו השופטים את בר לפינה. "מבלי לנקוט עמדה בשאלה המשפטית", אמר אז גרוניס, "אנחנו סבורים שמבחינה ציבורית לא מתקבל על הדעת שבמצב הזה ראש מועצה ימשיך לכהן בתפקיד. מאחר והבחירות עומדות בפתח, אנחנו מציעים שתהיה התחייבות שהוא לא יגש לבחירות הקרובות". עורך דינו של בר, נבות תל צור, הודיע כי אכן בר לא יתמודד בבחירות הקרובות, והפשרה אמנם קיבלה תוקף של פסק דין - אך לא קבעה הלכה משפטית ברורה.

בהיעדר קביעה ברורה מצד בג"ץ, הציף גל עתירות חדש הציף את בית המשפט כשהפעם מועד הבחירות הסמוך הפך להיות בעל משקל. ארבע עתירות שונות הוגשו נגד התמודדותם וכהונתם של רוכברגר וגפסו. העותרים הם אומ"ץ, לירן זילברמן, צביקה צמח ואהרון אסולין בעניין של רוכברגר, והתנועה לאיכות השלטון ושני חברי מועצת העיר נצרת עלית, זאב הרטמן ואיליה רוזנפלד נגד גפסו. רוכברגר וגפסו סברו שהמקרה בעניינם שונה מהמקרה של בר, שכן כתב האישום נגד בר קשה וחמור הרבה יותר, וכך סברו גם המדינה והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

"יש שופטים בירושלים ואנחנו, תושבי נצרת עילית, מצדיעים לבית המשפט העליון", אמר אתמול זאב הרטמן, חבר האופוזיציה במועצת העיר נצרת עילית, שמתמודד בימים אלה על ראשות העיר וממגישי העתירה לבג"ץ. "הגיעה השעה שבית המשפט ישים סוף למצב שבו עיר שלמה מרוסקת ובה תרבות עבריינית. משרד הפנים צריך לעשות בדק בית טוב ולבחון עצמו מי נתן יד וחיפה על כל מה שקרה כאן בשנים האחרונות". הוא הוסיף כי "גפסו יכול להתמודד על כהונה נוספת. אינני מאמין שייבחר, אך אם כך יהיה, נפנה שוב לבית המשפט".

התנועה לאיכות השלטון בירכה גם היא על החלטת בג"ץ, ומסרה כי "מדובר ביום חג לדמוקרטיה. הכרעת בית המשפט מעידה שוב כי בית המשפט העליון הינו המצפן הבלעדי בשאלות של מנהל תקין, אשר מתווה את הדרך הראויה ומזכיר לציבור הישראלי את השאיפה לחברת מופת שבראשה עומד הראוי ולא המצוי".

עו"ד אילן בומבך, שייצג בבג"ץ את מועצת העיר רמת השרון ובבג"ץ בר את מועצת עיריית רמת גן סבור כי "פסק הדין מאפשר לראשי הערים להם לשוב ולהתמודד, כי אם הם ייבחרו לתפקידם חרף כתב האישום – הרי שהבוחר כאן מביע את רצונו המובהק בבחירתם גם בנסיבות אלה ועל כן האפשרות של בג"צ להתערב בנסיבות אלה מאד מצומצמת". לדעת בומבך, "לפסק הדין יש השלכות ברורות גם לגבי כהונתם של ח"כים וראשי ועדות בכנסת".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) תקף היום את וינשטיין וקרא לו להתפטר מתפקידו בעקבות פסק דין, שהתקבל יום לאחר פסק הדין שביטל את חוק המתסננים, שניהם בניגוד לעמדתו. "בג"ץ נתן לוינשטיין סטירה כואבת ואמר לו שהם לא נותנים לעמדתו משקל, וזאת יום אחד בלבד אחרי שבגץ סטר לו בעמדתו נגד חוק המסתננים. יועץ משפטי לממשלה שבגץ סוטר לו פעם אחר פעם ועמדותיו כאלה רופסות בענייני מוסר ושחיתות לטעמי לא יכול להישאר בתפקידו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ