פרשת הולילנד: אולמרט ימסור היום את עדותו בבית המשפט

ראש הממשלה לשעבר מואשם בקבלת שוחד ממנהל הפרויקט המנוח דכנר באמצעות אחיו, יוסי אולמרט, בעת שכיהן כראש העיר ירושלים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ימסור היום (ראשון) את עדותו, בשלב ההגנה במשפט הולילנד, המתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב. לאולמרט מיוחסות שתי עבירות קבלת שוחד מיזמי פרויקט הולילנד וחברת הזרע, בתפקידיו כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת, הממונה על מינהל מקרקעי ישראל. לפי האשמות, השוחד ניתן לו על ידי מנהל הפרויקט, עד המדינה שמואל דכנר, שמת במארס האחרון, ושאותו כינה אולמרט בחקירתו במשטרה "שקרן פתולוגי", "נוכל", "זייפן" ו"קמצן" והכחיש את המיוחס לו.

בפרשת הולילנד מואשם אולמרט שהשוחד ניתן באמצעות אחיו, יוסי אולמרט, שגלה לארה"ב ב-2004 לאחר שהסתבך בחובות. לפי האישום, בשנת 2002 אולמרט ביקש מדכנר לעזור לאחיו במתן 500 אלף שקל. יוסי אולמרט אישר בחקירתו במשטרה, ביולי 2010, את קבלת הכספים מדכנר, בשישה צ'קים, בפגישה בקפה אפרופו בתל אביב.

עם זאת, טען שאינו יודע מי ביקש מדכנר להעביר לו את הכסף. בבית המשפט, במאי האחרון, חזר בו יוסי אולמרט מהדברים, לרבות קיום פגישה, והוכרז עד עוין.

אולמרט בבית המשפט. צילום: פלאש 90

לפי טענת סנגורו של אולמרט, עו"ד רועי בלכר, לדכנר נודע איכשהו שיוסי אולמרט נקלע לקשיים כלכליים. בחקירתו הנגדית של יוסי הציג אותו בלכר כאופורטוניסט שהיה במצב ייאוש כלכלי, הסתבך בחובות לשוק האפור ולקח כסף מכל מי שרק אפשר, "גם מהשטן". דכנר, טוענת ההגנה, החליט לנצל את ההזדמנות וליצור קשר נסתר עם יוסי, בלי תיווכו של אהוד. בכך קיווה שדרך יוסי יוכל להגיע לאולמרט וזה יטיב עמו, אלא שאהוד אולמרט לא ידע על כך דבר והעברת הכספים ליוסי לא קושרת את אולמרט לסיפור.

בהקשר זה הפרקליטות, באמצעות פרקליטת מחוז תל אביב עו"ד ליאת בן ארי והממונה על תיק הולילנד עו"ד יהונתן תדמור, תעלה תהייה פשוטה: מה האינטרס של דכנר לשלם ליוסי אולמרט חצי מיליון שקל בעיוורון מוחלט? האם ייתכן שדכנר ישים את כספו על קרן הצבי, בלי לוודא שהאדם שלו היה מיועד הכסף יידע על כך? ולכך יש להוסיף את היכרות רבת השנים בין אהוד אולמרט לדכנר, העובדה שדכנר נהג לתרום למערכות הבחירות של אולמרט ושהשניים ניהלו מערכת יחסים אינטנסיבית שכללה גם את שולה זקן. לפי התסריט שמציעים סנגורי אולמרט, דכנר שילם ליוסי כדי שהוא יוכל לחכות לאולמרט בפינה. לפי גרסה זו, תוהים בפרקליטות, כיצד ייתכן שדכנר לא פנה לאולמרט להחזיר לו טובה שנזקק לכסף באופן נואש?

הראיות נגד אולמרט מסתמכות על גרסת דכנר, שהגנה עושה הכל לכרסם באמינותו, והעובדה שיוסי אולמרט אישר את קבלת הכספים ובראיות נסיבתיות נוספות.

התביעה במשפט מצביעה על כך שיוסי אולמרט היה הצינור להעברת כספים גם באמצעות משה טלנסקי. בחקירה נמצאה העברה של 30 אלף דולר מטלנסקי לחשבונו של יוסי אולמרט. כשטלנסקי נשאל מדוע העביר את הכסף, אמר שהוא לא יודע מיהו יוסי אולמרט, ושסביר להניח שאהוד אולמרט ביקש ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ