וינשטיין הורה על הקפאת הנוהל המאפשר מעצר ממושך של מהגרים

בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות, הקפיא היועמ"ש את הנוהל המאפשר מעצר ממושך של מהגרים מסודאן ואריתריאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה היום (שני) למשטרה ולרשות ההגירה להקפיא את “נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי”. זאת, בעקבות החלטת בג”ץ לבטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות.

הנוהל מאפשר מעצר ממושך של מהגרים מסודאן ואריתריאה, גם אם הם חשודים בביצוע עבירות קלות יחסית ואין די ראיות להעמיד אותם לדין. לדברי וינשטיין, בעקבות ההקפאה לא ניתן יהיה להעביר מסתננים נוספים מכוח הנוהל לידי רשות האוכלוסין. כמו כן, בעקבות פסק הדין מתקיימת בדיקה פרטנית הבוחנת האם ניתן לשחרר מסתננים הכלואים כעת.

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי "בהמשך לפסק דינו של בית המשפט העליון שבו נבחנה שאלת חוקתיותו של התיקון לחוק למניעת הסתננות, נבקש לעדכן כי לאחר בחינה ראשונית של פסק הדין במשרדנו והשלכתו על הנוהל העוסק במסתננים המעורבים בפלילים, הורה היועץ המשפטי להקפיא לעת עתה את הפעלת הנוהל, עד לאחר שהנושא ייבחן בכללותו". 

הפגנה בשכונת התקווה נגד פסיקת בג"ץ, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

עוד נאמר כי "מאחר והנוהל האמור מתבסס, בין היתר, על התפיסה לפיה ניתן להחזיק מסתנן במשמורת לתקופה של עד שלוש שנים על פי הוראת השעה אשר נפסלה בבג"ץ, הרי שלפסק הדין השלכה ישירה גם על הנוהל האמור”.

עו"ד אסף וייצן, ממוקד הסיעו לעובדים זרים, אמר בתגובה להקפאת הנוהל כי "מאות אנשים נעצרו לפי הוראות הנוהל. עבורם, הקפאתו היא צדק דחוי ונכה. לכן, השמחה על ביטול השימוש בנוהל באה בד בבד עם דאגה מכך שעד היום לא היה בלשכת היועץ המשפטי אפילו אדם אחד אשר ידע לזהות שמדובר בעוול ולפעול בהתאם. למעשה, המהירות בה הורה היועץ על מעצרם - וכעת שחרורם - של מבקשי המקלט, מלמדת על כך שבישראל של שנת 2013 אמנם לא הכל מותר, אבל הכל כבר אפשרי".

בעבר ניתן היה להעביר למתקן כליאה מהגר החשוד בביצוע עבירות המסכנות את ביטחון המדינה או את שלום הציבור. עם זאת, בחודש יולי האחרון אישר וינשטיין עצמו נוהל מורחב, שהוחל גם על מהגרים החשודים בביצוע עבירות קלות יחסית, כמו גניבת מכשירי טלפון ניידים ואופניים, עבירות זיוף וזיוף של אשרות ורישיונות. את הנוהל גיבשו משרד הפנים והמשטרה, בסיוע משרד המשפטים.

בהודעתו מהיום חזר משרד המשפטים על הודעתו מיולי, שלפיה מטרת הרחבת הנוהל היתה "לספק מענה לפגיעה ממשית בסדר הציבורי באזורים במדינת ישראל החשופים ברמה היומיומית לפשיעה ועבירות המבוצעות בידי מסתננים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ