אולמרט: אחי יוסי גרם לי נזק בעדותו, וגרם לכך שאני נאשם במה שאין לי חלק בו

ביום השני לעדותו במשפט הולילנד, הכחיש רה"מ לשעבר שביקש מטלנסקי להעביר כספים לאחיו, אך הדגיש כי המעשה אינו מהווה עבירה פלילית

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ממשיך היום (שלישי) להעיד במשפט הולילנד. בעדותו הבוקר התייחס ראש הממשלה לשעבר לעדותו של אחיו, יוסי אולמרט, שהודה בקבלת כספים מעד המדינה שמואל דכנר, בגינם מואשם אולמרט בקבלת שוחד.

יוסי אולמרט שלל בעדותו את הקשר בין קבלת הכספים, שקיבל מעד המדינה דכנר, לאחיו אהוד. בתשובה לכך, אהוד אולמרט נאחז הבוקר בעובדה שלא נמצאו הצ'קים שהועברו מחשבונו של דכנר ליוסי, אף שהאח הודה בקבלת הכספים. "אין לי מושג בלי קשר לשאלה מה הוא נתן לו”, אמר אולמרט, “מר דכנר הוא שקרן פתולוגי. הצ'קים שהוא אומר שנתן מחשבונו הפרטי, העובדה שהצ'קים האלה לא נמצאו נותרת בלתי פתורה ומעוררת תהיות. מצד שני אין ספק שבחקירתו בארצות הברית יוסי הודה שהוא קיבל סכומי כסף משמעותיים. אין ספק שהוא גם הכחיש את זה בבית המשפט. גם בחקירה גם בבית המשפט הוא הכחיש בתוקף דבר אחד: כל קשר שלי - של ידיעה של מעורבות - או ממני או ממנו הוא אמר חד־משמעית ששמי לא הוזכר בכל דרך שהיא. כל היתר - מי משקר, כמה משקר, למה משקר וכדומה - אני לא יכול להגיד כי אני לא הייתי ולא ידעתי".

אולמרט ציין כי ייתכן שדכנר ידע על מצבו הכלכלי הרעוע של אחיו דרך אברהם נתן, לשעבר נציב שירות המדינה. בתגובה לטענה שאחיו יוסי ניסה להגן עליו, אמר אולמרט כי "יוסי ניסה להגן על אדם אחד בלבד על עצמו, הוא לא ניסה להגן עלי. איך הוא ניסה להגן עלי? הוא גרם לי לנזק. הוא גרם לי לתחושה עמוקה של עלבון כאח, וכשאני ישבתי בבית המשפט בוושינגטון יכולתם לראות שאני משפיל את ראשי למטה ומרגיש בושה גדולה מכל הפרפורמנס הזה. ברור שהוא רצה להגן על עצמו בזה שהוא ניסה להרחיק את עצמו מאותו עניין, שהוא בשלב הראשון הודה בקיומו ביודעו מה המשמעות הנוראית של הצעד שהוא עשה למעמדי שלי ולהשלכות שיש לזה לגבי. זה ברור לחלוטין שהוא גרם לכך או תרם לכך תרומה משמעותית ביותר לכך שאני עומד היום כנאשם בבית המשפט, על דבר שלא ידעתי עליו ולא היה לי בו חלק".סנגורו, רועי בלכר, עימת את אולמרט עם טענת הפרקליטות שכפי שאולמרט ביקש מדכנר לשלם לאחיו, כך ביקש גם מטלנסקי. שלושה חודשים אחרי שגלה יוסי לארצות הברית בשל חובותיו הכבדים בארץ, בנובמבר 2004, נמצאה העברה של 30 אלף דולר מחשבונו של טלנסקי לחשבונו של יוסי אולמרט בבנק המזרחי ברעננה.

טלנסקי סיפר בחקירתו שאינו מכיר את יוסי אולמרט ושקיבל את פרטי חשבונו של יוסי אולמרט משולה זקן. אולמרט הכחיש שביקש מטלנסקי להעביר כספים לאחיו. יחד עם זאת, הוא ציין כי אין בעיה שטלנסקי עזר לו. "אין כאן שום עבירה פלילית, לבד מהעובדה שאני לא ידעתי על זה”, אמר, “טלנסקי איננו איש עסקים בישראל. אם היה כאן אבק של פלילים הפרקליטות היתה מציינת זאת בכתב האישום. יש מישהו שכאילו מנסה להראות שיטה, למרות שלא פניתי לטלנסקי, לא דיברתי אתו. מי שעושה את החיבור מעיד על עולם הערכים של עצמו. שולה תעיד בעצמה על מה שהיה עם טלנסקי".

אולמרט הציג אפשרות שייתכן שריצ'ל ריסבי רז, המוכרת מפרשת ראשונטורס כמי שתיאמה עבורו את הנסיעות, פנתה לטלנסקי בעצמה. גם היום מתח אולמרט ביקורת על הפרקליטות, אולם השופט דוד רוזן ביקש ממנו לחדול ממנה.

אולמרט בבית המשפט, שלשוםצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ