אולמרט: "אני מטומטם, שאקח שוחד בשביל אח שאני כועס עליו?"

רה"מ לשעבר העיד בפרשת הולילנד, הכחיש כי קיבל שוחד משמואל דכנר וטען כי נהג בו כבכל יזם אחר. לדבריו, יחסיו עם אחיו יוסי היו "מתוחים ורופפים מאוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, העיד אתמול (ראשון) בשלב ההגנה במשפט הולילנד, והכחיש כי קיבל שוחד מעד המדינה שמואל דכנר. חקירתו של אולמרט על ידי עורך דינו, רועי בלכר, התמקדה בהצגת הסתירות בעדותו של דכנר. אולמרט טען כי נתן עזרה ליזמים והכחיש יחסים מיוחדים בינו לבין דכנר - אותם הגדיר “קורקטיים”. אולמרט ציין בעדותו כי תמך בפרויקט הולילנד בגלוי, וראה בו מיזם חשוב לעיר.

לאולמרט מיוחסות עבירות של קבלת שוחד מיזמי פרויקט הולילנד וחברת הזרע, בתפקידיו כראש העיר ירושלים וכשר התמ”ת, הממונה על מינהל מקרקעי ישראל. לפי ההאשמות, השוחד ניתן לו על ידי מנהל הפרויקט, עד המדינה דכנר, שמת במארס האחרון.

אולמרט צפוי להמשיך את עדותו מחר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אז תחל הפרקליטות בחקירתה הנגדית.

לאורך עדותו כינה אולמרט את דכנר “נוכל” ו”שקרן”. “עבודת הזיוף היתה המומחיות של דכנר, אמרת דכנר אמרת זיוף”, אמר ראש הממשלה לשעבר. הוא הוסיף והכחיש כי קיבל שוחד מדכנר בכל צורה שהיא - דרך ראש לשכתו של אולמרט דאז שולה זקן, או דרך מהנדס העיר ירושלים אורי שטרית: “לא קיבלתי שוחד מעולם מאף אחד בשום מצב בשום תנאי תמורת שום דבר, חד וחלק”, חזר אולמרט פעם אחר פעם. בהמשך הוא הכחיש כי קיבל תרומות מדכנר לצורך מסעות הבחירות שלו, אף שחלקן מתועדות וחרף העובדה ששולה זקן אישרה את הדבר בחקירתה. “לא זכרתי בדיוק, קורה”, אמר אולמרט. על דבריה של זקן אמר: “היא לא מדברת בטונים נחרצים”.

הפרק הרגיש ביותר בעדות נגע לאחיו של אולמרט, יוסי, שגלה לארה”ב בשנת 2004, לאחר שהסתבך בחובות עתק. על פי האישום, אולמרט קיבל את השוחד דרך האח. בין הצדדים אין מחלוקת על כך שיוסי קיבל חצי מיליון שקל מדכנר, אולם אולמרט חלק על כך שהעברת הכספים נעשתה לבקשתו ובתמורה לעזרתו בקידום הפרויקט.

היחסים בין האחים כה מורכבים ורגישים, עד שאולמרט ביקש להטיל צו איסור פרסום חלקי, בקשה שלא התקבלה על ידי השופט דוד רוזן. “הקשר בינינו היה מאוד מתוח, רופף, מרוחק, בניגוד לרושם שהוא עצמו ניסה ליצור, בין היתר, בעדותו”, פתח אולמרט. הוא המשיך והאשים את הפרקליטות בכך שלא בדקה מסמכים כדי לקבוע אם הם מזויפים. “אז הם אומרים לי שאני מושחת. אתם יודעים ממני ומהאחים שלי - זה כבר מובן מאליו - שאני מרוחק מאח שלי, שאני כועס עליו”, העיד אולמרט. “שאני אקח שוחד כדי להוציא אותו מהצרות שאני הזהרתי אותו שהוא לא ייכנס אליהן? אז מילא שאני מושחת אבל מטומטם?”.

אולמרט המשיך וסיפר בעדותו כי אחיו רצה ללכת במסלול הפוליטי, בעוד שהוא ואחרים סברו שעדיף שיתמיד בקריירה אקדמית. לדבריו, לכל אורך הדרך הוא התנגד לבחירותיו של אחיו הקטן. הוא סיפר שהביע בפני יצחק שמיר את התנגדותו למינויו של יוסי למנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ושכלל לא ידע שנתניהו הציע לו לשמש שגריר באו”ם, עדות לכך שהיחסים בין השניים היו רחוקים. בנוסף סיפר אולמרט כי התנגד להתמודדותו ב–1996 בפריימריז של הליכוד כנציג מישור החוף, ובהמשך להתמודדותו על ראשות עיריית רעננה. “אמרתי לו ‘זה לא בשבילך’. יוסי מיד תמיד זה היה הופך אצלו לריב ולעימות כי כאילו ניסיתי לחסום אותו ולבלום אותו, מדינת ישראל ואולי יותר מזה, מחכים שיגיע המנהיג שציפו לו ואני חוסם את דרכו”, העיד. “הוא אמר לי שאני עוזר לכל אחד במדינה, רק לאח שלי אני לא יכול לעזור... אני האיש שצריך לסדר כל דבר ואם אני לא מסדר את זה, אני אשם ובאים אלי בטענות. אמרתי ליוסי עשה לי טובה, עזוב אותי, תעשה מה שאתה רוצה, אתה לא שומע לעצות, אתה מדרדר את עצמך, עזוב אותי”.

אהוד אולמרט בבית המשפט, היוםצילום: מוטי מילרוד

הבחירות לראשות עיריית רעננה גררו את האח לעוד חובות, שלטענת אולמרט לא היה מודע אליהם. הוא לא תיאר לעצמו שהגיע לחובות של מיליונים. באפריל 2004 נפגש אולמרט עם אחיו במוזיאון חיל האוויר בהרצליה. לדבריו, רק אז גילה את עומק הבור שאליו נקלע, הרבה אחרי 2002 - אז קיבל יוסי כספים מדכנר. באותה פגישה העביר אולמרט לאחיו צ’ק בסך עשרת אלפים שקלים. “הוא אומר לי: ‘אתה עושה ממני צחוק? זה כל מה שאתה יכול לתת לי? אני מדבר איתך על מיליונים’”, סיפר. “אמרתי ליוסי שאני צריך לפרנס משפחה וזה מה שאני יכול לתת לך, אני נורא מצטער. הוא הגיב בזעם: ‘תעזור לי, אולי דרך החברים העשירים שלך’. אמרתי לו שאין לי דרך לעזור לך, תעזוב אותי. נפרדנו. לא בשמחה ולא בחיבוקים”.

סנגורו של אולמרט ביקש את תגובתו לטענה אפשרית של הפרקליטות שלפיה יוסי הזכיר את חבריו האישיים של אולמרט כיוון ששנתיים קודם לכן, חבר עשיר של אולמרט, דכנר, העביר לבקשתו חצי מיליון שקל לאחיו. בשלב זה אולמרט הרים את קולו ותקף את הפרקליטות: “הפרקליטות מסוגלת לומר כל דבר, וגם לעשות כל דבר, גם אם הוא בעליל יצירת עלילה, ובלבד שהיא תשיג את מטרתה”. השופט רוזן העיר לו על כך והסנגור המליץ לו לרכך את הטון, אך אולמרט המשיך: “הם יכולים להגיד שאני מושחת ושאני חסר ערכים, אבל להגיד שאני מטומטם, שכשהאח שלי, שאני כועס עליו, שאני חושב שהוא גרם לעצמו ולמשפחתו נזק נורא, שאני אלך לקחת שוחד כדי להציל אותו? זה מה שהם אומרים? חסרי הבושה האלה”

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ