6 שנות מאסר בפועל נגזרו על השופט לשעבר דן כהן

כהן, שהורשע בקבלת שוחד, במרמה ובהפרת אמונים בעת ששימש כדירקטור בחברת החשמל, ישלם גם קנס של 10 מיליון שקלים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר היום (שני) את הסדר הטיעון שנחתם עם השופט לשעבר דן כהן וגזר עליו שש שנות מאסר בפועל וקנס של עשרה מיליון שקלים. כהן הודה כי בזמן ששימש כדירקטור בחברת החשמל קיבל שוחד של מיליון אירו מחברת סימנס. עוד הודה כהן לא דיווח לדירקטוריון החברה על הקשרים שיש לו עם בעלי תעשיות רוגוזין, עזרא הראל, והורשע לפיכך גם במרמה ובהפרת אמונים. בנוסף הורשע כהן בשיבוש הליכי משפט בשל בריחתו מישראל ב-2005.

כהן עצור בכלא ניצן שברמלה מאז הוסגר לישראל ב-15 במארס. כעת עם מתן גזר דינו, הוא צפוי לעבור לכלא אחר, ייתכן שלכלא מעשיהו, שבו מוחזקים עבריינים שהורשעו בעבירות צווארון לבן. מתוך עונש המאסר שנגזר עליו, נוכו לכהן שלושת החודשים שריצה במעצר בית בפרו וכן התקופה שחלפה מאז הסגרתו לישראל. אם יוחלט בהמשך לנכות שליש מעונשו הודות להתנהגות טובה, יוכל להשתחרר בעוד כשלוש שנים ושלושה חודשים. על פי הסדר הטיעון, כהן ישלם מחצית מהקנס שנגזר עליו תוך שנה ורק לאחר מכן תפנה המדינה לרשויות בפנמה ותורה להן להפשיר את חשבונות הבנק של כהן שהוקפאו בזמן שנמלט מישראל.

הסדר הטיעון נולד כתוצאה של הליך גישור שהתנהל אצל השופט דוד רוזן, מהלך אותו יזם סנגורו של כהן, עו”ד איתן מעוז. בדיון האחרון טען מעוז שמדובר בעונש כבד עבור אדם בגילו של כהן, ושעל אף שסימנס שיחדה מספר אנשים, כהן הוא היחיד שעומד על כך לדין. בדיון הקודם אמר כהן כי הסדר הטיעון מפליג בחומרתו, אך הוא בוחר לקחת אחריות על מעשיו ולשלם את חובו לחברה. כעת משהסתיים משפטו, צפוי כהן להתמודד עם תביעת נזיקין שהגישה נגדו חברת חשמל בגין הנזקים שגרם לה.

כהן בפתח ביתו בלימה. אורחים מכובדים מישראל מגיעים מדי פעם צילום: גידי וייץ

בפסק הדין כתב שופט המחוזי חאלד כבוב כי “מבחינת הערך החברתי המוגן, אין צורך להרחיב מילים על הנזק העצום שגורם שוחד ומרמה והפרת אמונים של עובד ציבור בכיר- הן לניהול התקין של גופים ציבוריים והן לאמון שרוכש הציבור לגופים אלה. הדברים מקבלים משנה תוקף בעניינו של כהן, עורך דין מוכר ומצליח שאף כיהן במשך תקופה קצרה כשופט בבית משפט המחוזי. שניצל את האמון שנתן בו הציבור עת מונה לתפקיד בעל חשיבות ציבורית מהמעלה הראשונה, וניצל את המעמד באופן ציני ובוטה. לכהן לא חסר דבר, הוא נטל שוחד לכיסו אך ורק מתוך בצע כסף”.

השופט כבוב ציין כי בשנים שחלפו מאז שביצע כהן את העבירות, ניכרת מגמת החמרה בעונשים שניתנים לאנשי ציבור שלקחו שוחד. כך במקרה של השר לשעבר שלמה בניזרי, שעונשו הוחמר מ-18 חודשי מאסר ל-4 שנות מאסר בפועל. בנוסף, ב-2010 תוקן החוק כך שהעונש המקסימלי שיוטל על עובד ציבור שלוקח שוחד גדל משבע שנות מאסר, לעשר. “אם יאמר מאן דהו כי כהן ביצע את העבירות שביצע לפני שחלה אותה מגמה של החמרה עם עוברי ציבור משוחדים, נזכיר כי כהן עומד היום לדין, לאחר שבמשך שנים ארוכות הדיר רגליו מישראל על מנת להימלט מן הדין ואם בזמן שחלף נשבו רוחות המרעות עימו - אין לו אלא להלין על עצמו”, כתב השופט כבוב. בכתב האישום המקורי, הואשם כהן גם בקבלת שוחד מתעשיות רוגוזין, ואילו היה נותר האישום על כנו גם בהסכם הסופי, היתה תקופת מאסרו של כהן מתארכת לעשור.

“מדובר במי שהציבור הפקיד בידיו את הגה אחת החברות החיונית ביותר לתפקודו של המשק בישראל”, חתם כבוב. “אין כמעט אדם או עסק בישראל שלא נדרש לשירותי החברה. לקיחת שוחד על ידי אדם כה בכיר בחברת חשמל מתוך תאוות בצע טהורה וקיצונית בכיעורה, היא ניצול ציני ובגידה באמונו של הציבור כולו”, סיכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ